Rafalska: "500+" na pierwsze dziecko zgodnie z harmonogramem

Wprowadzanie programu "Rodzina 500 plus" na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego idzie zgodnie z harmonogramem - powiedziała we wtorek w TVP Info szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

Rafalska zapewniła, że wprowadzanie programu "Rodzina 500+" na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego "idzie zgodnie z harmonogramem". "Nie ma żadnego zagrożenia" - stwierdziła.

Jak poinformowała Elżbieta Rafalska, do tej pory, czyli w sytuacji, gdy obowiązywało kryterium dochodowe, z programu korzystało 3 mln 700 tys. dzieci. Teraz będzie to 6 mln 800 tys. dzieci. "W wersji dotychczasowej 53 proc. wszystkich polskich dzieci do 18 roku życia korzystało. W tej chwili wszyscy, którzy - to jest warunek konieczny - złożą wniosek. Bo świadczenie nie jest przyznawane z urzędu, tylko na wniosek" - dodała.

Według Rafalskiej koszt tego programu to dla budżetu dodatkowo 9 mld 600 mln zł, a w całym roku budżetowym 2020 - 41 mld zł. Dodała, że od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu uruchomienia programu "Rodzina 500+", przeznaczono na niego ok. 70 mld zł.

Szefowa MRPiPS zapowiedziała, że wnioski będzie można składać od 1 lipca internetowo, a osobiście od 1 sierpnia. "Rzeczywiście jest olbrzymia kumulacja wniosków, które będą rozpatrywane w tym czasie. W 2016 r., jak był program wprowadzany, nie było wyprawki szkolnej. Tam jest 3 mln 200 rodzin, które z tego korzystają. Więc pewne obawy co do obciążeń pracowników wykonujących te zadania mamy. Ale też liczymy na to, że będzie nam rosła liczba wniosków składanych drogą internetową - to się poprawia. A wiec to jest oszczędność czasu dla jednej i drugiej strony" - oceniła.

Dodała, że rozpatrywanie wniosków uprości też rezygnacja z kryterium dochodowego. "Nie wydajemy również decyzji, (...) więc te obciążenia administracyjne są znacznie mniejsze" - zastrzegła.

Rafalska zapewniła, że osoby, które złożą wnioski później - w sierpniu lub we wrześniu - mogą być spokojne, iż ich pieniądze nie przepadną. "Samorządy będą miały trzy miesiące na rozpatrzenie tych wniosków" - powiedziała.

Rafalska przypomniała, że w przypadku projektu "Emerytura plus" nie ma konieczności składania wniosków, ponieważ świadczenie jest przyznawane z urzędu. Zapowiedziała, że osoby, którym świadczenie miało zostać wypłacone 1 maja, dostaną je w ostatnich dniach kwietnia. "Kolejne terminy będą zgodne z tym, jak przewidywał ZUS. Tych terminów jest kilka: 5, 6, 10, 15 i 20 (maja). Nieliczna grupa pobierająca świadczenia przedemerytalne dostanie to na początku czerwca. Wszyscy mogą być spokojni. Wypłaty będą zrealizowane, ZUS jest w realizacji tych działań absolutnie bezbłędny" - oceniła Rafalska.

autor: Iwona Żurek

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 hulalula

Powinni też głosić skąd na to pieniądze, ale co tam emerytury kto by się przejmował co będzie za 10 lat.

! Odpowiedz
0 0 kolumb1234

Ludzie!!! Aby komuś dać Tobie muszą zabrać

! Odpowiedz
13 16 hudini

Może wszyscy za 500+ kupują co popadnie remontuja imprezuja a moje dzieci mają to odkładanie na studia i początek swojej pełnoletności kwestia tylko dyscypliny finansowej

! Odpowiedz
5 14 zenonn

Marnotrawstwo. Inflacja to zeżre. Za mało by inwestować.

! Odpowiedz
40 37 pluto85md

Chwala sie wydanie 70 mld zl, a efekty? 20 tys wiecej urodzen, milion nowych telewizorow w domach, pareset tysiecy nowych lodowek, kilkadziesiat tys zrobionych remontow itd. Sorry, ale za wydane 7 mld zl mamy Orlika na kazdym rogu, a za 70 mld zl mozna bylo zrobic basen w kazdej szkole! Populisci jednak zawsze, gdy trafia na podatny grunt, to sa w stanie wydac maksimum nakladow na minimum efektow. A przez 4 lata nawet watpliwych inwestycji nie potrafia zrealizowac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 31 bigwit

SŁYCHAĆ WYCIE ??????.......ZNAKOMICIE !!!!! :)

! Odpowiedz
23 19 devroo

Nie podniecaj się. To tylko Kryśkę wypchnęli z kolejki do koryta.

! Odpowiedz
34 40 bober87

"Więc pewne obawy co do obciążeń pracowników wykonujących te zadania mamy". Mam na to rozwiązanie i oczekuję co najmniej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii za nie: po prostu nie zabierajcie obywatelom tych 500 zł co miesiąc!
Nie dziękujcie!

PS. za rok mały chleb po 10zł.

! Odpowiedz
33 25 search

Chyba nie ogladasz TVP, polacy coraz wiecej zarabiaja a ceny sa stabilne a nawet nizsze niz rok temu. VW np stanialy i iphony

! Odpowiedz
27 38 antek10

Znowu ceny w sklepach pojdą w górę. Ludzie złapią sie za kieszenie od nowego roku.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne