REKLAMA

Rolnik natknął się na skarb sprzed 2 tysięcy lat

2021-08-17 18:22
publikacja
2021-08-17 18:22
Rolnik natknął się na skarb sprzed 2 tysięcy lat
Rolnik natknął się na skarb sprzed 2 tysięcy lat
fot. Irina Magrelo / / Shutterstock

Pod koniec lipca br. podczas prac polowych, rolnik z powiatu sulęcińskiego (Lubuskie) dokonał na swoim polu odkrycia zabytków archeologicznych. Artefakty zalegały pod warstwą orną. To przedmioty kultury unietyckiej – poinformował Norbert Burzyński z delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp.


Rolnik przerwał prace związane z usuwaniem kamieni z pola i powiadomił o swoim odkryciu służby konserwatorskie, które jeszcze tego samego dnia przeprowadziły oględziny miejsca znalezienia zabytków.

Ujawniono depozyt składający się z trzech bereł sztyletowych, trzech sztyletów brązowych, siekierki, dłuta i toporka uznając, że są to wyroby kultury unietyckiej (2 300 - 1 600 lat p.n.e.).

Jak zaznaczył Burzyński, występowanie więcej niż jednego berła i sztyletu jest niezwykle rzadkie i świadczy o dużej wartości odkrycia dla dziedzictwa kulturowego.

„Warto podkreślić wzorową postawę znalazcy, który niezwłocznie zawiadomił odpowiednie organy i nie prowadził dalszych czynności mogących doprowadzić do zniszczenia zabytków archeologicznych i warstwy kulturowej” – powiedział Burzyński.

W tym roku to kolejne zgłoszenie o znaczącym odkryciu archeologicznym z terenu północnej części woj. lubuskiego. W styczniu w gminie Bogdaniec mieszkaniec tej gminy wraz synem na osuniętej skarpie znaleźli bransoletę z brązu. Gdy znalazcy zauważyli, że przedmiotów jest więcej, niezwłocznie zawiadomili o odkryciu urząd konserwatora zabytków.

Podczas przeprowadzonych prac archeologicznych znaleziono depozyt ozdób brązowych i elementy uprzęży końskiej, złożone na potłuczonym naczyniu – to artefakty kultury łużyckiej (1300 – 400 lat p.n.e.). Łącznie na ten skarb składa się 220 przedmiotów brązowych, w tym z 6 bransolet, 5 naszyjników, czteroczęściowego napierśnika, zapinki płytowej oraz tarczek, kółek, ozdób i przedmiotów brązowych mogących być elementami uprzęży końskiej. Znalezisko posiada duże znaczenie z uwagi na różnorodność i ilość zabytków. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ aszw/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (13)

dodaj komentarz
jacekdr64
Nie popieram lewactwa i prawicowych ekstremistów.
Dajcie nam żyć normalnie, bez wariactwa i fanatyzmu.
bgiem
Dla szczęsliwego znalazcy rząd przewidział specjalną skróconą kwarantannę oraz podwójną szansę na wylosowanie hulajnogi pod warunkiem posiadania aplikacji "pokiegosejf"
luxferre
Przypominam tylko, że choć w zeszłym roku rząd zabił 120 000 ludzi, a 150 000 bezprawnie pozbawił majątku, na który ci ludzie pracowali nierzadko całe zycie, to nitk nawet nie próbował uratować naszego kraju. Nie było żadnego zamachu na Morawieckiego czy Kaczyńskiego. Nie było nawet buntów, ruszeń czy choćby strajków z użyciem broni Przypominam tylko, że choć w zeszłym roku rząd zabił 120 000 ludzi, a 150 000 bezprawnie pozbawił majątku, na który ci ludzie pracowali nierzadko całe zycie, to nitk nawet nie próbował uratować naszego kraju. Nie było żadnego zamachu na Morawieckiego czy Kaczyńskiego. Nie było nawet buntów, ruszeń czy choćby strajków z użyciem broni palnej. Nikt nie próbował dokonać zamachu stanu.
prs
Madrzy ludzie ci odkrywcy, dziekuje.
Pozdrawiam.
jo41
Dziennikarzu doucz się - skoro skarb jest 2 300 - 1 600 lat p.n.e. więc nie jest skarbem sprzed 2 tyś lat a chyba sprzed około 4 tyś lat.
Dziennikarze.... po zaocznych.
men24a
Nie wymagaj zbyt wiele. Polska prz znaczą na innowacje ......nie pamiętam. Ale wiem że w dobrym kierunku rozwija nasza młodzież.

Minister edukacji Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie o nowym kanonie lektur. Wykreślo pisarzy a dodano treści o Janie Pawle II i kardynale Stefanie Wyszyńskim oraz prace ich autorstwa

Polska
Nie wymagaj zbyt wiele. Polska prz znaczą na innowacje ......nie pamiętam. Ale wiem że w dobrym kierunku rozwija nasza młodzież.

Minister edukacji Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie o nowym kanonie lektur. Wykreślo pisarzy a dodano treści o Janie Pawle II i kardynale Stefanie Wyszyńskim oraz prace ich autorstwa

Polska może być biedna, aby tylko była katolicka jak mawiał Goryszewski.
Matura z religii - Kościół Katolicki  naciska władze do egzaminu dojrzałości z religii.

A mowiono ze fundalintaryzm religijny nam nie grozi, haha

sandman77 odpowiada men24a
Jasne lepiej uczyć lewackich "mundrości" o istnieniu 56 płci.
sandman77 odpowiada men24a
... i pamiętajcie towarzyszu, żeby usunąć z listy lektur "W pustyni i w puszczy" bo to rasistowska książka jest.
men24a odpowiada sandman77
A kto cię uczy o 56 płci ?

Kościół katolicki wcale nie jest polsko-patriotyczny, jak to wmawia się ludziom o słabych umysłach, tylko jest organizacją międzynarodową która zawsze działa we własnym interesie. Jak im jest z Polską po drodze, to wszystka ok ale jak jak ich interes jest sprzeczny z polską racją stanu to mają Polskę
A kto cię uczy o 56 płci ?

Kościół katolicki wcale nie jest polsko-patriotyczny, jak to wmawia się ludziom o słabych umysłach, tylko jest organizacją międzynarodową która zawsze działa we własnym interesie. Jak im jest z Polską po drodze, to wszystka ok ale jak jak ich interes jest sprzeczny z polską racją stanu to mają Polskę w dupie. Najlepsze przykłady, to targowica czyli katolicko-ruska umowa której skutkiem były rozbiory oraz zrobienie zdrajcy Stanisława świętym i patronem Polski, żeby pokazać Polakom czyje ma być na wierzchu.
A współcześnie, dobrym przykładem jak działa KK jest ks. Henio Jankowski. Walczył z komuną wspierając duchowo robotników z Solidarności, współpracował z komuną jako płatny informator a w czasie wolnym od tej walko-współpracy pomnażał bezwstydnie majątek i kopulował z ministrantami.
wikwaw
Kolego, a może też się doucz. Pisania skrótów.

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki