REKLAMA

Rabat za płatność z góry popularny w co drugiej firmie

2020-04-09 05:00
publikacja
2020-04-09 05:00

Niemal co drugi przedsiębiorca deklaruje, że przyznaje klientom rabat, kiedy ci dokonują płatności od razu; średni upust to 5,4 proc. – wynika z badania „Priorytety płatności firm”.

fot. Andrzej Rostek / / Shutterstock

Jak wskazali autorzy badania, rabat za płatność z góry może być dobrą motywacją dla tych klientów, którym często zdarza się regulować należność po terminie zapadalności.

Według badania Instytutu Keralla Research na zlecenie Krajowego Rejestru Długów i firmy NFG w umowach między przedsiębiorcami 11,8 proc. z nich udziela rabatu zawsze, a 34 proc. w niektórych przypadkach za płatność z góry. Z kolei 49,8 proc. nie stosuje tego rozwiązania.

Różna jest też wysokość takiego upustu. Najwięcej, bo 40 proc. firm proponuje 5-proc. rabaty. 16,1 proc. respondentów udziela rabatów w wysokości 10 proc.

Z kolei 42,4 proc. badanych przyznaje, że otrzymuje rabat za natychmiastową płatność od kontrahentów. Najczęściej są to upusty w wysokości 5,5 proc., rzadziej 10 proc.

Jak wyjaśnił cytowany w badaniu Dariusz Szkaradek z NFG, kredyt kupiecki, czy też odroczony termin płatności za usługę lub towar, to bardzo często spotykana forma finansowania pomiędzy przedsiębiorcami i w większości przypadków jest zjawiskiem pozytywnym w gospodarce. "Nie zawsze jednak jest możliwy. Wymaga bowiem od wierzyciela dokładnej weryfikacji kontrahenta i jeśli ten kontrahent nie budzi zaufania, może spotkać się z odmową współpracy na preferencyjnych warunkach" – wskazał.

Podkreślił, że wstrzymanie płatności to szkodliwe zjawisko w gospodarce, bo powoduje zatory płatnicze i ryzyko bankructwa zwłaszcza wśród mikro i małych przedsiębiorstw.

Badanie przeprowadzono w styczniu 2020 r. na próbie 500 firm z sektora MŚP. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (1)

dodaj komentarz
mknowak
10% rabatu za płatność z góry zamiast po 60 dniach to chyba samobójcy tak robią bo kredyt w banku jest na 8% dla firm. Ten kto pisał te bzdury niech najpierw pomyśli a potem pisze. W niektórych branżach nie ma w ogóle rabatów 10% a co dopiero jeszcze dostać dodatkowe 10% za przedpłatę.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki