REKLAMA

Rosną stawki za przejazd autostradą A2

2021-02-15 05:31
publikacja
2021-02-15 05:31
Rosną stawki za przejazd autostradą A2
Rosną stawki za przejazd autostradą A2
fot. Łukasz Jóźwiak / / GDDKiA

Od godziny 6 w poniedziałek rosną opłaty na autostradzie A2 pomiędzy Koninem a Nowym Tomyślem (woj. wielkopolskie). Stawki dla aut osobowych rosną o 1 zł - do 23 zł za każdy z trzech 50-kilometrowych odcinków. Bez zmian zostają opłaty między Świeckiem a Nowym Tomyślem.

Również o złotówkę, do 34 zł rośnie cena za przejazd dla kierujących pojazdami o dwóch osiach z przyczepami oraz o dwóch osiach z przynajmniej jedną wyposażoną w bliźniacze koła.

Z 50 do 52 zł rośnie opłata dla kierowców pojazdów trzeciej kategorii (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami), a z 77 do 80 zł rośnie stawka dla pojazdów kategorii czwartej (pojazdy samochodowe o więcej niż ˙trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami). Koszt przejazdu pojazdów ponadnormatywnych rośnie z obecnych 220 zł do 230 zł. Wszystkie stawki zawierają w sobie doliczony podatek VAT.

Rzecznik spółki Autostrada Wielkopolska Anna Ciamciak podkreśliła, że zmiana stawek jest podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania autostrady oraz wzrostem inflacji. Zaznaczyła, że na poziom cen wpływają też koszty obsługi kredytów oraz realizacja wieloletniego planu inwestycyjnego.

Ciamciak dodała, że Autostrada Wielkopolska finalizuje rozbudowę autostradowej obwodnicy Poznania. "Do inwestycji złotówki nie dołożyli podatnicy ani budżet państwa. Cały projekt jest finansowany ze środków własnych koncesjonariusza, a jego koszt netto to 202 mln zł" – podkreśliła.

Jak podała Ciamciak w 2020 r. zrealizowano budowę nowych i rozbudowę istniejących ekranów akustycznych, wymieniono bariery drogowe na węzłach autostradowych, a także wymieniono oznakowania pionowe i poziome. "Zadbano także o nowoczesne, inteligentne oświetlenie rozbudowanej obwodnicy. Zainstalowano 1,3 tys. opraw oświetleniowych wykonanych w technologii LED" - podkreśliła rzeczniczka AW.

Zwróciła także uwagę, że w 2020 roku firma przeprowadziła gruntowne remonty budynków toalet w Miejscach Obsługi Podróżnych i rozbudowuje sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych. "Autostrada Wielkopolska pracuje obecnie nad wdrożeniem udogodnień dla kierowców podróżujących koncesyjnym odcinkiem A2 w zakresie elektronicznego poboru opłat, przy zastosowaniu odczytu tablic rejestracyjnych, tzw. videotollingu. Równolegle z nowym systemem zostanie wprowadzony program lojalnościowy dla kierowców" – poinformowała.

"Koszt przejazdu Autostradą Wielkopolską na trasie Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian. Kierowcy pojazdów kategorii 1 płacą w tym przypadku 18 zł za przejechanie 106 km. Oznacza to, że przejazd całym odcinkiem Autostrady Wielkopolskiej od Świecka do Konina o długości 255 km kosztuje kierowców aut osobowych około 34 groszy za jeden kilometr" – zaznaczyła Ciamciak.(PAP)

Autor: Szymon Kiepel

szk/ wkr/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
marok
Tak się kończy prywatyzacja wszystkiego, w szczególności sprzedawanie monopoli.
anty12
Nastepny "niski" podatek mateuszka.
pozhoga
Kolega przestanie bredzić - kolega się douczy i sprawdzi sobie, że autostrada jest prywatna, a umowę koncesyjną podpisywał nierząd postkomuszy, bodajże pod kierunkiem niejakiego Millera - dzisiaj ten znany obrońca wolności i demokracji zasiada w parlamencie europejskim z ramienia koalicji obywatelskiej.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki