

Rada Polityki Pieniężnej ponownie nie zmieniła nastawienia i na październikowym posiedzeniu utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.
Zgodnie z decyzją RPP stopa referencyjna w Polsce pozostanie na poziomie 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., a redyskontowa weksli 1,75 proc. Stopy procentowe zostały utrzymane na najniższym poziomie w historii.


Poprzednio Rada, jeszcze w starym składzie personalnym, obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 r., a więc ponad trzy lata temu. Oznacza to, że żyjemy w zdecydowanie najdłuższym w historii okresie stabilizacji stóp procentowych ustalanych przez RPP.


Obecna Rada Polityki Pieniężnej jest bardzo niechętna jakimkolwiek podwyżkom stóp procentowych. Mimo że oficjalna inflacja CPI jest wyższa od stopy referencyjnej NBP, to prezes Adam Glapiński oraz przeważająca większość członków RPP nie widzi potrzeby podwyższenia ceny pieniądza.
- Projekcja wzmacnia moje osobiste przekonanie, że do końca 2020 r. nie będzie zmiany poziomu stóp procentowych – powiedział prezes Glapiński podczas konferencji prasowej po lipcowym posiedzeniu Rady. Swoje stanowisko doprecyzował w październiku.
- Nigdy nie zapowiadałem stabilności (stóp procentowych - PAP) do końca 2020 roku, odważnie zapowiadałem natomiast, że - z olbrzymim prawdopodobieństwem - stopy pozostaną stabilne do końca 2019 roku, a gdyby nic się nie nie zmieniło - to dalej. Na razie sytuacja jest stabilna i zakładam, że w 2019 roku dalej tak będzie" - powiedział miesiąc temu prezes NBP.
O 16:00 rozpocznie się konferencja z udziałem Adama Glapińskiego oraz dwóch innych członków Rady Polityki Pieniężnej.
Ostatnie w 2018 roku posiedzenie Rady odbędzie się 4-5 grudnia.
KK
