Radom - wysoka przedsiębiorczość, niski poziom życia

Przedsiębiorczość mieszkańców jest atutem Radomia. Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego, 86 osób na 1000 prowadzi własna firmę. Poza tym powodów do zadowolenia brak. Poziom życia jest niższy niż w Płocku, Siedlcach czy w Ciechanowie.

Radom - wysoka przedsiębiorczość, niski poziom życia
Radom - wysoka przedsiębiorczość, niski poziom życia (fot. Bahar / Wikimedia Commons)

Tworząc ranking, wzięto pod uwagę m.in. warunki mieszkaniowe, sytuację na rynku pracy i dostępność do usług medycznych - wylicza Marcin Kałuski z Urzędu Statystycznego w Warszawie. Sprawdzano też jakość edukacji i różnorodność oferty kulturalnej.

Jak się okazało, wielkość miasta ma mniejsze znaczenia, ponieważ w przeszło 200-tysięcznym Radomiu poziom życia był niemal identyczny jak ten w miejscowościach poniżej pięciu tysięcy mieszkańców. Za to wpływ ma odległość od metropolii, w tym wypadku od Warszawy. Im bliżej stolicy, tym wyższa jakość usług, większy rozwój i zadowolenie mieszkańców.

Zdaniem Tomasza Zegara, kierownika Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych, poza powodami do zmartwienia, radomianie mają też powód do satysfakcji. Są bardzo przedsiębiorczy. W mieście działa ponad 20 tysięcy firm. Na przebadanych - pod względem poziomu życia - 85 mazowieckich miast, Radom zajmuje 63 pozycję. Stolicy nie ujęto w rankingu.

Informacja Agencja Radiowa(IAR)/ Anna Orzeł/nyg

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Pozdrawiam

Cena metra kwadratowego mieszkania w radomiu to 2-3 tys.PLN, a w warszawie 8-10. Wszyscy moi znajomi w Radomiu mają mieszkania powyżej 80 m. Prawda jest taka ze w Warszawie mało kogo stać na takie mieszkanie, no chyba ze do pracy dojeżdża godzinę.

! Odpowiedz
1 0 ~inti

Stolicy nie ujęto w rankingu, bo trudno byłoby przypisać do którejś kategorii transport słoików z żarciem.

! Odpowiedz
0 1 ~Janek

W SOsnowcu gorzej bo dochodzi do tego smog :D

! Odpowiedz
0 2 ~mati

autor artykułu nie odróżnia firmy od samozatrudnienia (1-osobowej działalności gospodarczej).

! Odpowiedz
0 6 ~przedsiebiorcazprzym

Autor artykułu chyba nie przeczytał artykułu na bankierze sprzed kilku dni gdzie był poruszony temat że wiele firm jest otwieranych z przymusu ( zmusza pracodawca ) i braku innej możliwości, a nie z tego że ktoś kto założył firme bo uznał że jest tak wspaniale na rynku że jak założy firmę to się dorobi majątku. Tak więc Radom nie ma się niczym chwalić a duża ilość firm świadczy na niekorzyść a nie korzyść jak tu autor sugeruje. Random City na zawsze tylko pozostanie sypialnią Warszawy dla najuboższych jej pracowników tym bardziej że im zrobiono ekspresówkę prosto do Warszawy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~Nooo

Nie ma komu świadczyć usług,jak usługobiorca biedny...

! Odpowiedz
13 6 ~aaaaaaaaaaa

Jak można żyć w Radomiu jak stolica tak blisko??? Radom to stan umysłu, biedy i dziad...a w jednym

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne