REKLAMA

Rafalska: "500+" na pierwsze dziecko zgodnie z harmonogramem

2019-04-16 21:25
publikacja
2019-04-16 21:25

Wprowadzanie programu "Rodzina 500 plus" na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego idzie zgodnie z harmonogramem - powiedziała we wtorek w TVP Info szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

/ fot. Michał Dyjuk / FORUM

Rafalska zapewniła, że wprowadzanie programu "Rodzina 500+" na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego "idzie zgodnie z harmonogramem". "Nie ma żadnego zagrożenia" - stwierdziła.

Jak poinformowała Elżbieta Rafalska, do tej pory, czyli w sytuacji, gdy obowiązywało kryterium dochodowe, z programu korzystało 3 mln 700 tys. dzieci. Teraz będzie to 6 mln 800 tys. dzieci. "W wersji dotychczasowej 53 proc. wszystkich polskich dzieci do 18 roku życia korzystało. W tej chwili wszyscy, którzy - to jest warunek konieczny - złożą wniosek. Bo świadczenie nie jest przyznawane z urzędu, tylko na wniosek" - dodała.

Według Rafalskiej koszt tego programu to dla budżetu dodatkowo 9 mld 600 mln zł, a w całym roku budżetowym 2020 - 41 mld zł. Dodała, że od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu uruchomienia programu "Rodzina 500+", przeznaczono na niego ok. 70 mld zł.

Szefowa MRPiPS zapowiedziała, że wnioski będzie można składać od 1 lipca internetowo, a osobiście od 1 sierpnia. "Rzeczywiście jest olbrzymia kumulacja wniosków, które będą rozpatrywane w tym czasie. W 2016 r., jak był program wprowadzany, nie było wyprawki szkolnej. Tam jest 3 mln 200 rodzin, które z tego korzystają. Więc pewne obawy co do obciążeń pracowników wykonujących te zadania mamy. Ale też liczymy na to, że będzie nam rosła liczba wniosków składanych drogą internetową - to się poprawia. A wiec to jest oszczędność czasu dla jednej i drugiej strony" - oceniła.

Dodała, że rozpatrywanie wniosków uprości też rezygnacja z kryterium dochodowego. "Nie wydajemy również decyzji, (...) więc te obciążenia administracyjne są znacznie mniejsze" - zastrzegła.

Rafalska zapewniła, że osoby, które złożą wnioski później - w sierpniu lub we wrześniu - mogą być spokojne, iż ich pieniądze nie przepadną. "Samorządy będą miały trzy miesiące na rozpatrzenie tych wniosków" - powiedziała.

Rafalska przypomniała, że w przypadku projektu "Emerytura plus" nie ma konieczności składania wniosków, ponieważ świadczenie jest przyznawane z urzędu. Zapowiedziała, że osoby, którym świadczenie miało zostać wypłacone 1 maja, dostaną je w ostatnich dniach kwietnia. "Kolejne terminy będą zgodne z tym, jak przewidywał ZUS. Tych terminów jest kilka: 5, 6, 10, 15 i 20 (maja). Nieliczna grupa pobierająca świadczenia przedemerytalne dostanie to na początku czerwca. Wszyscy mogą być spokojni. Wypłaty będą zrealizowane, ZUS jest w realizacji tych działań absolutnie bezbłędny" - oceniła Rafalska.

autor: Iwona Żurek

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (12)

dodaj komentarz
hulalula
Powinni też głosić skąd na to pieniądze, ale co tam emerytury kto by się przejmował co będzie za 10 lat.
kolumb1234
Ludzie!!! Aby komuś dać Tobie muszą zabrać
hudini
Może wszyscy za 500+ kupują co popadnie remontuja imprezuja a moje dzieci mają to odkładanie na studia i początek swojej pełnoletności kwestia tylko dyscypliny finansowej
zenonn
Marnotrawstwo. Inflacja to zeżre. Za mało by inwestować.
pluto85md
Chwala sie wydanie 70 mld zl, a efekty? 20 tys wiecej urodzen, milion nowych telewizorow w domach, pareset tysiecy nowych lodowek, kilkadziesiat tys zrobionych remontow itd. Sorry, ale za wydane 7 mld zl mamy Orlika na kazdym rogu, a za 70 mld zl mozna bylo zrobic basen w kazdej szkole! Populisci jednak zawsze, gdy trafia na podatny Chwala sie wydanie 70 mld zl, a efekty? 20 tys wiecej urodzen, milion nowych telewizorow w domach, pareset tysiecy nowych lodowek, kilkadziesiat tys zrobionych remontow itd. Sorry, ale za wydane 7 mld zl mamy Orlika na kazdym rogu, a za 70 mld zl mozna bylo zrobic basen w kazdej szkole! Populisci jednak zawsze, gdy trafia na podatny grunt, to sa w stanie wydac maksimum nakladow na minimum efektow. A przez 4 lata nawet watpliwych inwestycji nie potrafia zrealizowac.
bigwit
SŁYCHAĆ WYCIE ??????.......ZNAKOMICIE !!!!! :)
devroo
Nie podniecaj się. To tylko Kryśkę wypchnęli z kolejki do koryta.
bober87
"Więc pewne obawy co do obciążeń pracowników wykonujących te zadania mamy". Mam na to rozwiązanie i oczekuję co najmniej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii za nie: po prostu nie zabierajcie obywatelom tych 500 zł co miesiąc!
Nie dziękujcie!

PS. za rok mały chleb po 10zł.
search
Chyba nie ogladasz TVP, polacy coraz wiecej zarabiaja a ceny sa stabilne a nawet nizsze niz rok temu. VW np stanialy i iphony
antek10
Znowu ceny w sklepach pojdą w górę. Ludzie złapią sie za kieszenie od nowego roku.

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki