REKLAMA

Rada UE zaktualizowała zalecenia dotyczące podróży

2021-06-14 14:03
publikacja
2021-06-14 14:03
Rada UE zaktualizowała zalecenia dotyczące podróży
Rada UE zaktualizowała zalecenia dotyczące podróży
fot. Stanisic Vladimir / / Shutterstock

Rada UE zaktualizowała w poniedziałek zalecenia dot. podróżowania w związku z COVID-19. Zgodnie z nimi posiadacze świadectw szczepień nie powinni podlegać testom ani kwarantannie. Podobnie jak osoby wyzdrowiałe posiadające zaświadczenie, że od daty pozytywnego wyniku testu minęło mniej niż 180 dni.

"Posiadacze świadectw szczepień wydanych zgodnie z unijnym rozporządzeniem dotyczącym cyfrowych świadectw Covid nie powinni podlegać testom ani kwarantannie/samoizolacji, jeśli są w pełni zaszczepieni szczepionką zatwierdzoną przez Europejską Agencję leków (EMA) i minęło co najmniej 14 dni od pełnego zaszczepienia. Państwa członkowskie mogłyby również znieść takie ograniczenia po pierwszej dawce serii dwudawkowej" - czytamy w komunikacie wydanym przez Radę UE.

"Osoby wyzdrowiałe posiadające zaświadczenie stwierdzające, że od daty pozytywnego wyniku testu minęło mniej niż 180 dni, nie powinny podlegać badaniu ani kwarantannie/samoizolacji" - zdecydowały państwa UE.

Zgodnie z zaleceniami Rady nie powinno się też wymagać poddania się kwarantannie od osób nieletnich, jeśli nie jest to wymagane od osoby im towarzyszącej, na przykład dlatego, że są to osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy.

Zgodnie z poniedziałkowymi uzgodnieniami, państwa członkowskie UE powinny nadal zdecydowanie zniechęcać do wszelkich podróży, które nie są niezbędne do i z obszarów o wysokich wskaźnikach zakażeń.

Jeżeli sytuacja epidemiczna w jakimś regionie szybko się pogarsza, to państwa członkowskie mogą uruchomić tzw. hamulec bezpieczeństwa. Czyli przywrócić również dla osób zaszczepionych i ozdrowiałych obowiązek testów lub kwarantanny.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (5)

dodaj komentarz
adashi
NEVER ENDING BULLSHIT STORY OF POWER AND CONTROL!
lilly
To ustalali trącając się łokciami z von der Leyen na G7 ???
Banda, żałosnych hipokrytów.
antek10
A co na to Episkopat Polski? Czy będa stosowac sie do prawa? Na Boże Ciało pokazali że to państwo w państwie - ich polskie prawo nie obowiązuje
talmud
a jest coś takiego jak "polskie prawo" ?? (sic!!!)
samsza odpowiada talmud
prawo polskie – obowiązujące w Polsce
prawo polskie – w polskiej historii prawa przeciwstawiane prawu niemieckiemu

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_polskie

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki