REKLAMA
WEBINAR

RPD o potrzebie usprawnienia rozpoznawania wniosków i trybu wypłaty świadczeń

2020-08-08 11:47
publikacja
2020-08-08 11:47

O pilne usprawnienie procedury rozpoznawania wniosków i trybu wypłaty świadczeń oraz podjęcie działań, które doprowadzą do należytego informowania obywateli o etapie ich sprawy, wystąpił rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg.

RPD o potrzebie usprawnienia rozpoznawania wniosków i trybu wypłaty świadczeń
RPD o potrzebie usprawnienia rozpoznawania wniosków i trybu wypłaty świadczeń
fot. Andrey_Popov / / Shutterstock

"Otrzymuję wiele zgłoszeń od rodziców, którzy skarżą się, że mimo złożenia wniosku o świadczenia wychowawcze i świadczenia rodzinne, nie są na bieżąco, a nawet w ogóle informowani o terminie rozpoznania wniosku i etapie prowadzonego postępowania. Podają również, że mimo wielokrotnych kontaktów telefonicznych, e-mailowych czy listownych – czasami nie otrzymują żadnej odpowiedzi. Rodzice wskazują, że często na wydanie decyzji oczekiwali dwa lata albo dłużej. Taka sytuacja nie może mieć miejsca" - napisał RPD w wystąpieniu do szefowej resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Rzecznik wyraził zrozumienie dla trudności w rozpoznawaniu dużej liczby spraw przy jednoczesnych brakach kadrowych, uważa jednak, że nie może być przyzwolenia na sytuację, w której beneficjent świadczenia nie jest na bieżąco informowany o etapie postępowania w swojej sprawie. Wskazał, że każda zwłoka w podejmowaniu działań jest krzywdząca dla dzieci, które czekają na wypłatę świadczenia.

RPD przeanalizował skargi obywateli wpływające do jego biura dotyczące problemów z realizacją prawa dziecka do godziwych warunków socjalnych, w związku z długotrwałymi postępowaniami o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz świadczenia wychowawczego w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

W wystąpieniu do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Pawlak podkreślił, że w zeszłym roku co piąta skarga dotyczyła świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego, w tym w kontekście koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o przypadki, kiedy jeden z rodziców przebywa poza Polską na terenie Wspólnoty.

Przypomniał, że terminy załatwiania takich spraw, także tych z "czynnikiem zagranicznym", są określone w Kodeksie postępowania administracyjnego, co potwierdza orzecznictwo sądowe, i mają także tu zastosowanie przepisy unijne.

"Stosowanie przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i wymiana korespondencji z instytucjami zagranicznymi może powodować wydłużony czas rozpoznania wniosku. Sytuacja taka nie może jednak oznaczać, że wnioskodawca nie jest o tym na bieżąco informowany. Przede wszystkim to na organie administracji publicznej ciąży obowiązek zawiadomienia strony o każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie, podając przyczyny zwłoki, wskazując nowy termin załatwienia sprawy oraz pouczając o prawie do wniesienia ponaglenia. Ten sam obowiązek ciąży na organie administracji publicznej również w przypadku zwłoki w załatwieniu sprawy z przyczyn niezależnych od organu" – zauważył RPD. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
patrykowski978
Niedawno na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody chłopak zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, trochę smutne ale prawdziwe. Polecam poczytać w wyszukiwarce google, wpiszcie sobie Niedawno na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody chłopak zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, trochę smutne ale prawdziwe. Polecam poczytać w wyszukiwarce google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
marcinn89
Dziwne rzeczy się wyprawiają w tym kraju i na świecie. Parę dni temu czytałem na blogu Kejti jak młoda dziewczyna w przeciągu jednego dnia zarobiła ok 4000 zł w internecie, więc już mnie absolutnie nic nie zdziwi, gdzie normalny człowiek musi calutki miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w Google blog kejti i zobaczyć). Dziwne Dziwne rzeczy się wyprawiają w tym kraju i na świecie. Parę dni temu czytałem na blogu Kejti jak młoda dziewczyna w przeciągu jednego dnia zarobiła ok 4000 zł w internecie, więc już mnie absolutnie nic nie zdziwi, gdzie normalny człowiek musi calutki miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w Google blog kejti i zobaczyć). Dziwne rzeczy się dzieją po tej pandemii i myślę że będzie jeszcze gorzej dla niektórych.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki