REKLAMA

Rada Ministrów chce ograniczyć biurokrację i zmniejszyć koszty przedsiębiorców

2010-11-15 18:13
publikacja
2010-11-15 18:13
15.11. Warszawa (PAP) - Komitet Stały Rady Ministrów zaakceptował w poniedziałek projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców - poinformowało biuro prasowe resortu gospodarki, który przygotował projekt.

Projekt ma ograniczyć biurokrację, zmniejszyć faktyczne koszty działalności gospodarczej, zredukować liczbę zezwoleń, rejestrów, licencji i upoważnień oraz ograniczyć sprawozdawczość - zakładają autorzy. Zmiany wprowadzane ustawą mają też ułatwić dostęp do wykonywania tzw. wolnych zawodów.

Projekt przewiduje też m.in. rozszerzenie możliwości przekształcania działalności gospodarczej osób fizycznych w spółki, obniża z obecnych 10 proc. przychodów - do 3 proc. maksymalną wysokość kar nakładanych na firmy. Zmiany mają zapewnić obecnie funkcjonującym spółdzielniom pracy możliwość przekształcenia w spółki prawa handlowego.

Wśród rozwiązań proponowanych w ustawie są m.in. przepisy pozwalające na sprzedaż i picie piwa oraz napojów o zawartości do 4,5 proc. alkoholu w wagonach restauracyjnych i barowych pociągów w komunikacji krajowej - obecnie można to robić tylko w pociągach międzynarodowych. Projekt ma też doprecyzować zasady leasingu konsumenckiego, by rozszerzyć taką formę sprzedaży.

Ministerstwo gospodarki przeanalizowało w sumie 209 obecnie obowiązujących ustaw. Zaproponowane zmiany dotyczą 96 z nich. W trzech ustawach znoszą one część sankcji karnych, a w 76 zastępują zaświadczenia obecnie wymagane od obywateli i przedsiębiorców - oświadczeniami. Projekt wprowadza też uproszczenia przepisów 26 ustaw.

Zgodnie z analizą MG, obecnie w 129 ustawach są różnego typu koncesje, zezwolenia, zgody, licencje, pozwolenia i rejestry działalności regulowanej. W ustawach tych znajdują się też przepisy, które co prawda nie ograniczają działalności gospodarczej, ale przewidują licencje bądź zezwolenia na konkretne działanie - np. na wycinkę krzewów.

Jedną z najczęstszych wad przepisów dotyczących zezwoleń jest ich nieprecyzyjny i niedookreślony charakter. "Uznaniowość decyzji administracyjnych, brak jasnych i przejrzystych warunków, na podstawie których takie decyzje są wydawane, może niejednokrotnie prowadzić do sytuacji o charakterze korupcyjnym, kryminogennych czy tworzenia się szarej strefy na płaszczyźnie obywatel/przedsiębiorca - urzędnik wydający decyzje" - uważa MG. Często barierą działalności gospodarczej nie jest sam fakt reglamentacji, tylko warunki, jakie trzeba spełnić, by zrealizować wymogi - uzasadnia resort gospodarki.

Komitet Stały RM zajmował się projektem już w czerwcu. Zgodnie z podjętymi wtedy decyzjami, usunięto z niego sporne zmiany dotyczące likwidacji licencji pośredników w obrocie nieruchomościami.

Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie w połowie 2011 r. (PAP)

ago/ je/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Michu
No tak aby ograniczyć biurokrację wprowadza się do syst. prawnego kolejną ustawę z niczym nie związaną. Po co zmieniać stare już istniejące, jakoś się połapiemy...
poilejablka
dokladnie tak samo to odebralem. początkowo odruchowo oczywiscie ucieszony. nastepnie uszczypnalem sie i uswiadomilem ze to jednak nie sen. przedwyborcze siano. trzeba przyznac ze mają tupet. 3 lata im to zajęło. pokrzepiające ze wszyscy reagują tak samo ... u mnie jkm owszem ale za rok. pozdrawiam
~xXx
ano JKM tylko JKM nie ma innego wyjścia
~myślący
jak się ciesze że sumienie mam czyste i nie zmarnowałem głosu na tego rudego cudaka - przecież to było do przeiwdzenia że nic nie zrobi a teraz przed wyborami znów obiecujągłosowałem na Korwina Mikke wbrew wszystkiemu co mówili - przynajmniej nie poparłem oszustów swoim głosem bo wiekszosc tak zrobiła
~kolo bolo
znalezli juz drugiego paliknota do tej sciemy przedwyborczej?
~jb
No tak idą wybory, coś obiecać trzeba. Rząd nie zrobił nic przez tyle lat, więc nie wierzę, że nagle zorientował się, co należy zrobić. Raz głosowałem na PO i do tej pory żałuję. Nigdy więcej. Zadłużanie państwa, brak sensownych reform i podwyżka podatków, rosnące koszty administracji sprawiają, że najwyższa No tak idą wybory, coś obiecać trzeba. Rząd nie zrobił nic przez tyle lat, więc nie wierzę, że nagle zorientował się, co należy zrobić. Raz głosowałem na PO i do tej pory żałuję. Nigdy więcej. Zadłużanie państwa, brak sensownych reform i podwyżka podatków, rosnące koszty administracji sprawiają, że najwyższa pora tym ludziom podziękować.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki