Robią biznes w internecie jak z nut

Ich pomysł na biznes zrodził się podczas nauki gry na instrumencie. Pierwszą wersję serwisu uruchomili 6 lat temu, ale dopiero teraz dzięki inwestorowi i dopracowanemu produktowi wypływają na szerokie wody. Mają 100 tys. zł od funduszu oraz pasję do muzyki, którą przekuwają internetowy biznes. Piotr Żbikowski i Łukasz Krzysiak chcą sprzedawać nuty na cały świat.

Od lewej: Łukasz Krzysiak i Piotr Żbikowski. Ze swoim e-biznesem wypływają na szerokie wody
Od lewej: Łukasz Krzysiak i Piotr Żbikowski. Ze swoim e-biznesem wypływają na szerokie wody  Dwójkę młodych przedsiębiorców  łączy liczba ukończonych szkół muzycznych oraz fakt, że na podobny pomysł wpadli zupełnie się nie znając. W przerwach między klasyką chcieli grać muzykę obecną na listach przebojów popularnych rozgłośni, ale brakowało do tego nut. Z czasem udało się zjednoczyć siły czego efektem jest platforma Notesland.com.  Za jej pośrednictwem sprzedają nuty do popularnych piosenek.  

- Bazując na wiedzy zdobytej w szkołach muzycznych, piszemy nuty sami – ze słuchu. Dzięki temu możemy napisać i umieścić na naszym portalu nuty przeboju nawet w dniu jego wydania – opowiadają pomysłodawcy platformy.  Jak sami przyznają, pierwowzorami ich projektu były takie globalne platformy jak musicnotes.com, która posiada 4,5 miliona klientów. W Europie trudno szukać podobnych inicjatyw i w tym upatrują swojej szansy na globalną ekspansję.

Jak to działa i dla kogo?

W dobie internetu nuty wydawane w formie papierowej wydają się być archaicznym rozwiązaniem. W związku z tym postanowili stworzyć portal internetowy, na którym osoby uczące się grać będą mogły kupić pojedyncze nuty wybranych przez siebie utworów w formie pliku elektronicznego. Płatność następuje przy pomocy firm oferujących usługę szybkich płatności (PayPal oraz PayU). Pierwszą grupą docelowych użytkowników platformy są osoby uczące się grać w szkołach i ogniskach muzycznych. - Ich nauka w szkole opiera się na powtarzaniu żmudnych gam i pasaży. Nasza platforma powstała, w celu urozmaicenia im tych codziennych ćwiczeń – mówią Piotr i Łukasz. Drugą grupą potencjalnych zainteresowanych są amatorzy, którzy chcą spróbować swoich sił na instrumencie.

Poważne plany

Na uruchomienie obecnej wersji Notesland.com   przeznaczyli 30 tys. zł własnych oszczędności. Jednak rozwój platformy nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie inwestora. Pieniądze na realizację ambitnych planów wyłożył fundusz AIP Seed Capital,  który zainwestował pomysł dwójki 100 tys. zł, obejmując w zamian 15 proc. udziałów projekcie. - Przez nadchodzące 12 miesięcy działalności dużą część tej kwoty pochłonie reklama międzynarodowa. Nuty czy muzyka to język międzynarodowy a to daje na ogromne możliwości – zdradzają właściciele.  

Z konkurencją światową zamierzają konkurować przede wszystkim ceną. Koszt nut na musicnotes.com wynosi średnio od 2 do 6 dolarów amerykańskich natomiast cena polskiej platformie wynosi średnio od 1 do 1,5 USD. - Należy również zwrócić uwagę na formę nuty. Nasze zawierają linię melodyczną, wstawki instrumentalne oraz akordy i mieszczą się zazwyczaj na 2-3 stronach. Nuty konkurencji mają rozbudowaną i niejasną formę – podkreślają pomysłodawcy.


 

Osobom myślącym o własny biznesie  w internecie radzą by się nie poddawać. Sami o dofinansowanie starali się od 2012 roku i dopiero niedawno dopięli swego. – W sieci jest jeszcze dużo miejsca na nowe pomysły i trzeba tylko pracy i determinacji. Nie myśl, że będzie łatwo. Będzie ciężko, ,ale jeżeli wytrwasz to kiedyś na pewno odniesiesz sukces – radzą Piotr i Łukasz.

Grzegorz Marynowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~peavey

a czy będą nuty na gitarę?

! Odpowiedz
0 2 ~autor

nuty świetne, polecam 12/10

! Odpowiedz
0 2 ~muzyk

Extra!

! Odpowiedz
1 2 ~tyros

Dobre hity mają!

! Odpowiedz
1 2 ~ja

Co za pomysł! Dlaczego sam na top nie wpadłem ?

! Odpowiedz
0 2 ~Aga

Fajnie, że powstał taki portal. Zagraj to sam to lipa...

! Odpowiedz
0 3 ~muzyk

Ciekawa sprawa. Wie ktoś jaka jest jakość tych nut? Przydałby się przykładowy plik...

! Odpowiedz
0 4 ~użytkownik

Nuty podobne do tych z "Zagraj to sam" - trochę lepsze bo mają więcej wstawek instrumentalnych.
No i ogólnie fajne hity mają, niektórych z nich szukałem przez miesiąc w necie...

! Odpowiedz
1 3 ~Aga

Gratuluję pomysłu! Przystojne chłopaki :)

! Odpowiedz
0 5 ~Projekt-IQarius

To jest bardzo dobry przykład na wykorzystanie niszy nynkowej. Ludzi, którzy potrafią czytać nuty i kupować je na internecie nie jest zbyt wielu.

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.