REKLAMA

Ropa naftowa w USA lekko zyskuje - inwestorów niepokoi mocny wzrost jej zapasów

2021-01-25 08:15
publikacja
2021-01-25 08:15
fot. QiuJu Song / Shutterstock

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA nieznacznie drożeje podczas poniedziałkowego handlu. Inwestorów niepokoi mocny wzrost jej amerykańskich zapasów - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na III na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,38 USD, wyżej o 0,25 proc.

Ropa Brent w dostawach na III na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 55,50 USD za baryłkę, wyżej o 0,16 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 4,35 mln baryłek, czyli o 0,9 proc. do 486,6 mln baryłek - poinformował w piątek amerykański Departament Energii (DoE).

Tymczasem większość analityków rynku paliw spodziewała się spadku tych zapasów.

Zapasy benzyny spadły w tym czasie nieznacznie - o 260 tys. baryłek, czyli o 0,1 proc. - do 245,2 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły zaś o 458 tys. baryłek, czyli o 0,3 proc. do 163,7 mln baryłek - podał DoE.

Inwestorzy obawiają się, że mocny wzrost zapasów ropy w USA jest sygnałem, iż tempo wychodzenia amerykańskiej gospodarki po pandemii Covid-19 będzie słabsze.

Sytuację cenową na rynkach paliw może jednak poprawić informacja z Iraku, który rozważa obniżenie dostaw swojej ropy na globalne rynki w styczniu i lutym o 3,6 mln baryłek dziennie.

W ubiegłym roku Irakijczycy pompowali na rynki ropy więcej tego surowca niż wynosił limit dostaw ustalony dla tego kraju w ramach OPEC+.

Tymczasem zaostrzyła się sytuacja związana z podażą libijskiej ropy naftowej. Siły paramilitarne, odpowiedzialne na ochronę portów naftowych, wstrzymały tam część eksportu ropy - z trzech terminali: Es Sider, Harida i Ras Lanuf - żądając jednocześnie wypłaty wynagrodzeń.

Chociaż ta niepokojąca sytuacja w Libii może zostać wkrótce uregulowana, to jednak wskazuje na kruchość sektora naftowego w tym kraju, po prawie dekadzie nękającej Libię wojny domowej.

WTI na NYMEX w N.Jorku straciła na zakończenie poprzedniej sesji 1,6 proc. (PAP Biznes)

aj/ asa/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (2)

dodaj komentarz
perico84
Dzień po zebraniu kongresu w USA w sprawie procedury zaprzysiężenia Bidena, Arabia Saudyjska ogłosiła ograniczenie wydobycia. Jeśli zrobi to jeszcze Parę Krajów OPEC to kurs mocno pójdzie w górę, przewiduję, że lipiec-sierpień 2021 będzie mały szczyt czego doświadczymy na stacjach w PL. Z kolei nie ma raczej innego Dzień po zebraniu kongresu w USA w sprawie procedury zaprzysiężenia Bidena, Arabia Saudyjska ogłosiła ograniczenie wydobycia. Jeśli zrobi to jeszcze Parę Krajów OPEC to kurs mocno pójdzie w górę, przewiduję, że lipiec-sierpień 2021 będzie mały szczyt czego doświadczymy na stacjach w PL. Z kolei nie ma raczej innego wyjścia niż ograniczyć wydobycie, aby podnieść jej kurs. Tak się stało na surowcach pierwotnych (Tworzywa sztuczne - PE, PP, HDPE), gdzie niby pod przykryciem remontów i rozwoju kilku rafinerii nastąpiło ograniczenie podaży surowców. Dzięki temu zabiegowi surowiec PE (polietylen) podskoczył w ciągu kilku ostatnich miesięcy o 30-40%. Sprawdza się stara odwieczna zasada popyt vs podaż: mała podaż - cena w górę i na odwrót. Sprawdziło się to na surowcach to sprawdzi się i na ropie.
sel
Dularków wydrukowano 10 razy więcej, a ropa dalej tylko po 50$ ..a była po 200 $ jak dolarków było 10 razy mniej...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki