Rok 2018 będzie rokiem pracownika

2018-01-31 13:09
publikacja
2018-01-31 13:09
Rok 2018 będzie rokiem pracownika
Rok 2018 będzie rokiem pracownika

Kondycja polskiego rynku pracy ma się coraz lepiej. Oczekiwania NBP odnośnie stopy bezrobocia, liczone według metodologii BAEL, wskazują, że zejdzie ona do 4,3 proc. na koniec 2018 roku. I choć jej spadek będzie mniej gwałtowny niż w minionym roku, to będzie ściśle oddziaływać na wzrost dynamiki średnich płac oraz na otoczenie biznesowe polskiej gospodarki.

Rynek pracownika – co naprawdę oznacza?

Boom technologiczny, który nie zwalnia tempa, millennilasi, rekordowo niskie bezrobocie i pogłębiający się deficyt pracowników zmieniają krajobraz polskiego rynku pracy. Ten ostatni czynnik ma największe znaczenie w kontekście rynku pracownika. Problemy z obsadzeniem stanowisk napotykają już właściciele firm w wielu branżach. Stare metody zarządzania i rekrutacji przestają przynosić pożądany rezultat, a w konsekwencji konieczne jest budowanie nowszych i efektywniejszych modeli funkcjonowania firmy. Słownikowe znaczenie rynku pracownika to nic innego, jak chwiejna kondycja rynku pracy, jawiąca się dużą liczbą ofert wakatów i trudnościami w pozyskiwaniu przez firmy odpowiednich kandydatów.

Dla pracowników jest to jednak korzystna sytuacja, która umożliwia szerokie spektrum możliwości wyboru spośród wolnych angaży. Kandydaci do pracy, a również już zatrudnieni pracownicy, mogą w konsekwencji dyktować niektóre warunki zatrudnienia – wysokość płać, elastyczny grafik, możliwość pracy zdalnej czy opcję pakietu socjalnego. Z kolei dla pracodawców jest to czas dbałości o retencję, ograniczania odpływu wartościowych pracowników i obniżania fluktuacji zatrudnienia.

Rynek pracownika kształtuje się długofalowo

Na temat rynku pracownika toczy się głośna debata wśród przedsiębiorców, agencji zatrudnienia i samych etatowców. Czy możemy już o nim mówić w kontekście naszego kraju? Poniekąd tak, choć ku temu musiałoby zostać spełnionych kilka warunków.

– Rosnące PKB, spadek bezrobocia, wzrost płac i przede wszystkim rosnące zapotrzebowanie na pracowników sprawiają, że rynek pracy staje się rynkiem pracownika. Prognozy na bieżący rok odnośnie wspomnianych czynników są obiecujące. Pamiętajmy jednak, że model niedoboru pracowników kształtuje się długofalowo, a to oznacza, że na ostateczny kształt rynku pracownika jeszcze musimy zaczekać – przekonuje Izabela Foltyn z serwisu Aplikuj.pl.

Poza zwiększeniem liczby wolnych wakatów, ważną rolę w rynku pracownika odegra wzrost wynagrodzeń. Od początku 2018 roku nastąpił wzrost płacy minimalnej o 5 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Nie mniej jednak to nie zmiany legislacyjne odegrają pierwsze skrzypce w tej kwestii. Już ostatnie miesiące 2017 roku wskazały przyspieszenie dynamiki płac, a trend ten najpewniej się utrzyma. – Pracownicy, szczególnie młodzi, niezwiązani z danym przedsiębiorstwem wieloletnim stażem pracy, zdają sobie sprawę z tego, że w innej firmie mogą otrzymać wyższe wynagrodzenie, a to skutkuje wzrostem rotacji pracowniczej na stanowiskach różnego szczebla i różnych branż. Prowadzić będzie to do sytuacji, że firmy będą zmuszone do podjęcia walki z wymianą i niedoborem pracowników poprzez poprawę warunków zatrudnienia – dodaje Izabela, obserwująca na co dzień trendy rodzimego rynku pracy.

W związku z tym w nadchodzącym roku możemy oczekiwać przyspieszenia wzrostu średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w granicach 6-7 proc. w stosunku do ubiegłego roku, a w niektórych branżach i specjalizacjach nawet na poziomie przekraczającym 10 proc.

Problem niedoboru pracowników uwidoczni się szczególnie w branżach IT, a także w firmach zatrudniających pracowników fizycznych. Kluczową rolę odegra tutaj podniesienie wynagrodzeń, a także zaoferowanie korzystnych warunków pozapłacowych. Rok 2018 będzie korzystny dla wielu pracowników, jednak może negatywnie odbić się na pracodawcach – szczególnie na niewielkich przedsiębiorstwach, które nie będą w stanie sprostać oczekiwaniom nowego modelu rynku pracy.

Źródło:Materiał partnera
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki