REKLAMA

Radom uruchomił pierwsze regularne połączenie lotnicze

2015-09-01 15:37
publikacja
2015-09-01 15:37

Pierwszy rejsowy samolot wystartował we wtorek z lotniska w Radomiu. Liniami Air Baltic polecieli do Rygi pierwsi pasażerowie. Byli wśród nich przedstawiciele władz Radomia, którzy w Rydze spotkają się m.in. z przedstawicielami tamtejszego magistratu i ambasady.

fot. / / Port Lotniczy "RADOM"

Lot zainaugurował regularne połączenie Radom - Ryga. Łotewskie linie Air Baltic to pierwszy przewoźnik, który zawarł umowę z Portem Lotniczym Radom (PLR). Lotnisko w Radomiu formalnie działa od maja ub. roku, jednak do tej pory nie odbywały się z niego regularne loty samolotów pasażerskich.

Cel, który sobie postawiliśmy, czyli uruchomienie działalności cywilnej na radomskim lotnisku, dzisiaj realizujemy - powiedział przed odlotem do Rygi prezydent Radomia Radosław Witkowski. Przed nami kolejne wyzwania - uzupełnienie siatki połączeń, tak by ona była jak najlepsza dla mieszkańców Radomia i pasażerów portu lotniczego w Radomiu - dodał.

Witkowski zaznaczył, że to dla niego wyjątkowa podróż. Dzisiaj inaugurujemy działalność lotniska i mam nadzieję, że to jest ten pierwszy lot, który będzie szczególnym, bo historycznym. Przyszłość pokaże, że ten projekt biznesowy, który został zrealizowany z pieniędzy miejskich, spowoduje, że zainwestowane pieniądze zaczną pracować na rzecz naszego miasta i mieszkańców - podkreślił prezydent Radomia.

Początkowo loty do Rygi będą się odbywały trzy razy w tygodniu. Lot będzie trwał około 1,5 godziny. Z Rygi Air Baltic zapewnia połączenia z wieloma innymi miastami. Kupując jeden bilet, będzie można dolecieć z Radomia m.in. do Londynu, Oslo, Sztokholmu, Kopenhagi, Helsinek, Tallina, Moskwy, Sankt Petersburga, Wilna i Kijowa.

Drugim przewoźnikiem po Air Baltic, z którym podpisał umowę Port Lotniczy Radom są czeskie linie lotnicze. Czech Airlines uruchamia w drugiej połowie września loty z Radomia do Pragi.

W programie trzydniowej wizyty władz Radomia w Rydze są m.in. spotkania z zarządem miasta Ryga, polską ambasador na Łotwie - Ewą Dębską, przedstawicielami partnerskiego miasta Radomia - Daugavpils, Portu Lotniczego w Rydze, Łotewskiej Agencji Rozwoju i Inwestycji oraz Łotewskiej Organizacji Turystycznej.

Lotnisko w Radomiu działa od maja 2014 r. Na początku tego roku, w związku z brakiem przewoźników chętnych na loty z Radomia i z kłopotami finansowymi spółki Port Lotniczy Radom, rozważano rezygnację z cywilnego lotniska. Uruchomienie lotniska kosztowała miasto około 120 mln zł. Obecnie spółka PLR prowadzi rozmowy z innymi przewoźnikami nt. uruchomienia kolejnych połączeń z Radomia.(PAP)

ilp/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~hnm
Kiedy bankructwo ? Symboliczny jest fakt, że pierwszym samolotem lecą samorządowcy, bo nikogo innego z Radomia na samolot nie stać. Zresztą dokąd mieliby latać ? Kolejne lotnisko, które będzie straszyć pustkami, a rodziny samorządowców będą miały dobrze płatne posady :)
~Jan
Wyjaśnienie. Spółka Port Lotniczy Radom została utworzona przez Samorząd, radnych Radomia. Kapitałem spółki wcale nie są aktywa lu pasywa Radnych, urzędników, Prezydenta i znajomych królika. Kapitałem są aktualne i przyszłe podatki mieszkańców. Przyszłe bo Spółka i miasto zaciągnęło kredyt.. Celem Spółki Wyjaśnienie. Spółka Port Lotniczy Radom została utworzona przez Samorząd, radnych Radomia. Kapitałem spółki wcale nie są aktywa lu pasywa Radnych, urzędników, Prezydenta i znajomych królika. Kapitałem są aktualne i przyszłe podatki mieszkańców. Przyszłe bo Spółka i miasto zaciągnęło kredyt.. Celem Spółki wcale nie jest obsługa ruchu lotniczego na lotnisku tylko zbudowanie dużej drogiej synekury, i ten cel został w 100% osiągnięty. Oczywiście skończy się to bankructwem ale to już nie będzie bul znajomych królika tylko frajerów mieszkańców Radomia.
~Marabut
Lublin który jest znacznie dalej od Warszawy to tez porażka. A co mówić o lotnisku w mieście nie dużym nie bogatym leżącym w mazowieckiem i z bardzo dobrym połączeniem do Okęcia. Nie ma szans ekonomicznych... Chyba że jako zapasowe czy tanie linie cos jak Modlin tylko trochę dalej.... Ale Modlin już jest i rewelacji Lublin który jest znacznie dalej od Warszawy to tez porażka. A co mówić o lotnisku w mieście nie dużym nie bogatym leżącym w mazowieckiem i z bardzo dobrym połączeniem do Okęcia. Nie ma szans ekonomicznych... Chyba że jako zapasowe czy tanie linie cos jak Modlin tylko trochę dalej.... Ale Modlin już jest i rewelacji nie ma, nie specjalnie sobie radzi. Przewoźnicy jak WizzAir uciekli.
~wiesniak
mylisz sie, Lublin jest wysuniety na wschod.. I to jest jego potega....
~Zygmunt
Zróbcie połączenie Radom - Sosnowiec :)
~Jan
Przez 2 lata do pracy na lotnisko przychodzili zatrudnieni przez spółą samorządową (czytaj na koszt podatnika i przyszłych pokoleń które będą spłacały dług) Ta farsa o nazwie Port lotniczy Radom trwa już 10 lat i teraz wielki sukces. Radom będzie miał regularne połączenie lotnicze z Rygą!!! Obawiam się że lotnisko Przez 2 lata do pracy na lotnisko przychodzili zatrudnieni przez spółą samorządową (czytaj na koszt podatnika i przyszłych pokoleń które będą spłacały dług) Ta farsa o nazwie Port lotniczy Radom trwa już 10 lat i teraz wielki sukces. Radom będzie miał regularne połączenie lotnicze z Rygą!!! Obawiam się że lotnisko może się okazać za małe i że pracowników jest za mało. Podejrzewam że teraz to posypią się oferty poważnych przewoźników z ofertą międzylądowań z Londynu, Berlina, Nowego Yorku, Barcelony itp. wszak do Rygi to wiadomo.... Ja pie..ole co ja piszę, dziś naprawdę było za gorąco. Wybaczcie.
~lolo
Liczę że Ci pierwsi pasażerowie z Urzędu już do miasta nie powrócą, to byłby największy wkład linii lotniczych w rozwój Radomia. Niech uruchomią połączenia do UK i Skandynawii to już tam nikt nie zostanie.
~Misza
Jak zrobicie Radom - Gatwick to bede latal z rodzina.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki