REKLAMA

Radom - wysoka przedsiębiorczość, niski poziom życia

2016-11-23 23:51
publikacja
2016-11-23 23:51

Przedsiębiorczość mieszkańców jest atutem Radomia. Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego, 86 osób na 1000 prowadzi własna firmę. Poza tym powodów do zadowolenia brak. Poziom życia jest niższy niż w Płocku, Siedlcach czy w Ciechanowie.

fot. Bahar / / Wikimedia Commons

Tworząc ranking, wzięto pod uwagę m.in. warunki mieszkaniowe, sytuację na rynku pracy i dostępność do usług medycznych - wylicza Marcin Kałuski z Urzędu Statystycznego w Warszawie. Sprawdzano też jakość edukacji i różnorodność oferty kulturalnej.

Jak się okazało, wielkość miasta ma mniejsze znaczenia, ponieważ w przeszło 200-tysięcznym Radomiu poziom życia był niemal identyczny jak ten w miejscowościach poniżej pięciu tysięcy mieszkańców. Za to wpływ ma odległość od metropolii, w tym wypadku od Warszawy. Im bliżej stolicy, tym wyższa jakość usług, większy rozwój i zadowolenie mieszkańców.

Zdaniem Tomasza Zegara, kierownika Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych, poza powodami do zmartwienia, radomianie mają też powód do satysfakcji. Są bardzo przedsiębiorczy. W mieście działa ponad 20 tysięcy firm. Na przebadanych - pod względem poziomu życia - 85 mazowieckich miast, Radom zajmuje 63 pozycję. Stolicy nie ujęto w rankingu.

Informacja Agencja Radiowa(IAR)/ Anna Orzeł/nyg

Źródło:IAR
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Pozdrawiam
Cena metra kwadratowego mieszkania w radomiu to 2-3 tys.PLN, a w warszawie 8-10. Wszyscy moi znajomi w Radomiu mają mieszkania powyżej 80 m. Prawda jest taka ze w Warszawie mało kogo stać na takie mieszkanie, no chyba ze do pracy dojeżdża godzinę.
~inti
Stolicy nie ujęto w rankingu, bo trudno byłoby przypisać do którejś kategorii transport słoików z żarciem.
~Janek
W SOsnowcu gorzej bo dochodzi do tego smog :D
~mati
autor artykułu nie odróżnia firmy od samozatrudnienia (1-osobowej działalności gospodarczej).
~przedsiebiorcazprzym
Autor artykułu chyba nie przeczytał artykułu na bankierze sprzed kilku dni gdzie był poruszony temat że wiele firm jest otwieranych z przymusu ( zmusza pracodawca ) i braku innej możliwości, a nie z tego że ktoś kto założył firme bo uznał że jest tak wspaniale na rynku że jak założy firmę to się dorobi majątku.Autor artykułu chyba nie przeczytał artykułu na bankierze sprzed kilku dni gdzie był poruszony temat że wiele firm jest otwieranych z przymusu ( zmusza pracodawca ) i braku innej możliwości, a nie z tego że ktoś kto założył firme bo uznał że jest tak wspaniale na rynku że jak założy firmę to się dorobi majątku. Tak więc Radom nie ma się niczym chwalić a duża ilość firm świadczy na niekorzyść a nie korzyść jak tu autor sugeruje. Random City na zawsze tylko pozostanie sypialnią Warszawy dla najuboższych jej pracowników tym bardziej że im zrobiono ekspresówkę prosto do Warszawy
~Nooo
Nie ma komu świadczyć usług,jak usługobiorca biedny...
~aaaaaaaaaaa
Jak można żyć w Radomiu jak stolica tak blisko??? Radom to stan umysłu, biedy i dziad...a w jednym

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki