REKLAMA

RPP: Padł wniosek o podwyżkę stóp proc.

2019-08-22 14:10
publikacja
2019-08-22 14:10

Na posiedzeniu RPP w lipcu złożono wniosek o podwyżkę stóp proc. o 25 pb, który nie został przyjęty - wynika z opisu dyskusji na lipcowym posiedzeniu RPP. Niektórzy członkowie RPP ocenili, że tempo wzrostu gosp. i dynamika cen będą prawdopodobnie wyższe niż wskazuje lipcowa projekcja.

/ fot. Krystian Maj / FORUM

"Na posiedzeniu zgłoszono wniosek o podwyższenie podstawowych stóp procentowych NBP o 0,25 pkt proc. Wniosek nie został przyjęty" - napisano.

Za wnioskiem o podwyżkę stóp o 25 pb w lipcu byli Kamil Zubelewicz i Eugeniusz Gatnar - podał NBP w komunikacie.

Przeciw byli - Adam Glapiński, Grażyna Ancyparowicz, Łukasz Hardt, Eryk M.Łon, Jerzy Osiatyński, Rafał Sura i Jerzy Żyżyński.

Jerzy Kropiwnicki był nieobecny.

Większość członków Rady uznała, że stopy procentowe powinny pozostać niezmienione. "Zdaniem tych członków Rady perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, a dynamika PKB utrzyma się w najbliższych latach na relatywnie wysokim poziomie" - napisano.

"Jednocześnie inflacja pozostanie umiarkowana i w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego. Większość członków Rady oceniła zatem, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - dodano.

W poprzednim dokumencie cała RPP, a nie jej większość opowiedziała się za stwierdzeniem o kształtowaniu się inflacji w pobliżu celu i o oddziaływaniu obecnego poziomu stóp proc. na gospodarkę we wskazany w dokumencie sposób.

Część członków Rady zaznaczała, że w sytuacji wyraźnego wzrostu cen, który zagrażałby realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie, uzasadnione mogłoby być rozważenie podwyższenia stóp procentowych w kolejnych kwartałach.

Natomiast niektórzy członkowie Rady ocenili, że tempo wzrostu gospodarczego i dynamika cen będą prawdopodobnie wyższe niż wskazuje aktualna projekcja.

"W efekcie, inflacja może – ich zdaniem – przekraczać cel inflacyjny w kolejnych latach. Ponadto wraz z oczekiwanym wzrostem dynamiki cen, obniżać się będzie poziom realnych stóp procentowych, co mogłoby – w opinii tych członków Rady – nadmiernie stymulować akcję kredytową i rodzić problem zbyt dużego zadłużenia gospodarstw domowych. W opinii tych członków Rady, dążąc do utrzymania stabilności cen i ograniczenia wzrostu kredytów dla gospodarstw domowych, wskazane jest podwyższenie stóp procentowych NBP na bieżącym posiedzeniu" - napisano.

Większość członków Rady, podobnie jak poprzednio, wyraziła również opinię, że biorąc pod uwagę aktualne informacje, prawdopodobna jest także stabilizacja stóp procentowych w kolejnych kwartałach.

"Członkowie ci zaznaczali, że przemawiają za tym aktualne prognozy wskazujące na ograniczone ryzyko trwałego odchylenia dynamiki cen od celu inflacyjnego. Podkreślali oni, że za stabilizacją stóp przemawia także utrzymująca się podwyższona niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury w gospodarce światowej, a także jego przełożenia na krajową koniunkturę" - napisano.

Analizując perspektywy inflacji, część członków Rady zaznaczała, że zgodnie z projekcją NBP dynamika cen w niemal całym horyzoncie projekcji ma pozostać zbliżona do 2,5 proc., z wyjątkiem początku 2020 r., gdy ze względu na oddziaływanie przejściowych i niezależnych od krajowej polityki pieniężnej czynników, może znaleźć się na wyższym poziomie, choć nadal poniżej górnej granicy odchyleń od celu.

"Członkowie ci zwracali uwagę, że ma temu towarzyszyć jedynie stopniowy wzrost inflacji bazowej. Część członków Rady wyrażała opinię, że w przypadku ewentualnego silniejszego obniżenia dynamiki PKB w strefie euro i – w konsekwencji – w Polsce, dynamika cen może być niższa od prognozowanej" - napisano.

"Niektórzy członkowie Rady zwracali natomiast uwagę, że ścieżka inflacji z lipcowej projekcji NBP jest wyższa niż w projekcji z marca, a dynamika cen ma kształtować się w górnym przedziale odchyleń od celu przez większość uwzględnionego w niej okresu. Wyrażali oni opinię, że do wzrostu inflacji w kolejnych latach przyczynić się może oczekiwany przez tych członków Rady dalszy wzrost dynamiki cen usług oraz silniejsze przełożenie rosnących kosztów przedsiębiorstw na ceny produktów końcowych. Członkowie ci oceniali, że przewidywany wyższy poziom inflacji na początku przyszłego roku może się utrwalić, a dynamika cen w całym horyzoncie projekcji może być wyższa od prognozowanej" - dodano.

Analizując perspektywy wzrostu gospodarczego, członkowie Rady oceniali, że dynamika PKB powinna utrzymać się w najbliższych latach na relatywnie wysokim poziomie.

Rada Polityki Pieniężnej na lipcowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej.

Rada przyjęła na posiedzeniu "Raport o inflacji - lipiec 2019".

Centralna ścieżka lipcowej projekcji NBP zakłada wzrost PKB w 2019 r. na poziomie 4,5 proc., w 2020 r. na poziomie 4,0 proc., a w 2021 r. na poziomie 3,5 proc.

Ścieżka dla inflacji kształtuje się odpowiednio na poziomie: 2,0 proc., 2,9 proc. oraz 2,6 proc. Inflacja bazowa ma zaś wynieść 1,7 proc. w 2019 r., 2,4 proc. w 2020 r. oraz 2,3 proc. w 2021 r.

W załączniku dokument Minutes RPP lipiec 2019 r. (PAP Biznes)

tus/ map/ ana/

Źródło:PAP Biznes

Do pobrania

33960355_Minutes RPP lipiec 2019.pdfpdf
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (30)

dodaj komentarz
zamknackw
w przyszlym miesiacu bedzie wniosek o 50 pb.
edek30
PIS właśnie nic nie zrobił ! Zapożycza się i rozdaje pieniądze podatników nierobom i dzieciorobom w większości patologi oraz KLEROM i RYDZYKOWI.
konik_garbusek
To jest po prostu rabunek, zalegalizowany rabunek. Kto trzyma na koncie 1200 zl ten ma to gdzies, ale jak ktos tyrał pol zycia by odlozyc na mieszkanie czy lepszy samochód, ten jest po prostu okradany z duzej czesci swoich oszczednosci. Ktos powinien złozyc pozew przeciwko panstwu polskiemu - RPP ma stac na strazy stablinosci To jest po prostu rabunek, zalegalizowany rabunek. Kto trzyma na koncie 1200 zl ten ma to gdzies, ale jak ktos tyrał pol zycia by odlozyc na mieszkanie czy lepszy samochód, ten jest po prostu okradany z duzej czesci swoich oszczednosci. Ktos powinien złozyc pozew przeciwko panstwu polskiemu - RPP ma stac na strazy stablinosci i siły złotego, a nie bawić się w gierki, zeby kredyt się krecił.
john-eire
RPP musi podniesc stopy procentowany przynajmniej 1% natychmiast. Slaby zloty dodaje wiecej inflacja
mikolaj01
Do tych co tu minusują prawidłowe wypowiedzi i logiczne argumenty.
Jestem pracującym na etacie, utrzymującym rodzinę przeciętnym Polakiem, który swego czasu głosował na PIS... Tak, uwierzyłem w to co mówili. Jednak ma dzień dzisiejszy trzeba naprawdę nie mieć honoru żeby w imię partii przyczyniać się do upadku
Do tych co tu minusują prawidłowe wypowiedzi i logiczne argumenty.
Jestem pracującym na etacie, utrzymującym rodzinę przeciętnym Polakiem, który swego czasu głosował na PIS... Tak, uwierzyłem w to co mówili. Jednak ma dzień dzisiejszy trzeba naprawdę nie mieć honoru żeby w imię partii przyczyniać się do upadku kraju.
Czy wy naprawdę za te grosze które dostajecie od "zwierzchników" medialnej propagandy nie macie za grosz honoru?
Przecież to powszechnie wiadome że media to narzędzie władzy politycznej. Niepochlebne a jak najbardziej słuszne opinie Polaków uderzają w jedyna słuszną rację PiS??
Gdzie jakakolwiek godność, szacunek do samego siebie?
Widząc takie akcje jeszcze mniejszy szacunek mam do jedynej słusznej partii (tfu!)
PS.
Czy popieram PO, SLD i resztę prosi mów przy korycie? Nie.
Za mój głos oddany na PIS przepraszam, wstyd mi - więcej tego błędu nie popełnię.
specjalnie_zarejestrowany2
trolle pis są w takiej defensywie merytorycznej że potrafią już tylko nabijać minusy w komentarzach
niedziela16
I co z tego że jesteś taki jak napisałeś? Napisz co takiego zrobił PiS, że przestałeś im wierzyć, bo ze wszystkich obietnic wyborczych się wywiązali więc twoje niby merytoryczne lamenty przypominają manipulację trola wynajętego przez jedną z licznych upupionych grup interesu, które dostały po łapkach właśnie I co z tego że jesteś taki jak napisałeś? Napisz co takiego zrobił PiS, że przestałeś im wierzyć, bo ze wszystkich obietnic wyborczych się wywiązali więc twoje niby merytoryczne lamenty przypominają manipulację trola wynajętego przez jedną z licznych upupionych grup interesu, które dostały po łapkach właśnie od PiS-u.
Piszesz o upadku "kraju", podczas gdy za oknem rzeczywistość już dawno twój wpis zostawiła w tyle. Jesteś mentalnie przy wyborach cztery lata temu. Zmień argumentację bo mi się niedobrze robi od gróźb ludzi, którzy swoje wady przypisują swoim przeciwnikom.
Ja nie głosowałem na PiS.
Nie głosowałem w ogóle.
Teraz, jeśli będzie mi się chciało wyjść z domu, zagłosuję na PiS. W imię honoru, o którym Ty nic nie wiesz.
mikolaj01 odpowiada niedziela16
Może czas otworzyć oczy (?)
- TVP publicznej nie ma a to co jest przypomina Monthy Pythona
- spółki skarbu Państwa szorują po dnie, w zarzadach wyzej wymienionych trwa ruletka pt. "nachapać się z koryta póki jestesmy u władzy". Powoływanie swoich ludzi na wysokich stołkach na 3 m-ce odprawa i zmiana; przemysłowy
Może czas otworzyć oczy (?)
- TVP publicznej nie ma a to co jest przypomina Monthy Pythona
- spółki skarbu Państwa szorują po dnie, w zarzadach wyzej wymienionych trwa ruletka pt. "nachapać się z koryta póki jestesmy u władzy". Powoływanie swoich ludzi na wysokich stołkach na 3 m-ce odprawa i zmiana; przemysłowy sektor państwowy zarządzany przez bandę nieudaczników doprowadzony jest do ruiny;
- służba zdrowia to katastrofa i przy jakichkolwiek bardziej nagłośnionych problemach wymienia się ministra;
- fałszowanie danych dotyczących inflacji (chyba nie trzeba opisywać o co chodzi bo kazdy kto ma mózg widzi co się dzieje);
- utrudnienia dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą i wykańczająca firmy polityka ZUS;
- kolesiostwo i powoływanie na stołki niekompetentnych ludzi;
- grabierz w białych rękawiczkach (podwyższanie podatków, brak jakiejkolwiek mądrej polityki monetarnej, kwota wolna od podatku niezmienna - abstrahując od śmiesznie niskiej kwoty brak korekty uwzględniającej inflacje);
- rozdawnictwo pieniędzy posatków (coraz dur***sze programy pt "+");
- upolitycznienie kościoła - świetna manipulacja "szarą masą wyborczą";


.. pisać mógłbym jeszcze długo ale nie mam na to czasu a Twoje argumenty to typowa paplanina PiS`owskiego trolka. Typowe przypisywanie innym tych problemów które macie w swoich szeregach. Ot taka rzeczywistość.
niedziela16 odpowiada mikolaj01
No to sprawdźmy te twoje konkrety.
1. TVP Twoim zdaniem to "Monty Python". Zdaniem moim to jedyna telewizja która pokazuje Polskę lepszą. Nie wykpiwa Polaków i nie każe im być gorszymi od wszystkich. Daje nadzieję na dobre jutro Polski silnej i zjednoczonej we wspólnych celach. Tobie się to nie podoba. Mnie
No to sprawdźmy te twoje konkrety.
1. TVP Twoim zdaniem to "Monty Python". Zdaniem moim to jedyna telewizja która pokazuje Polskę lepszą. Nie wykpiwa Polaków i nie każe im być gorszymi od wszystkich. Daje nadzieję na dobre jutro Polski silnej i zjednoczonej we wspólnych celach. Tobie się to nie podoba. Mnie bardzo się podoba.
2. Kurs giełdowy SSP jest odzwierciedleniem kaprysów małej grupy biednych inwestorów. Sprzeda taki trzy akcje i kurs KGHM-u albo Orlenu nurkuje. Za mała płynność, za mało kasy w obrocie. Problemem jest to, że w ogóle te spółki znajdują się na Polskiej giełdzie, która jest dla nich za mała. Zatem, albo GPW się rozrośnie albo narodowi czempioni wyemigrują do Londynu. Albo znikną z Giełdy. Może też zniknąć Giełda. Do wyboru do koloru. W każdym z nich kurs potężnych dochodowych spółek przestanie szorować po jakimś tam wyimaginowanym dnie.
3. Podaj pięć SSP w których Zarząd zmienia się co trzy miesiące. Ja to sprawdzę. Jeśli masz rację publicznie uznam się za leszcza a Ciebie obwołam człowiekiem uczciwym. Do tej pory jesteś łgarzem. I zostaniesz.
4. Na czym polega katastrofa w służbie zdrowia nie podałeś. Często korzystam z usług tejże i nie zauważyłem jakichkolwiek odchyleń od normy, a wręcz przeciwnie. W ostatnich latach łatwiej dostać mi się do specjalistów, z usług których korzystałem: ortopeda, neurolog, kardiolog. Fakt, że na rezonans musiałbym czekać prawie dwa miesiące i korzystałem z przychodni w sąsiednim mieście, bo w miejscowym szpitalu takiego sprzętu nie mają nie wywołał u mnie wrażenia tragedii w służbie zdrowia. Zapłaciłem i miałem zrobiony tego samego dnia. Czasami za coś trzeba zapłacić. Dla mnie to nie dramat. Mogłem czekać i nic bym nie zapłacił. Zatem proszę podaj przykłady na tragedię w służbie zdrowia - pięć. Tylko konkrety. Dopóty dopóki nie podasz jesteś kłamcą.
4. Kto, kiedy i w jaki sposób sfałszował dane o inflacji. Pięć przykładów Kłamco.
5. Pięć przykładów firm wykończonych polityką ZUS-u. Ale nie takich, które zbankrutowały wskutek nieudolności właścicielskiej i winę zrzuciły na ZUS- czy US. Z NIP-ami proszę Kłamco.
6. Pięć przykładów firm na których prezesów powołano niekompetentnych ludzi. Oczywiście z grona PIS-u Kłamco.
7. Z ostatnimi trzema Twoimi argumentami nie śmiem polemizować. To tego typu poziom debaty, jaki prezentują ludzie zmuszeni do powiedzenia czegokolwiek byleby zatkać mową dziurę w mózgu. Zatkałeś za późno. Jeśli kiedykolwiek coś tam było zdążyło uciec.
8. Nie jestem PiS-owskim trolem. Obraziłeś mnie Kłamco.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki