REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Ropa notuje małe zmiany cen. Na radarach inwestorów m.in. sygnały z OPEC+

2026-07-06 07:50
publikacja
2026-07-06 07:50
Dodaj Bankier.pl w Google

Ropa na świecie notuje małe zmiany cen. Inwestorzy obserwują sytuację w cieśninie Ormuz i oceniają sygnały z OPEC+ o wyższych dostawach ropy naftowej - podają maklerzy.

Ropa notuje małe zmiany cen. Na radarach inwestorów m.in. sygnały z OPEC+
Ropa notuje małe zmiany cen. Na radarach inwestorów m.in. sygnały z OPEC+
fot. RachenStocker / / Shutterstock

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII jest na NYMEX w Nowym Jorku po 68,73 USD - wyżej o 0,06 proc.

Brent na ICE na IX jest wyceniana po 71,98 USD za baryłkę, niżej o 0,19 proc.

Inwestorzy obserwują sytuację w cieśninie Ormuz i oceniają sygnały z OPEC+ o wyższych dostawach ropy naftowej.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) rozmieścił siły specjalne wzdłuż irańskiego wybrzeża Zatoki Perskiej, aby z wyprzedzeniem identyfikować statki korzystające z omańskiej trasy przez cieśninę Ormuz.

Wakacje na giełdzie

Korpus oświadczył w ub,. tygodniu, że statki mogą płynąć jedynie północnym, irańskim szlakiem i ostrzegł przed korzystaniem z korytarza południowego, który przebiega wzdłuż wybrzeża Omanu i został zalecony armatorom zarówno przez ten kraj, jak i Międzynarodową Organizację Morską.

Przed wojną USA i Izraela z Iranem wykorzystywana była jeszcze trzecia trasa, obecnie zaminowana, która prowadziła przez środek cieśniny.

We wstępnym porozumieniu zawartym w połowie czerwca z USA Iran zobowiązał się do usunięcia min w Ormuzie w ciągu 30 dni.

Analitycy wskazują, że transport ropy i gazu ziemnego przez Ormuz wykazuje jednak oznaki "zdrowienia" - tak było przynajmniej w niedzielę po tym, jak kilka statków usiłujących wypłynąć z Zatoki Perskiej omańskim torem cieśniny Ormuz zawróciło w piątek i sobotę. Część jednostek zmieniła trasę na północną, irańską stronę.

Tymczasem członkowie sojuszu OPEC+ poparli kolejną skromną podwyżkę kwot dostaw ropy na przyszły miesiąc.

Siedem krajów OPEC+, na czele z Arabią Saudyjską i Rosją, zgodziło się na zwiększenie kwot dostaw o 188.000 baryłek dziennie.

Obecnie te 188.000 nowych baryłek ropy dziennie to jednak "teoria", ale już sama decyzja OPEC+ o zwiększeniu dostaw sygnalizuje chęć podwyższenia wydobycia ropy w miarę normalizacji warunków na rynkach.

"Kraje OPEC, które ucierpiały w wyniku wojny na Bliskim Wschodzie, znajdują się obecnie w fazie odbudowy jeśli chodzi o produkcję ropy i eksport tego surowca" - piszą w rynkowej nocie analitycy RBC Capital Markets LLC.

"Uważamy jednak, że istnieje małe +zapotrzebowanie+ na spadek cen ropy wywołany nadpodażą" - dodają.

W II kw. ceny benchmarkowej ropy Brent spadły o 30 proc. w reakcji na zawarcie tymczasowego porozumienia pokojowego pomiędzy Waszyngtonem a Teheranem, które umożliwiło wznowienie transportu ropy przez cieśninę Ormuz.

Citigroup prognozuje, że do końca 2026 r. cena baryłki ropy Brent osiągnie poziom 60-65 USD. (PAP Biznes)

aj/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane:

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki