Rafalska: Decyzja o emeryturze 500+ od 2018 r. nie została przesądzona

Nie jest przesądzone, czy w 2018 r. zostanie uruchomione wsparcie dla polskich seniorów w postaci emerytury 500+ - powiedziała w sobotę w Szczecinie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

(fot. Filip Błażejowski / FORUM)

Szefowa MRPiPS uczestniczyła w inauguracji roku akademickiego Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora (SHUS).

To nie jest moment, w którym możemy jednoznacznie powiedzieć, czy będzie lub nie będzie wsparcia w postaci emerytury 500 plus. Czekamy na to, aż policzymy rzeczywiste skutki przywróconego wieku emerytalnego - zapowiedziała minister Rafalska podczas wcześniejszej konferencji prasowej.

Szefowa resortu poinformowała, że do 29 września br. w Zakładach Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowano 204 tys. wniosków o emeryturę. 1 października weszły w życie przepisy przywracające wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

W piątek poszły pierwsze wypłaty. ZUS już przygotował część decyzji. Ponad 48 tys. decyzji zostało już wydanych, w tym część decyzji jest już z terminem wypłaty i pierwsze 10 proc. wyszło już w piątek, a w poniedziałek będą szły kolejne wypłaty - zapowiedziała Rafalska.

Prawie 44 tys. dotyczy wnioskodawców, którzy nie rozwiązali stosunków pracy, a 75 tys. to osoby, które nie pracowały i nie pobierały żadnych świadczeń. 28 tys. to osoby, które pobierały renty i ponad 29 tys. to osoby pobierające świadczenia przedemerytalne - poinformowała minister Rafalska.

Niezwykle ważna jest dla osób starszych aktywność na każdym polu, czy to będzie aktywność na uczelni, w sporcie, czy w kulturze, dzięki temu dłużej czujemy się sprawni, potrzebni oraz samodzielni - podkreśliła minister.

Poinformowała, że w Polsce uniwersytety trzeciego wieku funkcjonują od 1971 r. i była to prawdopodobnie trzecia taka inicjatywa na świecie. Według szefowej MRPiPS działa 614 uczelni dla seniorów, gdzie łącznie uczy się 141 tys. osób.

Rafalska powiedziała, że w 2017 r. 17 uniwersytetów trzeciego wieku otrzymało dotację budżetową na łączną kwotę 1,5 mln zł. Można powiedzieć, że to niezbyt wiele uniwersytetów, ale trzeba przyznać że nie wszystkie aplikują o te środki. Moje ministerstwo przygotowuje się do realizacji kolejnej edycji na 2018 r. i zostanie ona ogłoszona na przełomie listopada i grudnia - dodała.

Aktualnie jesteśmy w trakcie przygotowania rządowego programu rozszerzenia usług opiekuńczych adresowanych do osób starszych, powyżej 70. roku życia, i samotnych, czyli tych, którzy znajdują się w najtrudniejszych sytuacjach - zapowiedziała Rafalska.

1 października br. w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Wnioski o przejście na emeryturę według nowych zasad można było składać od 1 września.

SHUS to projekt skierowany do ludzi po 60. roku życia. Ma na celu włączyć seniorów w życie akademickie. W projekcie zaangażowani są pracownicy Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, Rada ds. Seniorów przy Prezydenci Miasta Szczecin oraz uniwersytety trzeciego wieku. Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Seniora powołany został w 2013 r. Obecnie studiuje na nim ok. 700 seniorów. (PAP)

autor: Marta Zabłocka

mzb/ mag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 borma

To oni podejmoqali decyzje o obnizeniu wieku emerytalnego bez policzenia skutkow finansowych? Ladne kwiatki. Daja nie wiedzac , czy panstwo stac na to. Durnie!!!!

! Odpowiedz
2 0 silvio_gesell

Żeby było państwo stać, trzeba by poprawnie pobierać dochody pasywne ze wzrostu cen ziemi. A ponieważ obecne w prawie opłaty adjacenckie są praktycznie niezbierane, więc należy opodatkować wartość ziemi taką stopą, aby ceny działek były stałe. Można tu wykorzystać PZU, ono ma dostęp do aktualnych wycen wartości gruntu, gdyż musi odejmować go od wyceny ubezpieczanej nieruchomości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 9 jacek-19

a ja tak liczylem na 500+ , a tu d zimna . I dalej dzemik zamiast kielbaski .

! Odpowiedz
9 14 pluto85md

Powoli konczy sie wyborcze paliwo 500+. A ciagle przypominanie o nim, zaczyna uzmyslawiac ze niewieloma rzeczami mozna sie pochwalic [rzad]

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne