Rosja wciąż zbroi się w złoto

analityk Bankier.pl

W październiku Narodowy Bank Rosji zwiększył swoje rezerwy złota o blisko 19 ton. W ciągu roku Rosjanie kupili o wiele więcej złota niż Narodowy Bank Polski ma w londyńskim skarbcu.

Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, które co miesiąc podaje World Gold Council, w ubiegłym miesiącu rosyjski bank centralny dokupił 18,9 tony złota. W sumie w ciągu ostatnich 12 miesięcy za które znamy dane, Rosja zwiększyła swoje rezerwy o 153,6 t i ma już obecnie 1168,7 t. Dla porównania całe polskie rezerwy wynoszą 102,9 t, z czego 95% spoczywa w londyńskim skarbcu Banku Anglii.

Wielkie złote zakupy zbiegają się w czasie z obroną kursu rubla. Od początku roku rezerwy walutowe Narodowego Banku Rosji spadły o 82 mld, do poziomu 361 mld dolarów. Nawet tak duże środki nie zdołały jednak powstrzymać spadku kursu rubla, który jest historycznie słaby wobec dolara i euro. Spadek nominalnej wartości rezerw walutowych oraz zwiększanie zasobów złota sprawia jednak, że obecnie kruszec stanowi 10,7% rosyjskich rezerw, podczas gdy na początku roku wskaźnik ten wynosił 8,3%.


Wielkie złote zakupy zbiegają się w czasie z obroną kursu rubla (ingimage)

Sąsiedzi Rosji też kupują

Tradycyjnie Rosjanie byli najaktywniejszym graczem na rynku – drugie miejsce wśród banków centralnych przypadło Azerbejdżanowi, który zakupił jednak jedynie 3,2 tony.

Swoje rezerwy nieprzerwanie zwiększa także Kazachstan (1,9 t). Po raz ostatni kraj ten nie kupił złota we wrześniu 2012 r. Obecnie kraj ten posiada 185,9 tony kruszcu, podczas gdy jeszcze na początku stulecia dysponował rezerwami prawie o połowę mniejszymi od Polski.

Nieoczekiwanie do zakupów wróciła Białoruś (2,1 t). Tamtejszy bank centralny ostatnio głównie sprzedawał żółty metal (w tym roku 5,5 t), a po raz ostatni uzupełnił swoje rezerwy pod koniec 2013 r.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, stan posiadania Narodowego Banku Ukrainy zmniejszył się o 14,3 tony. Była to największa pojedyncza sprzedaż złota przez bank centralny w tym roku.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 ~perun

Chiny,Indie,Rosja,Szwajcaria kupują każdą ilość złota jaka pojawi sie na rynku.Wiedzą,że po RESECIE waluta i handel będzie oparty na parytecie złocia.FED natomiast nic nie kupuje tylko drukuje na potęgę dolary.Miesięcznie 80mld wirtualnych pieniędzy.Wiedzą,że to i tak pic na wodę.Przestawiają tylko zera w komputerach. Giełda w Nowym Yorku handlują tymi zerami.Hossa za hossą.Szkoda papieru i farby.Nawet się dziwią,że frajerzy kupują obligacje.Na tej fali wykombinowali następny interes.Jaki interes? No złoty interes !!!!! Zaczęli fałszować złoto.Wiadomo że Fort Knox jest dużo złota.Ostatni człowiek który widział te sztaby jest starym dziadem bo widział je 60 lat temu.Niemcy podejrzewali,że w Ford Knox nie ma złota albo nędzne reszti.Zażądali swoje złoto.Ale się okazało ,że Amerykanie tego złota nie mają.Jak nazbieramy ale to trwa.Może za 7 lat.To fakty.Dalej mi się nie chce pisać .Poczytajcie samihttp://www.bankier.pl/wiadomosc/Niemcy-szykuja-plan-awaryjny-2738686.htmlhttp://www.bankier.pl/wiadomosc/Gdzie-jest-Zloto-2138086.htmlhttp://www.wykop.pl/ramka/1274011/zloto-frajerow/http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/afera-wolframowymi-sztabkami-zlota-bundesbank-zlecil-sprawdzenie-stanu-sztabek

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 1 ~Bolek

Jaki RESET??? chyba w twojej głowie! W obecnej chwili żadne kraj na świecie nie opiera wartości swojej waluty na wartości złota tylko na zaufaniu społecznym do gospodarki. Złoto jest potrzebne tylko tam gdzie to zaufanie jest słabe i trzeba się czymś innym podeprzeć. Amerykanie mogą sobie pozwolić na drukowanie pieniędzy bo mają najsilniejszą gospodarkę na świecie i 9 razy większe rezerwy złota (niż opisywana w tym artykule Rosja) jako zabezpieczenie na wypadek wystąpienia ... jak to barwnie opisujesz RESETu.! Dlatego taki reset jest niemożliwy, o ile nie nastąpi jakiś kataklizm na skalę światową, np. kolejna wojna światowa sprowokowana przez Rosję.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~GoldbugRosija odpowiada ~Bolek

Ale z Ciebie Bolek......Reset is oncoming!!!

! Odpowiedz
0 0 ~BL odpowiada ~Bolek

"Złoto jest potrzebne tylko tam gdzie to zaufanie jest słabe i trzeba się czymś innym podeprzeć"

Jeśli nie zauważyłeś to tłumaczę, po każdym kryzysie zaufanie w gospodarce spada, im więcej krachów tym pikuje szybciej - zarówno z podejścia socjologicznego jak i ekonomicznego oparcie waluty na jakimś dobru jest w porządku TYLKO ŻE jest wiele warunków aprecjujących lub deprecjujących i myślę że właśnie te bariery związane ze strachem przed zmianami w końcu doprowadzą do zmian.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 ~nunulek

W Rosji wraca moda na złote zęby.

! Odpowiedz
1 1 ~pikuś

Przy takim skupie, będą wyrywać, nie wstawiać, bo Cesarz nakazał...

! Odpowiedz
2 3 ~dolar

to złoto może być zbroją?

! Odpowiedz
2 1 ~Dżejms

Najlepszą zbroją lokata w banku. Cypryjskim banku.

! Odpowiedz
0 2 ~224

może. poczytaj Mahabharatę. Tam bogowie śmigali w złotych zbrojach. Dlaczego? Jedna z hipotez złoto jako jedyny pierwiastek odbija 100% promieniowania podczerowonego. wystarczy powierzchnia o grubości jednegp atomu. Wielce interesująca właściwość i pożyteczna. Zwłaszcza gdy się jest bogiem ;)

! Odpowiedz
10 6 ~plutarch

Bardzo dobry news, wkrótce złoto stanieje :) Putin, kupuj więcej!

! Odpowiedz
ZŁOTO -0,29% 1 279,46
2017-10-24 11:24:00
MIEDŹ 1,09% 7 088,50
2017-10-24 11:24:00
ROPA -0,38% 57,16
2017-10-24 11:24:00
SREBRO -0,23% 17,06
2017-10-24 11:24:00
PLATYNA -0,20% 926,00
2017-10-24 11:24:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl