Odcięcie od systemu SWIFT mogłoby spowodować izolację banków i poważnie utrudnić rozliczenia. Dlatego Rosja przygotowała swój mechanizm komunikacji pomiędzy instytucjami finansowymi. Teraz zamierza go promować także poza granicami Federacji.
Wkrótce po wybuchu krymskiego konfliktu Wielka Brytania zaproponowała użycie wobec Rosji szczególnie dotkliwego rodzaju sankcji – odcięcia od systemu SWIFT. Powstały w latach 70-tych XX w. schemat pozwala instytucjom finansowym na całym świecie szybką wymianę informacji. Pełni kluczową rolę m.in. w obsłudze międzynarodowych rozliczeń.


Chociaż ówczesne groźby nie zostały spełnione, Rosja zdecydowanie zabrała się za budowę własnej infrastruktury. Odpowiedzią na blokadę ze strony organizacji kartowych było stworzenie schematu płatniczego „Mir”, a na niebezpieczeństwo odcięcia od SWIFT – lokalny system pozwalający na wymianę komunikatów finansowych bez pośrednictwa zagranicznych podmiotów.
Uruchomiony w 2015 r. schemat utrzymywany jest przez bank centralny i korzysta z tego samego formatu wiadomości, co zachodnia alternatywa. W lutym 2018 r. wicepremier Federacji Rosyjskiej ogłosił, że system jest w pełni funkcjonalny, a tamtejsze banki są gotowe na ewentualną blokadę.
Jak donosi serwis Finextra, rosyjskie władze teraz zamierzają poszerzyć zasięg sieci i promować ją jako konkurencję wobec SWIFT. W połowie marca uchwalono ustawę, która pozwala na taki krok. Zainteresowane są instytucje z Chin, Indii, Iranu i Turcji. Projekt musi jeszcze zostać podpisany przez prezydenta Federacji – Władimira Putina.
Jednocześnie, jak donosi „The Moscow Times”, rosyjskie banki pracują nad awaryjnym planem dostępu do zagranicznych rynków finansowych w razie wprowadzenia nowych sankcji. Pomysł opiera się na użyciu jednej z instytucji jako „bramy”, która pozwoli pozostałym bankom na utrzymanie dostępu do płatności w dolarach i innych obcych walutach. Wybrany bank musiałby nie być objęty sankcjami, zachować przynajmniej część sieci banków-korespondentów i rozliczać się z pozostałymi za pomocą rachunków loro i nostro.
MK
