REKLAMA

Resort finansów zapewnia: Polska ma przestrzeń do luzowania polityki monetarnej w razie spowolnienia

2019-09-25 11:30
publikacja
2019-09-25 11:30

Polska ma przestrzeń do luzowania polityki monetarnej w razie ewentualnego spowolnienia - napisał resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską dotyczącą przygotowania Polski do spowolnienia gospodarczego. MF

/ fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

"Pragnę ponadto zauważyć, że fundamenty polskiej gospodarki są silne. Do mocnych stron polskiej gospodarki należą m.in.: stosunkowo niskie zadłużenie podmiotów prywatnych, zarówno gospodarstw domowych jak i firm, płynny kurs walutowy, duży i zróżnicowany rynek krajowy (polski eksport i gospodarka nie zależą od jednego sektora) oraz bliski równowagi bilans obrotów bieżących" - napisał wiceminister finansów Tomasz Robaczyński, który odpowiedział na interpelację.

Dodał, że sektor bankowy pozostaje dobrze skapitalizowany, płynny i rentowny.

"Warto pamiętać także o tym, że w porównaniu do innych banków centralnych, a w szczególności ECB, w Polsce wciąż mamy przestrzeń dla ewentualnego poluzowania polityki monetarnej. Pomimo obniżonej po kryzysie 2008-2009 efektywności polityki monetarnej jest ona wystarczająca, aby mieć istotny wpływ na realną sferę gospodarki" - dodał. (PAP Biznes)

map/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
brunon3444
ciągle tylko kłamstwa i kłamstwa

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki