Ranking najlepszych uczelni świata: Uniwersytet Warszawski w 4. setce, Uniwersytet Jagielloński - w piątej

Dwie polskie uczelnie - Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński - znalazły się w rankingu szanghajskim (ARWU), prestiżowej liście 500 najlepszych uczelni świata. UW podobnie jak w poprzednim roku został sklasyfikowany w czwartej setce, zaś UJ - w piątej.

Ranking najlepszych uczelni świata: Uniwersytet Warszawski w 4. setce, Uniwersytet Jagielloński - w piątej
Ranking najlepszych uczelni świata: Uniwersytet Warszawski w 4. setce, Uniwersytet Jagielloński - w piątej (fot. Krystian Maj / FORUM)

Academic Ranking of World Universities (ARWU), znany również jako Lista Szanghajska, to publikowany od 2003 r. ranking najlepszych szkół wyższych na świecie. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju.

W tegorocznym rankingu po raz 16. za najlepszą uczelnię świata został uznany amerykański Harvard. Na drugim i trzecim miejscu, tak jak w ubiegłym roku, znalazły się: amerykański Stanford oraz brytyjski Cambridge.

W tegorocznym zestawieniu po raz kolejny znalazły się dwie polskie uczelnie - Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński.

Uniwersytet Warszawski, tak jak w ubiegłym roku, znalazł się w czwartej setce rankingu. Tak klasyfikowane UW było od początku istnienia rankingu, jedynie w 2016 r. zanotowano spadek uczelni do piątej setki.

Z kolei Uniwersytet Jagielloński wciąż zajmuje miejsce w piątej setce zestawienia. W latach 2004-15 uczelnia była lepiej pozycjonowana w rankingu, znajdowała się w czwartej setce. W 2016 r. UJ przesunęło się jednak do dalszej setki i od tego czasu podobny wynik się utrzymuje.

Dokładne miejsca uczelni na rankingu znane są tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe uczelnie wymieniane są już tylko w grupach liczących 50 lub 100 uczelni.

Oprócz głównego rankingu, publikowana jest też lista dodatkowa. W ubiegłym roku znajdowały się na niej uczelnie, które zajęły od 501 do 800 miejsca, natomiast w tegorocznym rankingu dodatkowa lista obejmuje miejsca 501-1000.

W siódmej setce sklasyfikowana została krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. W ósmej znalazły się trzy uczelnie: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Politechnika Warszawska. Do dziewiątej setki spadł Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (w poprzednim rankingu w ósmej setce). W ostatniej, dziesiątej setce znalazło się pięć polskich uczelni: Politechnika Łódzka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski (spadek z ósmej setki) i Politechnika Wrocławska.

Ranking szanghajski tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców (wybranych przez Thomson Reuters), liczbę publikacji w czasopismach "Nature" czy "Science", liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

kflo/ lt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 2 ajwaj

Podrzicil mnie UkrAINIEC:
dlachego nas tak wala ( tam juz kasy nie ma)
smutno - my was liubim (kochamy), uwolnijcie nas od very kal-bijów

! Odpowiedz
3 0 ajwaj

Sorry - cos sie pomerdalo na koniec...

! Odpowiedz
0 33 teofil

Nobel za tytuł z głównej strony. :))))

"Polskie uczelnie wśród najlepszych na świecie"

I to jest rzetelne dziennikarstwo.

! Odpowiedz
1 20 and00

Jak by zrobili ranking 10.000 najlepszych uczelni na świecie to by więcej naszych było.
Jestem pewien i pełen wiary w siłę naszej profesury
A kierunki takie jak kulturoznawstwo, europeistyka, historia sztuki i filologia serbsko chorawacka mamy na najwyższym poziomie

! Odpowiedz
18 7 1202rwnoomc

Polscy studenci zajmują w różnorodnych konkursach (ekonomicznych, politechnicznych, itd.) czołowe miejsca! Te rankingi, oparte na "punktozie" są mało miarodajne, gdyż nie uwzględniają specyfiki kulturowej i ekonomiczno-prawnej regionów i krajów! A od 2021 r. nastąpi powszechna restrukturyzacja (3. wojna światowa): wtedy ten, kto się dostosuje będzie najlepszy!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 17 janusz1960

Gdyby nie 50 lat socjalistycznego zniewolenia to pewnie byłoby inaczej... Wielu na uczelniach nadal tkwi w komunie.

! Odpowiedz
7 15 ajwaj

Tyle wtedy siedziales ? :)
Szkoda - na wolnosci ludzie odbudowali kraj po faszystach, budowali domy, drogi, fabryki itd..
Dziadek Syrenke kupil, ciotka mieszkanie dostala itd., wiele cie ominelo

! Odpowiedz
12 35 ajwaj

Tak troszke wstyd za PL Okraglego Stola i Magdalenki
Uniwesytet Jagielonski 1364 r. miewal lepsze, awangardowe czasy
Przed Polska sa Rosjanie, Izrael, duzo Niemców, oczywiscie Chiny itd.

Szydla caly czas wychodza z worków :)

! Odpowiedz
17 33 pomorzaninm

my stawiamy na pomniki i historie a nie na wiedze wiec mamy to co mamy ...i nie narzekac mi tu teraz ...

! Odpowiedz
3 3 ajwaj odpowiada pomorzaninm

ty jestes POLIT-nie poprawny :)
Nie lübish napewno pomików PISty faszystów BAnDERY - anty- polskich, izraelskich, ruskich itd

Komitet PISty wyc
agnie konsekwencje :):)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.