REKLAMA

Gwiazda serialu "Star Trek" poleciała w kosmos rakietą Blue Origin

2021-10-13 17:08
publikacja
2021-10-13 17:08
Gwiazda serialu "Star Trek" poleciała w kosmos rakietą Blue Origin
Gwiazda serialu "Star Trek" poleciała w kosmos rakietą Blue Origin
/ Blue Origin

Kanadyjski aktor William Shatner, filmowy Kapitan Kirk z serialu „Star Trek”, dotarł w środę do granicy przestrzeni kosmicznej na pokładzie kapsuły New Shapard wyniesionej przez rakietę Blue Origin.

90-letni Shatner stał się w ten sposób najstarszym uczestnikiem lotów kosmicznych. Kanadyjczyk poleciał na wysokość ponad 100 km z trojgiem innych cywilnych pasażerów kapsuły wyniesionej w kosmos przez rakietę Blue Origin.

Środowy lot trwał ok. 10 minut. Rakieta wystartowała z pustyni w Teksasie tuż przed 17.00 czasu polskiego. Rakieta odłączyła się od kapsuły i wylądowała w Teksasie, zaś pasażerowie kapsuły spędzili w stanie nieważkości ok. 3 minut. Po wylądowaniu, Shatner wyszedł z kabiny. Wyraźnie wzruszony opowiadał dziennikarzom o swoich wrażeniach i przemyśleniach, o kruchości Ziemi widzianej z przestrzeni kosmicznej i o czerni kosmosu. „Mam nadzieję, że nigdy się z tego nie wyleczę" – mówił Shatner.

Twitter

Lot NS-18 miał odbyć się we wtorek, ale został przesunięty na środę ze względu na prognozę pogody, przewidującą we wtorek mocny wiatr.

Należąca do Jeffa Bezosa firma podróży kosmicznych, Blue Origin, zaprosiła Shatnera do wzięcia udziału w pełni zautomatyzowanym locie na skraj przestrzeni kosmicznej. Bezos, który jest fanem „Star Trek”, był pierwszym pasażerem swojego komercyjnego statku kosmicznego, używającego tej samej rakiety, trzy miesiące temu.

We wtorek wieczorem Shatner zapowiedział na Twitterze specjalny wpis, który ukazał się w chwili, gdy on sam był już w przestrzeni kosmicznej. „Nie wiem, jak mnie widzi świat, ale dla siebie samego jestem tylko chłopcem bawiącym się na brzegu morza, cieszącym się bieżącą chwilą, a potem znajdującym gładszy kamyk lub muszlę ładniejszą niż zazwyczaj, podczas gdy wielki ocean prawdy rozpościera się, nieodkryty, tuż przede mną”.

Kanadyjski aktor stał się znany dzięki serialowi „Star Trek”, którego odcinki w tzw. oryginalnej serii zaczynają się od czytanego przez Shatnera wprowadzenia. „Przestrzeń: ostateczna granica. To historia podróży statku Enterprise. Pięcioletnia misja: eksploracja nowych światów, poszukiwania nowych form życia i nowych cywilizacji. Śmiałe podróże tam, dokąd jeszcze żaden człowiek nie podążał”.

Wcześniej najstarszym pasażerem lotów kosmicznych była 82-letnia pilotka Wally Funk, która poleciała na pokładzie New Shepard w lipcu br.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

lach/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (1)

dodaj komentarz
prs
Pękła guma u kaleson.. Jajca wisza! - jak salceson..
Siusiak stoi.. jak rakieta!
D.pa krąży - jak planeta!..

Normalnie kosmos..

Powiązane: Kosmos: przemysł, loty, badania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki