Rekordowy spadek liczby Polaków w Wielkiej Brytanii

Liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii spadła w ciągu roku o 116 tys. do 905 tys. osób. To pierwsze wyraźne przełamanie trendu zwyżkowego trwającego od wejścia Polski do Unii Europejskiej, które jest związane z niepewnością towarzyszącą brexitowi.

(FORUM)

Według szacunków brytyjskiego urzędu statystycznego ONS, na koniec 2018 roku w Wielkiej Brytanii mieszkały 832 tys. osób urodzonych w Polsce i 905 tys. mających polskie obywatelstwo.

Rok wcześniej, na koniec 2017 roku, te liczby wynosiły odpowiednio: 922 tys. (o 90 tys. więcej) i 1,021 mln (o 116 tys. więcej).

Sygnałem zapowiadającym odwrócenie dotychczasowych trendów migracyjnych były opublikowane w listopadzie ub.r. dane za okres od lipca 2017 do czerwca 2018 roku, kiedy ONS szacowało, że na terenie W. Brytanii mieszkało 985 tys. Polaków - pierwszy raz poniżej miliona osób od końca 2016 roku.

Eksperci oceniają, że spadek liczby Polaków jest głównie związany z niepewnością towarzyszącą przeciągającemu się procesowi wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Część analityków wskazywała także na wysokie tempo rozwoju polskiej gospodarki i niskie bezrobocie w Polsce.

W połowie maja br. ministerstwo przedsiębiorczości i technologii zorganizowało w Londynie targi pracy mające zachęcić do powrotów do Polski i podjęcia pracy w czołowych firmach na terenie kraju.

W komentarzu dla PAP Gerwyn Davies z Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD), największej brytyjskiej organizacji osób zajmujących się zarządzeniem kadrami, ocenił wówczas, że "biorąc pod uwagę to, jak dobrze radzi sobie (polska) gospodarka i rynek pracy, to z pewnością istnieją silne argumenty za powrotami do Polski". Podkreślił jednak, że w Wielkiej Brytanii wciąż otrzymuje się znacznie wyższe wynagrodzenie.

"Co jest szczególnie interesujące, to fakt, że to jest prawdą we wszystkich grupach kwalifikacji zawodowych. Łatwo zobaczyć, jak dobrze płatne są niektóre stanowiska, wynagrodzenie na nich nie ma sobie równych gdziekolwiek w Europie, nie tylko w Polsce" - tłumaczył.

"Być może będzie pewien ruch ze strony osób między trzydziestym a czterdziestym którymś rokiem życia, które zakładają rodzinę, odłożyli jakieś oszczędności podczas pobytu w Wielkiej Brytanii i chcą się przenieść. Ale jeśli jesteś młodszą osobą, to masz wiele argumentów za pozostaniem tutaj, przynajmniej w średniej perspektywie czasowej i do rozwagi na dłuższą metę" - powiedział ekspert.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ cyk/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 bt5

Do khh. Jak jesteś za granicą na stałe a pracujesz przez agencje pracy to jest martwy sezon z pracą od listopada do marca/kwietnia , i to co się uściubiło , a nie jest to wiele, to ci znika zanim znowu będzie branie do pracy. A jak jeszcze spłacasz jakiś samochód co można wziąć nacraty bez stałego zatrudnienia to raty są słone. I po lutym już się idzie w długi. Ale skąd możesz wiedzieć jak nie byłeś. Nikt się dziś na zachodzie nie pali żeby dawać pracę etatową z pewną dobrą pensja przez cały rok.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 open_mind

Rado się nie podda: https://www.youtube.com/watch?v=fHFwTH7SeOs

! Odpowiedz
14 60 tristans

Tusek miał zrobić cuda aby Polacy wrócili do kraju, i zrobił Brexit

! Odpowiedz
19 49 janusz1960

Ja mogę powiedzieć że w Anglii zarabiałem o wiele mniej niż w Polsce. Co prawda w Polsce już nie pracuję u kogoś tylko mam swój biznes w którym czasem trzeba potyrać ale to się opłaca. Musiałem się przestawić ponieważ warunki są inne ale nie tracę tyle czasu na korki czy metro chociaż powinienem powiedzieć puszka z sardynkami w Londynie. Nie potykam się o psie odchody Polsce. Mieszkam w Polsce w standardzie o którym w Anglii mogłem tylko marzyć. Stać mnie na o wiele więcej. I auto lepsze i dom własny, nowy nie z XIX-go albo co gorsze koniec XX w., przestrzeń, wakacje i zimą i latem i nie przez tydzień, znajomi którzy nie chlają co piątek w pubie etc.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 79 fred_

Pamietajmy, ze ludzie ktorzy wyjechali to UK w 2004-2007 roku powoli dobijaja do 15 letniego pobytu w UK. Ludziom poprostu zaczyna sie tu nudzic. Pogoda jest marna caly rok, koszty zycia wysokie, rodzina daleko. Wielu kalkuluje, ze kupujac w PL nieruchomosc za gotowke i idac w do pracy beda mogli normalnie zyc i najwazniejsze - u siebie.
Anglia potrafi byc meczaca do zycia po kilku latach pobytu tutaj. Wlosi, Grecy czy inni z poludnia, czasami nie wytrzymuja nawet 2 lat. Mowia, ze pogoda ich dobija, nie sa w stanie tak zyc i wracaja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
39 33 glos_rozsadku

w Polsce też jest do kity pogoda przez 8 miesięcy w roku

! Odpowiedz
1 21 detektorjusia

Siostra mieszka we Włoszech i tam 3-4 miesiące jest ładnie a tak to mgła i zimno, chaty zagrzybione ogrzewane kominkami a okna pojedyncze aluminiowe...!

! Odpowiedz
14 77 bt5

Nie tylko w Wielkiej Brytanii rekordowe wyjazdy Polaków. To samo w Norwegii , w Niemczech , w Hiszpanii i Grecji to już to się działo 10 lat temu. Przyczyny: wielka trudność z otrzymaniem stałej etatowej pracy co w przypadku przyjezdnego na dorobku praktycznie wiąże się z nie tylko z brakiem możliwości oszczędności ale wprost się robi "deficyt płatniczy". Do tego istotne wzrosty kosztów utrzymania na zachodzie chodzi o pokój/mieszkanie, żywność, paliwo, te koszty idą wzwyż od 10 lat szybciej niż wzrost stawek płacowych. Wyjazdy sezon-zarobek też są już znikomo opłacalne bo brak juz możliwości nabicia godzin, a koszty pobytu wzrosły niepomiernie, do tego brak tzw. przebitki w stosunku do cen w Polsce. To co można tam teraz odlozyc to kwoty 2000-4000 zł miesięcznie co po dodaniu że to sezon 3-6 m-cy to nie ma kasy z imprezy. Polak za granicą płaci za pokój 1500-2500 zł , podatki są w wielu krajach słone . To Ukraińcy w Polsce robiąc 240 h po 12-15 zł /h i mający zakwaterowanie za 80-150 zł bo z takimi cenami można się spotkać w Polsce w ogłoszeniach dla Ukraińców , to wychodzą porównywalnie z tym co Polak na zachodzie ma na czysto.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 14 khh

Co ty za bzdury tu wypisujesz? Najlepiej od razu pusc wodze fantazji i napisz ze Polacy za granica wydaja wiecej niz zarabiaja...Wzrost kosztow utrzymania? nie osmieszaj sie czlowieku, nie wiem czy gdzies jeszcze w Europie koszty utrzymania wzrosly i dalej rosna szybciej niz w Polsce.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne