REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Ranking: najlepsze studia inżynierskie w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu

2017-05-17 00:03
publikacja
2017-05-17 00:03

Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Politechnika Wrocławska wypadły najlepiej w pierwszej edycji Rankingu Studiów Inżynierskich, przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Wyniki zestawienia opublikowano w środę.

fot. Artur Widak / / FORUM

Jak napisano w komunikacie fundacji, ranking jest skierowany do precyzyjnie wybranej grupy odbiorców, czyli ambitnych kandydatów na studia techniczne, zainteresowanych uzyskanie tytułu inżyniera i magistra inżyniera na najbardziej renomowanych wydziałach uczelni technicznych.

Kapituła rankingu, której przewodniczył prof. Michał Kleiber, oceniła 21 dyscyplin studiów technicznych.

Według kapituły na 13 kierunkach najlepsze studia inżynierskie prowadzą wydziały Politechniki Warszawskiej. Te kierunki to: automatyka i robotyka (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa), architektura (Wydział Architektury), biotechnologia (Wydział Chemiczny), energetyka (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa), elektronika i telekomunikacja (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych), elektrotechnika (Wydział Elektryczny), geodezja i kartografia (Wydział Geodezji i Kartografii), informatyka (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych), inżynieria biomedyczna (Wydział Mechatroniki), inżynieria chemiczna i procesowa (Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej), mechatronika (Wydział Mechatroniki), technologia chemiczna (Wydział Chemiczny) oraz transport (Wydział Transportu).

Najlepsze studia na 3 kierunkach - fizyka techniczna (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej), inżynieria materiałowa (Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki), mechanika i budowa maszyn (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki) - prowadzi Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Również w 3 kierunkach - budownictwie (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego), górnictwie i geologii (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii), zarządzaniu i inżynierii produkcji (Wydział Mechaniczny) zwyciężyły wydziały Politechniki Wrocławskiej.

Natomiast najlepsze studia inżynierskie na 2 kierunkach - logistyce (Wydział Organizacji i Zarządzania) i inżynierii środowiska (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki) prowadzi Politechnika Śląska.

Szczegóły rankingu można znaleźć pod adresem: www.perspektywy.org/forum2017

Zasady rankingu zostały opracowane przez kapitułę, w skład której weszli zarówno eksperci z zakresu szkolnictwa wyższego, jak i przedstawiciele różnych dziedzin przemysłu. Oceniali oni kierunki studiów w oparciu o 13 kryteriów, pogrupowanych w sześć kategorii: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał akademicki, efektywność naukowa, potencjał dydaktyczny, innowacyjność.

Cytowany w komunikacie prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Waldemar Siwiński deklaruje, że celem rankingu nie było sklasyfikowanie wszystkich polskich studiów technicznych.

"Nasz ranking należałoby raczej nazwać elitarnym, bowiem poprzeczka wejścia jest ustawiona wysoko" - stwierdza, dodając, że ma tutaj na myśli zarówno wymóg posiadania przez jednostkę pełnych uprawnień akademickich, jak i wysokiego poziomu studiów, kończących się tytułami inżyniera i magistra inżyniera.

Siwiński zwraca uwagę na dwa z 13 kryteriów, które brała pod uwagę kapituła.

Po pierwsze, na wskaźnik przygotowany w oparciu o ogólnopolskie badanie Ekonomiczne Losy Absolwentów (ELA) przeprowadzone przez resort nauki z wykorzystaniem danych ZUS. Wskaźnik wykorzystuje dla danego kierunku studiów: procent absolwentów w rejestrach ZUS, ryzyko bezrobocia na tle stopy bezrobocia w powiecie zamieszkania absolwentów, oraz wysokość zarobków absolwentów w odniesieniu do zarobków w powiecie ich zamieszkania.

Po drugie, na wskaźnik Jakość przyjętych na studia. Jest on mierzony wynikami egzaminów maturalnych osób, które 1 października 2016 r. podjęły studia na I roku studiów stacjonarnych na określonym kierunku studiów w danej jednostce (dotyczy maturzystów 2016 r.).

Prezes fundacji zauważa, że konsekwencją wprowadzenia tych wskaźników jest brak w ostatecznej klasyfikacji rankingowej tych uczelni technicznych, które nie posiadały lub nie dostarczyły danych w wymaganym zakresie. W szczególności dotyczy to Akademii Morskiej w Szczecinie i Akademii Morskiej w Gdyni, dla których nie ma danych w badaniu ELA. Znakomita większość ich absolwentów pracuje w firmach zagranicznych i nie ma kont w ZUS - podkreśla.

Dodaje, że spośród uczelni technicznych w zestawieniu brakuje Politechniki Świętokrzyskiej (która nie udostępniła danych o wynikach maturalnych studentów I roku) oraz Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.

Poza tym - jak informuje Siwiński - przyjęto założenie, że jednostka prowadząca dany kierunek studiów musi posiadać przynajmniej jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora, bez względu na dziedzinę i dyscyplinę nauki.

W rankingu sklasyfikowane są więc wszystkie oferujące dany kierunek wydziały uczelni, które spełniają wstępne wymogi postawione przez kapitułę.(PAP)

kflo/ agt/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~mgrinż
Ojojojink... chyba inżynieria materiałowa na PW, niegdyś kierunek elitarny, upadła aż poniżej 13 miejsca.... a takich mają naukowców super... ale ryba psuje się od głowy.
~sorry
Skoro jesteśmy w UE i każdy może studiować w dowolnym kraju, to rankingi uczelni w Polsce nie mają sensu.
Proszę zatem o ranking uwzględniający wszystkie kraje UE + Szwajcaria i Norwegia.
~autor
Ranking robili sami zainteresowani. Żenada. Politechnika Warszawska to skansen, zacofanie i kadra profesorska ze sklerozą.
~hoho
Magister inżynier nauk ekonomicznych to jest to.
~gf
Może kształcą w zakresie inżynierii finasowej :)
~plutarch
Czyli prestiżowo ukończyłem :)
~JJ
A potem pakujemy walizki i jedziemy tam gdzie jest praca dla ambitnych (czyt. nie w PL)
~ed
To sie samo napędza.
Najlepsi uczniowie podstawowek idą do najlepszych gimnazjów.
Najlepsi gimnazjalisci do najlepszych liceów.
Najlepsi licealisci na najlepsze uczelnie.
Czy to sie przekłada na zarobki?
Najbogatsi porzucili studiowanie.
~Racjonalista
hahaha nawet nie czytam tych wypocin w tym artykule zostawię tylko mój komentarz który może da do myślenia.

Skończyłem prywatne studia w Krakowie ( WSZIB dla ciekawskich ) które oczywiście nie dały mi nic po za papierkiem jak każde inne studia w Polsce, na studiach nie nauczyłem się nic więcej co bym nie wiedział wcześniej
hahaha nawet nie czytam tych wypocin w tym artykule zostawię tylko mój komentarz który może da do myślenia.

Skończyłem prywatne studia w Krakowie ( WSZIB dla ciekawskich ) które oczywiście nie dały mi nic po za papierkiem jak każde inne studia w Polsce, na studiach nie nauczyłem się nic więcej co bym nie wiedział wcześniej a miałem najlepszych wykładowców z całego Krakowa ( wykładowcy z AGH UP UE oraz UJ ) Jeśli chcecie się rozwijać rozwijajcie się sami w domu bo studia nic nie dają mają tylko dać Ci papierek i czasami pokazać że jest może inna gałąź która może cie zainteresować. Aktualnie zarabiam ponad 5 tysięcy na start bez wcześniejszego stażu a wszyscy cwaniaczki które kończyły AGH UJ czyli " elitarne" uczelnie w Krakowie sprzedają hamburgery w MC :) bo przez całe studia mówili: Jak skończę AGH/UJ to wszędzie znajdę pracę muszę tylko zdać, a co ty będziesz robił po tej swojej prywatnej gównouczelni ? Teraz jak ja ich spotkam to mówię dwa razy 2 for you z frytkami i colą na wynos, wsiadam do BMW i jadę do mojej dobrze płatnej pracy :)
~Jasnowidzący
Faktycznie, całym tym wpisem potwierdziłeś, że studiowałeś na gównouczelni.

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki