REKLAMA

Revolut został zhakowany. Wyciekły dane ponad 50 tys. klientów

2022-09-19 09:45
publikacja
2022-09-19 09:45

Po ataku hackerskim na Revoluta doszło do wycieku danych ponad 50 tys. klientów firmy. Prawie połową ofiar są Europejczycy.

Revolut został zhakowany. Wyciekły dane ponad 50 tys. klientów
Revolut został zhakowany. Wyciekły dane ponad 50 tys. klientów
fot. Sergey Nivens / / Shutterstock

W ubiegłym tygodniu doszło do ataku hackerskiego na firmę Revolut, jak informuje „The Times”. Łącznie wyciekło 50 144 danych poszczególnych klientów firmy. O incydencie poinformował litewski odpowiednik Urzędu Ochrony Danych Osobowych – VDAI.

Blisko 20 tys. klientów, których dane wypłynęły, to Europejczycy. Haker pozyskał takie informacje jak listę imion i nazwisk, adresów e-mail oraz zamieszkania oraz dostęp do szczegółów transakcji użytkowników Revoluta. Hasła, dane z kart czy pieniądze nie zostały skradzione.

Jedynym komunikatem medialnym do tej pory, jest komentarz przedstawicieli Revoluta udzielony dziennikarzom „The Times”. Wskazali oni, że „szybko zidentyfikowali i wyizolowali atak”, który dotknął ok. 0,16 proc. klientów platformy. Firma skontaktowała się bezpośrednio z użytkownikami, których dane wyciekły.

Odpowiedzialnym za całą sytuację ma być jeden z pracowników Revoluta, który dał się załapać na „phishing”. Jest jedno z metod cyberprzestępców, którzy w różny sposób, np. poprzez wysłanie e-maila lub wiadomości na komunikatorze z linkiem lub programem do ściągnięcia, łowią pracowników i uzyskują dostęp do danych firm.

Jednocześnie potwierdzenie przez Revoluta liczby ofiar i wskazanie ich odsetka względem wszystkich użytkowników, dało możliwość oszacowania, ile osób korzysta z usług platformy. Przyjmując, że 50 tys. klientów to zaledwie 0,16 proc. spośród wszystkich osób, którzy mają konto na Revolucie, to tych łącznie musi być ok. 31 mln.

Alan Bartman

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (4)

dodaj komentarz
pareto
Niestety, zabezpieczenia systemu są tyle warte, ile jego użytkownicy. Można mieć cuda na kiju, 12 znakowe, losowo generowane hasła, MFA, VPN, tokeny-srokeny, usługi w chmurach i nie wiadomo co jeszcze, a i tak na końcu, pani Krycha, czy inny Zenek otworzy załącznik typu FAKTURA.pdf.exe z maila w którym są same literówki, najlepiej Niestety, zabezpieczenia systemu są tyle warte, ile jego użytkownicy. Można mieć cuda na kiju, 12 znakowe, losowo generowane hasła, MFA, VPN, tokeny-srokeny, usługi w chmurach i nie wiadomo co jeszcze, a i tak na końcu, pani Krycha, czy inny Zenek otworzy załącznik typu FAKTURA.pdf.exe z maila w którym są same literówki, najlepiej od nieznanego nadawcy, poda swoje poświadczenia, a na koniec się wystraszy i zgłosi sytuację dopiero po kilku dniach. Nie ma zabezpieczeń odpornych na ludzką głupotę.
syn_kornela
31 milionów klientów i nie zarabiają?
inwestor.pl
Dopóki są podatki od zysków, a nie od przychodu to tak na prawdę nie wiadomo kto zarabia, a kto nie.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki