REKLAMA

Ropa w USA powiększa wzrosty notowań po decyzjach OPEC+

2021-12-03 08:09
publikacja
2021-12-03 08:09
Ropa w USA powiększa wzrosty notowań po decyzjach OPEC+
Ropa w USA powiększa wzrosty notowań po decyzjach OPEC+
fot. FOTOGRIN / / Shutterstock

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku powiększa wzrosty notowań po tym, jak kraje sojuszu OPEC+ zajęły "elastyczne" stanowisko w sprawie dostaw ropy z tej grupy producentów - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 67,83 USD, wyżej o 2,00 proc. Cena ropy w USA spadła w tym tygodniu o 0,7 proc. Będzie to już 6. z rzędu tygodniowy spadek notowań tego surowca.

Brent na ICE w Londynie w dostawach na luty jest wyceniana po 70,93 USD za baryłkę, wyżej o 1,81 proc.

Na zakończenie 2-dniowego spotkania Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników (OPEC+) w czwartek podano, że producenci z tej grupy utrzymają w styczniu plan zwiększenia wydobycia ropy o 400 tys. baryłek dziennie.

Z propozycją przedłużenia zwiększonego wydobycia surowca wystąpiła Rosja.

Rynki oceniały tymczasem, że OPEC+ może wstrzymać wzrost produkcji w związku z rosnącym niepokojem o nowy wariant koronawirusa - omikron.

OPEC+ pozostawił sobie jednak "otwarte drzwi" do zmiany swoich planów - kartel i jego sojusznicy mogą w każdej chwili wrócić do decyzji o dostawach surowca ze względu na wysoki poziom niepewności na rynkach paliw.

Analitycy wskazują, że jest to nietypowe działanie OPEC+, które podkreśla, jak trudno jest ocenić równowagę pomiędzy podażą ropy a popytem na ten surowiec ze względu na nowy szczep koronawirusa - omikron, i postanowienie o uwolnieniu ropy ze strategicznych rezerw m.in. w USA.

"Podczas gdy OPEC+ nieco zaskoczył rynki, utrzymując swój plan zwiększenia dostaw ropy w styczniu o 400 tys. baryłek dziennie, to jednak pocieszają się one tym, że sojusz jest gotów ponownie zebrać się i dostosować poziom produkcji, jeśli wystąpi taka konieczność" - mówi Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING Groep NV.

"Taka decyzja da krajom OPEC+ więcej czasu na ocenę wpływu wariantu omikron na rynki" - dodaje.

Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights, wskazuje, że takie podejście OPEC+ może okazać się najmądrzejszym rozwiązaniem w obecnej sytuacji.

"Teraz rynek ropy może sobie zrobić przerwę po panicznej wyprzedaży jeszcze kilka dni temu, bo widzi, że OPEC+ nie uwzględnia na razie najgorszego scenariusza związanego z omikronem, dopóki nie będzie miał więcej informacji na temat tego szczepu" - wskazuje Hari. (AP Biznes)

aj/ mfm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki