REKLAMA

Rosja, Ukraina i UE przeprowadzą rozmowy trójstronne ws. gazu

2016-11-25 14:56
publikacja
2016-11-25 14:56

Wiceprzewodniczący KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz i minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak uzgodnili w piątek w Moskwie, że odbędą się trójstronne rozmowy z Ukrainą o dostawach gazu. Rosja może dostarczyć Ukrainie dodatkowe 1,5-4 mld m sześc. surowca.

/ fot. kaarsten / YAY Foto

Rzecznik Szefczovicza Jakub Adamowicz powiedział PAP, że rozmowy trójstronne mogą odbyć się w Brukseli po 8 grudnia.

Jak mówił rosyjski minister po spotkaniu, strony planują na rozmowach trójstronnych przedyskutować zakres dostaw gazu dla Ukrainy w okresie jesienno-zimowym w ramach obowiązujących kontraktów. "Chodzi o dostawy od półtora do czterech miliardów metrów sześciennych gazu" - wyjaśnił Nowak.

Zapewnił, że dostawy te będą realizowane "w ścisłej zgodności" z kontraktami, które podpisane zostały w 2009 roku.

Minister oświadczył też, że cena gazu rosyjskiego dla Ukrainy jest niższa o ok. 15-30 dol. za 1000 metrów sześciennych niż w UE i jest ona konkurencyjna. Wyjaśniając, że chodzi o trzeci i czwarty kwartał br. Nowak oświadczył, że zakupy gazu od Rosji byłyby dla strony ukraińskiej "ekonomicznie bardziej uzasadnione".

Nowak powtórzył stanowisko Rosji, która uważa, że istnieje pewne ryzyko ze względu na ilość surowca, jaką Ukraina zgromadziła dotąd w podziemnych zbiornikach gazu. "W okresie letnim gaz został zgromadzony w podziemnych zbiornikach w niepełnym zakresie, tak więc przy niskich temperaturach pojawia się ryzyko niewystarczających na Ukrainie źródeł gazu" - powiedział.

Ze swej strony Szefczovicz ocenił, że format trójstronny okazał się dotąd najbardziej odpowiedni w rozmowach o dostawach gazu. "Rosja jako eksporter, Ukraina jako kraj tranzytowy i UE jako główny importer są wspólnie zainteresowane przewidywalnością (dostaw)" - powiedział wiceszef KE, cytowany w oficjalnym komunikacie.

W Moskwie Szefczovicz spotkał się także z wicepremierem Rosji Arkadijem Dworkowiczem i wiceszefem koncernu Gazprom Aleksandrem Miedwiediewem.

Nowak i wiceprzewodniczący KE poruszyli także kwestię projektowanych gazociągów Nord Stream 2 i Tureckiego Potoku (Turkish Stream). Rosja gotowa jest przedstawić dalsze informacje dotyczące ekonomicznego uzasadnienia budowy tych gazociągów - zapewnił Nowak. Jednocześnie Rosja stoi na stanowisku, że aby osiągnąć etap praktycznej realizacji tych projektów, ważne są gwarancje ze strony UE o ich celowości, "potwierdzenie gwarancji ich realizacji" - wskazał.

Kontynuowanie rozmów gazowych między Rosją a Ukrainą przy udziale Komisji Europejskiej o dostawach gazu KE zaproponowała jeszcze latem. Szefczovicz wskazywał wówczas, że trójstronne rozmowy dałyby dodatkową pewność prawną i polityczną, że wszystkie strony: dostawca, odbiorca i kraj tranzytowy (Rosja i Ukraina i UE) będą odpowiednio współpracować.

W tym roku przed rozpoczęciem okresu grzewczego sytuacja Ukrainy, przez którą przebiegają dostawy do krajów Europy Środkowej, nie była zła. Kraj miał ok. 12 mld metrów sześciennych surowca w magazynach przed zimą i według obliczeń Kijowa potrzeba było jeszcze ok. 2,5 mld metrów sześciennych, by gazu nie zabrakło w sezonie grzewczym. Przy czym, nieoficjalnie źródła w Brukseli oceniały, że byłoby lepiej, gdyby Ukraińcy zgromadzili 16 mld metrów sześciennych zapasów. Ich wyczerpanie bowiem stanowi zagrożenie dla dostaw do niektórych krajów UE.

W listopadzie 2015 r. Ukraina przestała kupować gaz z Rosji, dając pierwszeństwo korzystniejszym cenowo dostawom z Zachodu. Ta sytuacja również się zmieniła. Przed wakacjami Naftohaz zwrócił się do Gazpromu o wznowienie dostaw, ale pod warunkiem zaoferowania dobrej ceny.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ jo/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (25)

dodaj komentarz
~Olo
MacGawer to z drużyny Banderstanu
~JaJacek
Mamy gazoport co prawda permanentnie pustawy bo nikt nie chce tego gazu ale jak by przymroziło to na 2 tygodnie starczy
~grom
o jo joj a gdzie najwierniejszy obrońca UKRAINY . "Rosja, Ukraina i UE przeprowadzą rozmowy trójstronne ws. gazu".
~As
Fakty są takie:

Gazprom. Dochody z eksportu gazu w miliardach $
Styczeń - lipiec 2014: 37,46
Styczeń - lipiec 2015: 25,12
Styczeń - lipiec 2016: 17,05

Rosja. Dochody z eksportu ropy w miliardach $
Styczeń - lipiec 2012: 105,8
Styczeń - lipiec 2013: 99,6
Styczeń - lipiec 2014: 96,8
Styczeń
Fakty są takie:

Gazprom. Dochody z eksportu gazu w miliardach $
Styczeń - lipiec 2014: 37,46
Styczeń - lipiec 2015: 25,12
Styczeń - lipiec 2016: 17,05

Rosja. Dochody z eksportu ropy w miliardach $
Styczeń - lipiec 2012: 105,8
Styczeń - lipiec 2013: 99,6
Styczeń - lipiec 2014: 96,8
Styczeń - lipiec 2015: 56,2
Styczeń - lipiec 2016: 39,4

Rosja. Dochody z eksportu węgla w miliardach $
Styczeń - lipiec 2012: 7,6
Styczeń - lipiec 2013: 7,0
Styczeń - lipiec 2014: 6,8
Styczeń - lipiec 2015: 5,6
Styczeń - lipiec 2016: 4,5

Rosja. Wewnętrzny obrót handlowy w miliardach $
Styczeń - lipiec 2013: $476
Styczeń - lipiec 2014: $471
Styczeń - lipiec 2015: $314
Styczeń - lipiec 2016: $249
~Zenon
To pokazuje jak szybko ten mądrala Putin zmienił stanowisko w sprawie gazu do Ukrainy i jak się ugiął, gdy tylko Unia go przycisnęła i gaz zaczął płynąć na Ukrainę przez Polskę. Jeszcze dwa lata temu mówił NIET na wszystko poniżej 500 dokców. Teraz jest nawet gotowy dać Ukraincom duży upust bo widzi że To pokazuje jak szybko ten mądrala Putin zmienił stanowisko w sprawie gazu do Ukrainy i jak się ugiął, gdy tylko Unia go przycisnęła i gaz zaczął płynąć na Ukrainę przez Polskę. Jeszcze dwa lata temu mówił NIET na wszystko poniżej 500 dokców. Teraz jest nawet gotowy dać Ukraincom duży upust bo widzi że gaz mu zostaje w magazynach, Europa ciągnie gaz z Norwegii, a forsy w banku Rosji brak. Z logiką u Rusów nadal na bakier
~MacGawer
"Kraj miał ok. 12 mld metrów sześciennych surowca w magazynach przed zimą i według obliczeń Kijowa potrzeba było jeszcze ok. 2,5 mld metrów sześciennych, by gazu nie zabrakło w sezonie grzewczym. Przy czym, nieoficjalnie źródła w Brukseli oceniały, że byłoby lepiej, gdyby Ukraińcy zgromadzili 16 mld metrów "Kraj miał ok. 12 mld metrów sześciennych surowca w magazynach przed zimą i według obliczeń Kijowa potrzeba było jeszcze ok. 2,5 mld metrów sześciennych, by gazu nie zabrakło w sezonie grzewczym. Przy czym, nieoficjalnie źródła w Brukseli oceniały, że byłoby lepiej, gdyby Ukraińcy zgromadzili 16 mld metrów sześciennych zapasów. Ich wyczerpanie bowiem stanowi zagrożenie dla dostaw do niektórych krajów UE."

A chodzi o to, że bez ukraińskich magazynów w przypadku mrozów Gazprom po prostu nie będzie w stanie zapewnić dostaw do Europy południowej. Wbrew temu co niżej piszą ruskie trole Ukraina nie potrzebuje tego gazu, on potrzebny jest Włochom i innym ale IMHO teraz już jest za późno bo w Rosji zima...
~hehehe
ale bzdety bander-trollu, z pustymi magazynami, po prostu Ukraina kradnie gaz przesylany. :) Stad te 16 mld m3
~MacGawer odpowiada ~hehehe
Jak ja uwielbiam dyskusję na argumenty :) Otóż zapamiętaj sobie podstawowe fakty: Rosja przy zuzyciu na poziomie 400 mld m3 posiada magazyny o pojemności 65 mld m3. To wystarcza na ok. 2 mc, dla porownania w Polsce 3 mld wystarczają na 2.5 mc. TO ZA MAŁO by zaspokoić popyt w czasie dużych mrozów więc planujemy ich rozbudowę Jak ja uwielbiam dyskusję na argumenty :) Otóż zapamiętaj sobie podstawowe fakty: Rosja przy zuzyciu na poziomie 400 mld m3 posiada magazyny o pojemności 65 mld m3. To wystarcza na ok. 2 mc, dla porownania w Polsce 3 mld wystarczają na 2.5 mc. TO ZA MAŁO by zaspokoić popyt w czasie dużych mrozów więc planujemy ich rozbudowę do >5 mld m3! A teraz odpowiedz na proste pytania:

1) Czy w Rosji zimy sa łagodniejsze niż w Polsce?
2) Skąd Rosja czerpie gaz by w czasie sezonu grzewczego zaspokoić większy popyt?

W sezonie 2014/2015 Gazprom obnizył ilośc gazu sprzedawanego na zachod. Jak myslisz, jaki to miało związek z magazynami gazu? Dlaczego ruscy jak Nowak czy Miller tak bardzo martwią się o to ile gazu jest w ukraińskich magazynach? Z dobroci serca?
~majka odpowiada ~MacGawer
martwisz sie o Rosje :) W Polsce 5 milionów nie ma na opal na zime, przyjdzie zbierac chrust i szyszki w lesie
~MacGawer odpowiada ~majka
A umie ruski trol czytać ze zrozumieniem? Przecież wyraźnie napisałem, że w czasie mrozów problem będą mieli mieszkańcy poludniowej Europy, np. Wlosi. Nie my, nie Ukraina i nie Rosja bo TAK WYNIKA Z FIZYKI. Bez odpowiedniej ilości gazu nie utrzyma sie ciśnienia w rurach i ten po prostu przestanie płynąć - paniał? Chyba A umie ruski trol czytać ze zrozumieniem? Przecież wyraźnie napisałem, że w czasie mrozów problem będą mieli mieszkańcy poludniowej Europy, np. Wlosi. Nie my, nie Ukraina i nie Rosja bo TAK WYNIKA Z FIZYKI. Bez odpowiedniej ilości gazu nie utrzyma sie ciśnienia w rurach i ten po prostu przestanie płynąć - paniał? Chyba muszą wam zrobić dodatkowe szkolenia, np z wypowiedziami szefa Gazpromu A. Millera ktory wiele razy zabierał głos w tej sprawie.

ps. Informacja o 5 mln osób ktorych nie stać na opał chyba z kremlowskiego okólnika pochodzi. Może jakiś link?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki