REKLAMA
PILNE

Ropa najtańsza od 14 miesięcy

Marek Wierciszewski2018-12-18 19:44
publikacja
2018-12-18 19:44

Pomimo cięcia produkcji przez kartel OPEC ceny ropy brent znalazły się najniżej od października 2017 r. i zmierzają do zamknięcia spadkiem trzeciego miesiąca z rzędu.

fot. / / YAY Foto

We wtorek notowania ropy brent zniżkują o 3,7 proc., sięgając 57,4 USD za baryłkę, najniższego pułapu od 14 miesięcy. Dzień wcześniej poinformowano o rosnących zapasach w największych magazynach ropy w USA, a departament energii opublikował prognozy wzrostu krajowej produkcji ropy łupkowej. Dodatkową presję na zniżki cen, których zatrzymać nie zdołało porozumienie o cięciu wydobycia przez kraje skupione wokół OPEC, wywarła poniedziałkowa przecena na giełdzie nowojorskiej oraz przemówienie prezydenta Chin Xi Jinpinga.

- Zawsze jest jakiś znak zapytania, czy i w jakim stopniu kraje OPEC+ wywiążą się ze zobowiązań cięcia produkcji. Nie może dziwić, że inwestorzy zachowują co do tego sceptycyzm – komentuje w rozmowie z Bloombergiem Pavel Molchanov, analityk firmy inwestycyjnej Raymond James & Associates, zaznaczając że wprowadzenie w życie ograniczeń zwykle zajmuje około sześciu tygodni.

Rosyjski minister energii Aleksander Nowak przyznał, że krajowa produkcja ropy rośnie, jednocześnie zapewniając, że Rosja dostosuje się do wynegocjowanych w Wiedniu ograniczeń. Przy prognozach dalszego wzrostu wydobycia w USA, podkopuje to nadzieje inwestorów, że dzięki staraniom OPEC+ rynek nie znajdzie się w przyszłym roku w nadpodaży. Jednocześnie notowania indeksu S&P500, podobnie jak kurs ropy brent, znalazły się najniżej od października 2017 r., a Xi Jinping w wygłoszonym w Pekinie przemówieniu zaprezentował twardą postawę wobec żądań prezydenta USA Donalda Trumpa. W tej sytuacji przed przeceną ropy uchronić nie zdołały informacje o związanych z niespokojną sytuacją niższych dostawach z Libii oraz osłabienie dolara.

- Rynek ropy znalazł się w panice. Odwrót od aktywów wrażliwych na koniunkturę widać wszędzie i wszystko to obraca się wokół obaw przed recesją – komentuje w rozmowie z Bloombergiem Bill O’Grady, główny strateg towarzystwa Confluence Investment Management.

Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (11)

dodaj komentarz
2kbb
Smodzie komunistyczny nie doczytales ze ceny gazu w transakcjach dostaw są uzależnione od cen ropy... bekarcie sowiecki wypier....j do swojej matuszki Rassiji. Nic tu po tobie w Polsce...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaj
A dlaczego tak ?
"Panika zamykanych drzewi" :)

Porozumienia OPEC+ sa, ale nie weszly w zycie. Co kto wyssa i sprzeda to (jeszcze) jego.
A np. Arabia Saud. ma ciezkie problemy w budzecie

CZY U SAUDÓW KOLAPS?
Rok 2019 będzie szóstym rokiem z rzędu deficyt budżetu państwa Arabii Saudyjskiej. Podczas
A dlaczego tak ?
"Panika zamykanych drzewi" :)

Porozumienia OPEC+ sa, ale nie weszly w zycie. Co kto wyssa i sprzeda to (jeszcze) jego.
A np. Arabia Saud. ma ciezkie problemy w budzecie

CZY U SAUDÓW KOLAPS?
Rok 2019 będzie szóstym rokiem z rzędu deficyt budżetu państwa Arabii Saudyjskiej. Podczas gdy w 2013 r. Istniała nadwyżka w wysokości 42 mld USD, w okresie od 2014 r. Do 2018 r. Łączna kwota wynosiła 358 mld USD. Na rok 2019 spodziewany jest deficyt w wysokości 35 miliardów dolarów dzięki bardzo optymistycznej prognozie. Ale można to osiągnąć tylko wtedy, gdy z jednej strony średnia cena ropy wzrośnie o około 40 procent. Ponadto należy również spełnić oczekiwania związane z rosnącymi przychodami rządowymi niezwiązanymi z ropą naftową. Ogółem, zgodnie z planami, dochód Riyala 975 miliardów, wydatki na poziomie 1 106 riyal i deficyt w ten sposób na 131 miliardów Riyal lub 4,2 procent PKB.
https://www.contra-magazin.com/2018/12/steht-saudi-arabien-vor-dem-finanziellen-kollaps/
ald
Konsekwencje tak gwałtownego spadku cen ropy są zgoła inne niż te opinie do których wszyscy byli od dawna przekonywani. Ciekawy art w tej sprawie, a i na inne wpisy też warto rzucić okiem bo sporo interesujących informacji: https://businessoutsiderpl.wordpress.com/2018/11/12/kogo-bola-niskie-ceny-ropy/
onurb
Dlaczego nie widać tego na polskich stacjach?
Tak swoją drogą ilość podatków jaka jest ukryta w paliwie w Polsce to jakiś skandal!
Ludzie, czy wy tego nie widzicie?
Zgadzacie się na to?
Może czas wzorem Francji na żółte kamizelki?
No tak, ale kto miałby to zrobić pokolenie urodzone po 1990 umie tylko klikać w klawiaturę
Dlaczego nie widać tego na polskich stacjach?
Tak swoją drogą ilość podatków jaka jest ukryta w paliwie w Polsce to jakiś skandal!
Ludzie, czy wy tego nie widzicie?
Zgadzacie się na to?
Może czas wzorem Francji na żółte kamizelki?
No tak, ale kto miałby to zrobić pokolenie urodzone po 1990 umie tylko klikać w klawiaturę telefonu i tam się buntować. Wielka szkoda...
szejknet
Reakcja na spadki cen zawsze jest opóźniona, takie prawa rynku.
Poza tym nawet jakby rafinerie ropę za darmo dostawały to i tak na stacji byś płacił ok 2,5 PLN za litr.
leszczykowy
Rosja jak tam Rosja, tam już jest bieda i smród. Gorzej dla arabów, w tym roku już mieli spory deficyt budżetowy, a na 2019 zapowiedzieli jeszcze większy socjal, tam będzie druga Wenezuela.
ajwaj
BRENT ropa 56, WTI 46 (West TEXAS Intermediate) USA Big Problem (50 granica problemu tam)
Gaz +8% bo ma byc zimno i pewnie Jankesi znowu przy rosyjskim gazie sobie .... sie ogrzeja
ajwaj
WTI to tez lupki - braki infrastruktury + dlugi ca 300 mld $$$, nigdy nie oddadza
2kbb
Putin i Rosja kaput ...!!! Ropa spada dzisiaj o 5-6 % .....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki