REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Ropa w USA zaliczy pierwszy tygodniowy spadek cen od kwietnia

2020-06-12 08:02
publikacja
2020-06-12 08:02
Dodaj Bankier.pl w Google

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają, a surowiec zaliczy też pierwszą tygodniową zniżkę notowań od kwietnia - informują maklerzy.

Ropa w USA zaliczy pierwszy tygodniowy spadek cen od kwietnia
Ropa w USA zaliczy pierwszy tygodniowy spadek cen od kwietnia
fot. FOTOGRIN / / Shutterstock

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 35,71 USD, po zniżce ceny o 1,71 proc.

Ropa Brent w dostawach na VIII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 38,02 USD za baryłkę, niżej o 1,37 proc.

Na rynkach są coraz mocniejsze obawy, że druga fala infekcji koronawirusem może zakłócić "delikatne" ożywienie w gospodarce USA, podczas gdy amerykańskie zapasy ropy naftowej się powiększają.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 5,72 mln baryłek, czyli o 1,07 proc. do 538,07 mln baryłek - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Departament Energii (DoE). Zapasy te są obecnie najwyższe w historii. Rynek oczekiwał spadku zapasów o 1,85 mln baryłek.

Wakacje na giełdzie

Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 866 tys. baryłek, czyli o 0,34 proc. do 258,66 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 1,57 mln baryłek, czyli o 0,9 proc. do 175,83 mln baryłek - podał DoE.

Tymczasem na świecie rośnie liczba zakażeń koronawirusem - patogen zabił dotąd ponad 417 tys. osób. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 7,4 milionów.

W USA liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do prawie 113 tys. Łączna liczba zakażeń od początku pandemii sięga w USA już 2 mln.

Możliwa druga fala zakażeń koronawirusem na świecie wpłynęłaby negatywnie na kondycję globalnej gospodarki, w tym amerykańskiej i zdusiła odradzający się popyt na surowce.

"Obecnie ceny ropy przewyższają rzeczywistą sytuację jeśli chodzi o fundamenty" - mówi tymczasem Warren Patterson, szef strategii rynków towarowych w ING Bank NV.

"Zapasy ropy pozostają na wysokim poziomie, a marże rafinerii są bardzo słabe" - dodaje.

Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na giełdzie w N.Jorku staniała o 8,2 proc., a Brent straciła 7,6 proc.

W tym tygodniu ropa na giełdzie NYMEX w N.Jorku staniała o ok. 10 proc. (PAP Biznes)

aj/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
eagleeye
No halo BM REFLEX i E-PETROL rozumie ze w poniedziałek ""spodziewamy" się obniżek cen na stacjach bo cena baryłki spadła o 8% (uśredniając) a do tego $ tańszy o 0,20 gr średnio.

No ale już pisano że przewiduje się cenę na poziomie 48$ :-)

Powiązane:

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki