REKLAMA

Rosja zwiększa produkcję ropy ze złóż trudnodowydobywalnych

2016-09-26 21:00
publikacja
2016-09-26 21:00

Rosyjskie państwowe koncerny naftowe Rosnieft oraz Gazprom Nieft zwiększają produkcję ropy ze złóż trudnowydobywalnych, aby zbilansować spadające wydobycie surowca ze złóż konwencjonalnych - poinformował w poniedziałek Reuters w korespondencji z Moskwy.

fot. / / YAY Foto

Rosnieft zapowiada, że spodziewa się wzrostu udziału produkcji ze złóż trudnowydobywalnych do 11 proc. w 2020 roku, z 7 proc. obecnie - podaje agencja.

Koncern wyjaśnia też, że koszt produkcji baryłki ropy z tego źródła mieści się w przedziale 10-35 dolarów. Według Reutera produkcja ma więc sens nawet przy obecnych cenach surowca, wynoszących poniżej 50 USD za baryłkę.

Reuters poinformował także, że Gazprom Nieft - petrochemiczne ramię gazowego giganta Gazprom - zwiększa udział wydobycia ze złóż trudnowydobywalnych, takich jak projekt Miessojacha (nad Zatoką Tazowską, na północy Syberii Zachodniej) i inne. Agencję poinformował o tym wicedyrektor firmy Wadim Jakowlew.

Jako złoża trudnowydobywalne określa się miejsca eksploatacji ropy naftowej położone w między skałami, do których nie sposób dostać się za pomocą klasycznych odwiertów. Wymagają one wierceń horyzontalnych lub szczelinowania hydraulicznego, a więc metod stosowanych przy wydobyciu gazu i ropy z łupków.

W ramach zachodnich sankcji za aneksję Krymu i destabilizację sytuacji na Ukrainie USA ograniczyły m.in. przekazywanie Rosji technologii ułatwiających eksploatację złóż łupkowych. Reuters zauważa jednak, że pomimo restrykcji dla rosyjskiego przemysłu naftowego, produkcja ropy - także ta ze złóż trudnodostępnych - wzrasta.

Rosyjska Agencja ds. Wykorzystania Zasobów Naturalnych (Rosniedra) szacuje, że w Rosji w złożach trudnowydobywalnych znajduje się ok. 88 mld baryłek ropy, czyli dwie trzecie całkowitych zasobów kraju. Według Reutera są one w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby naftowe świata przez 20 lat. (PAP)

zab/ je/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~Robert
Iran Ma charakter nie pęka postawi na swoim
~bk2b
Pułkownik w Rosji wyprowadza przy pomocy swojej mafii prawie 1 mld USD .... !!! Sprawa Nota Banku .... Okazuje się ze koleś "założył" mafię która kontrolowała wszystkie przetargi na kolei....
Tego kraju już nie ma !!! i społeczność międzynarodowa powinna jak najszybciej doprowadzić embargiem i sankcjami
Pułkownik w Rosji wyprowadza przy pomocy swojej mafii prawie 1 mld USD .... !!! Sprawa Nota Banku .... Okazuje się ze koleś "założył" mafię która kontrolowała wszystkie przetargi na kolei....
Tego kraju już nie ma !!! i społeczność międzynarodowa powinna jak najszybciej doprowadzić embargiem i sankcjami do rozpadu Rosji na małe regionalne państwa z językiem Rosyjskim kolejno przyjmowane później do EU i NATO .
Po upadku Rosji w Świecie rozwiązałoby się mnóstwo trudnych spraw a rywalizacja między głównymi imperiami przeniosłaby się na linię Chiny-USA. Rosja nie ma prawa bytu w obecnym kształcie... Musi dzisiaj ponieść konsekwencje m () rderstw Stalina i prześladowań w czasie Sowieckiej dominacji w Europie Środkowej i Wschodniej po II WŚ... Świat ma 7,3 mld ludności i w ciagu 13-15 przybywa obecnie kolejny mld... Problemy ludzkości są związana z brakiem przestrzeni do życia , brakiem dostępu do czystej wody ...itd. Rosja swoją brutalną polityką jeszcze napada na kraje sąsiednie....!!! mając największe terytoria niewykorzystanych możliwości dla ludzi w Świecie. Najwyższy czas z tym skończyć .... !!!
~WD40
Coś mi tu nie pasuje... Jeśli źródła są trudnowydobywalne, to koszty ich eksploatacji powinny być wysokie. Więc żeby je eksploatować, cena ropy powinna też być wysoka. Jeśli ropa jest tania to lepiej wygrzebywać ją ze złoży łatwowydobywalnych bo koszty są niższe i można zachować dobrą marżę. Zgadza się, czy nie?
~Ala3
Ropa to przeszłość, jej zużycie będzie maleć i cena też. Za kilka lat opłacalne będą tylko źródła o kosztach wydobycia poniżej 35$ i z biegiem czasu będzie jeszcze taniej.
Obecne inwestycje w odwierty gdzie koszty wydobycia są wyższe niż 30 $ są bez sensu.
Rosja musi się pogodzić, że gospodarka oparta
Ropa to przeszłość, jej zużycie będzie maleć i cena też. Za kilka lat opłacalne będą tylko źródła o kosztach wydobycia poniżej 35$ i z biegiem czasu będzie jeszcze taniej.
Obecne inwestycje w odwierty gdzie koszty wydobycia są wyższe niż 30 $ są bez sensu.
Rosja musi się pogodzić, że gospodarka oparta o eksport surowców nie ma szans rozwoju i jeżeli Rosja się szybko nie zaadaptuje do tej sytuacji, to czeka ją bieda!!!
~bison
raczej coś gorszego, bo biedę już mają (pomijając wąskie grono "elyty" powiązanej z władzą)
~DarekD
Koleżanko, czytaj ze zrozumieniem : Koszt wydobycia ropy nawet tej ze złóż trudowydobywalnych w Rosji waha się między 10-35 dol, a więc znacznie wyżej niż obecna cena na rynkach światowych. Nie mówiąc o kosztach ze złóż nie trudnych, z których wydobycie w Rosji na razie jest zdecydowana większość ( obecnie 93 % Koleżanko, czytaj ze zrozumieniem : Koszt wydobycia ropy nawet tej ze złóż trudowydobywalnych w Rosji waha się między 10-35 dol, a więc znacznie wyżej niż obecna cena na rynkach światowych. Nie mówiąc o kosztach ze złóż nie trudnych, z których wydobycie w Rosji na razie jest zdecydowana większość ( obecnie 93 % wydobycia ). Koszty wydobycia Rosjanie mają na najniższym poziomie na świecie, więc to nie oni powinni się obawiać jako pierwsi plajty tej części swojego przemysłu. Jedyne z czym z Tobą się można zgodzić, to teza, że powinni przebudowywać swoją gospodarkę, stawiając na rozwój innych, przede wszystkim innowacyjnych branż. I to robią. Z każdym rokiem zależność budżetu od ropy i gazu zmniejsza się, a szczególnie widoczne to się staje od początku 2014 roku, gdy zaczął się konflikt z Ukraina i sankcje zachodu. W tym sensie są one zbawieniem dla Rosji, która zmuszona jest się szybciej modernizować. Pozdrawiam
~Ireneusz odpowiada ~bison
Wieszczu!!!. A jak tam bieda amerykańska!?. 50 milionów Amerykanów śpi pod mostem bądź w kartonach, a 80 mln nie ma dostępu do świadczeń medycznych, mimo rzekomo obowiązującego programu Obamacare.
~B74 odpowiada ~Ireneusz
dziwne ze Rosja ma sie za taka potege a tzw Life expectancy " ma na poziomie Polnocnej Korei. Jest taki rosyjski publicysta ktory w ten o to sposob opisuje sytuacje w Rosji:

"Chciałbym przypomnieć kilka wstrząsających statystyk i faktów potwierdzających w oczywisty sposób, iż Rosja w oparciu o szereg wskaźników
dziwne ze Rosja ma sie za taka potege a tzw Life expectancy " ma na poziomie Polnocnej Korei. Jest taki rosyjski publicysta ktory w ten o to sposob opisuje sytuacje w Rosji:

"Chciałbym przypomnieć kilka wstrząsających statystyk i faktów potwierdzających w oczywisty sposób, iż Rosja w oparciu o szereg wskaźników nie znajduje się w Europie i nawet nie w Azji. Obecna w Rosji korupcja, średnia długość życia, poziom wydatków inwestycyjnych na naukę, a także szereg innych wskaźników sytuują nas w Afryce !

Powiem więcej. To nie my powinniśmy się obrazić za podobne porównanie, a Afrykanie. Im łatwiej wytłumaczyć przyczyny swego zacofania. wybitny reżyser filmowy Andriej Konczałowski. "
~Le
Rosja się pogodzi i sama wykorzysta to co ma ,ale ile będzie wtedy kosztować ropa jeżeli przestaną dostarczać ją Rosjanie? obecnie największy eksporter?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki