REKLAMA

Rosja będzie promować swój SWIFT

2019-03-25 11:59
publikacja
2019-03-25 11:59

Odcięcie od systemu SWIFT mogłoby spowodować izolację banków i poważnie utrudnić rozliczenia. Dlatego Rosja przygotowała swój mechanizm komunikacji pomiędzy instytucjami finansowymi. Teraz zamierza go promować także poza granicami Federacji.

Wkrótce po wybuchu krymskiego konfliktu Wielka Brytania zaproponowała użycie wobec Rosji szczególnie dotkliwego rodzaju sankcji – odcięcia od systemu SWIFT. Powstały w latach 70-tych XX w. schemat pozwala instytucjom finansowym na całym świecie szybką wymianę informacji. Pełni kluczową rolę m.in. w obsłudze międzynarodowych rozliczeń.

fot. / / YAY Foto

Chociaż ówczesne groźby nie zostały spełnione, Rosja zdecydowanie zabrała się za budowę własnej infrastruktury. Odpowiedzią na blokadę ze strony organizacji kartowych było stworzenie schematu płatniczego „Mir”, a na niebezpieczeństwo odcięcia od SWIFT – lokalny system pozwalający na wymianę komunikatów finansowych bez pośrednictwa zagranicznych podmiotów.

Uruchomiony w 2015 r. schemat utrzymywany jest przez bank centralny i korzysta z tego samego formatu wiadomości, co zachodnia alternatywa. W lutym 2018 r. wicepremier Federacji Rosyjskiej ogłosił, że system jest w pełni funkcjonalny, a tamtejsze banki są gotowe na ewentualną blokadę.

Jak donosi serwis Finextra, rosyjskie władze teraz zamierzają poszerzyć zasięg sieci i promować ją jako konkurencję wobec SWIFT. W połowie marca uchwalono ustawę, która pozwala na taki krok. Zainteresowane są instytucje z Chin, Indii, Iranu i Turcji. Projekt musi jeszcze zostać podpisany przez prezydenta Federacji – Władimira Putina.

Jednocześnie, jak donosi „The Moscow Times”, rosyjskie banki pracują nad awaryjnym planem dostępu do zagranicznych rynków finansowych w razie wprowadzenia nowych sankcji. Pomysł opiera się na użyciu jednej z instytucji jako „bramy”, która pozwoli pozostałym bankom na utrzymanie dostępu do płatności w dolarach i innych obcych walutach. Wybrany bank musiałby nie być objęty sankcjami, zachować przynajmniej część sieci banków-korespondentów i rozliczać się z pozostałymi za pomocą rachunków loro i nostro.

MK

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (6)

dodaj komentarz
talmud
uruchomienie systemu mir to koniec dollara & bardzo duze prawdopodobienstwo wojny
oy vey the goiym knows - teraz okaze sie kto naprawde rozdaje karty nie sztuka wywrocic dogory nogami libie czy iraq .......
ajwaj
Calkiem neutralnie :)
OK - bo po co kal-boje maja decydowac-kontrolowac cós w Rosji ?
Z ich dzialania tylko sito czyli lipa
open_mind
https://www.youtube.com/watch?v=lw2BVI9OhC4
sztos1
no i tym sposobem kolejny kawałek smacznego torcika odpadł pazernemu zachodowi
antek10
Za wszelką cenę chca mieć dostep do cywilizowanego świata. :-))) Po co im to skoro u siebie mają tak dobrze. Czekam az wyłacza sie z internetu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki