REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Ropa powyżej 70 USD. Atak na największy na świecie terminal naftowy

2021-03-08 08:30
publikacja
2021-03-08 08:30
Ropa powyżej 70 USD. Atak na największy na świecie terminal naftowy
Ropa powyżej 70 USD. Atak na największy na świecie terminal naftowy
fot. sezer66 / / Shutterstock

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zdrożała powyżej 67 USD za baryłkę, a Brent na ICE zwyżkowała powyżej 71 USD po informacjach o ataku na największy na świecie terminal naftowy - informują maklerzy.

Ropa Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 70,69 USD za baryłkę, wyżej o 1,86 proc., po wzroście notowań wcześniej o 2,9 proc. - do ponad 71 USD/b.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 67,26 USD, wyżej o 1,79 proc.

Arabia Saudyjska potwierdziła w niedzielę informacje o przeprowadzonym ataku przez jemeński ruch Huti na instalacje naftowe w porcie Ras Tanura.

Ruch Huti podał, że celem ataku było zakłócenie bezpieczeństwa i stabilności dostaw ropy. Saudyjskie władze podały z kolei, że nie ma żadnych poważnych zniszczeń.

Portowy terminal naftowy należy do państwowego giganta Saudi Aramco. Jest to największy ośrodek transportu ropy na świecie. Saudyjski resort obrony poinformował, że władze podejmą konieczne działania, aby zapewnić stabilność handlu ropą.

Eskalacja konfliktu w tym regionie następuje niedługo po tym, jak administracja prezydenta USA Joe Bidena zadeklarowała nasilenie działań dyplomatycznych, aby zakończyć wojnę w Jemenie oraz poinformowała o zawieszeniu sprzedaży broni dla Arabii Saudyjskiej.

Tymczasem na rynkach nie ma co liczyć na większe dostawy ropy po tym, jak w czwartek podczas wirtualnego posiedzenia krajów sojuszu OPEC+ producenci zgodzili się utrzymać produkcję ropy na stabilnym poziomie w kwietniu, a Arabia Saudyjska, jeden z głównych graczy w OPEC+, zapowiedziała, że utrzyma dobrowolną redukcję dostaw swojego surowca o 1 mln baryłek dziennie.

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa w USA zyskała 3,5 proc.(PAP Biznes)

aj/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
ajwaj_
O ropie nic nowego, bylo
Azja bierze, Joe Bidet zamyka rurociagi, nie daje zezwolen

A jak PATRIOTy PISy ???

Super :)
Patrzyly na masakre i sie nie popsuly, wszystkie prawie przepuscily
Nawet SCUDY z lat 1970ych welcome
mrbeast
Przypomnę tylko, że za PO-PSL cena ropy na rynkach utrzymywała się średnio powyżej 100USD za baryłkę, a ceny na stacjach paliw nie przekraczały 5,30 zł. Wełud wyliczeń na podst. polityki PiS i Obajtka po przekroczeniu 100USD cena na stacjach paliw skoczy do ok. 7.10 zł za litr paliwa.
ryszard-taryfiarz
To już wyczekuje doniesień z wybiórczej, że już niedługo benzyna po 8,- tak jest źle

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki