REKLAMA

Putin chce rosyjskiej wersji Wikipedii

2019-11-06 00:17
publikacja
2019-11-06 00:17

Prezydent Rosji Władimi Putin wezwał we wtorek do stworzenia rosyjskiej wersji internetowej encyklopedii - popularnej Wikipedii, jak się wyraził, "bardziej wiarygodnej" - poinformowała agencja RIA Nowosti.

/ fot. Kremlin Pool / ZUMA Press
"Co się tyczy Wikipedii to lepiej zastąpić ją nową Wielką Rosyjską Encyklopedią w formie elektronicznej" - powiedział Putin podczas posiedzenia na Kremlu Komitetu ds. Przyszłości Języka Rosyjskiego. Dodał, że "przynajmniej będzie to źródło wiarygodnych informacji podanych w dobrej, nowoczesnej formie".

Obecne wydanie tej encyklopedii, publikowane stopniowo w latach 2007 - 2014, dostępne jest jedynie w formie papierowej.

Według oficjalnych dokumentów opublikowanych we wrześniu br. rząd zamierza przeznaczyć w ciągu najbliższych 3 lat prawie 1,7 mld rubli (ok. 26,7 mln dolarów) na utworzenie internetowego źródła informacji, podobnego do Wikipedii.

Obecnie rosyjskojęzyczna Wikipedia (znana jako "Vikipedia") ma ok. 1,5 mln haseł i jest powszechnie użytkowana.

W 2015 r. władze rosyjskie na krótko zablokowały dostęp do Wikipedii po tym, jak ukazało się w niej hasło dotyczące narkotyków.

Według RIA Nowosti apel rosyjskiego prezydenta był reakcją na wyrażone publicznie niezadowolenie rektora jednego z rosyjskich uniwersytetów, który ubolewał, że Wikipedią posługują się nawet sądy, uzasadniając wydane wyroki.

Niedawno weszła w życie wywołująca kontrowersje ustawa przewidująca utworzenie rosyjskiego internetu (runetu), który będzie mógł być izolowany od zagranicznych serwerów i uniemożliwi użytkownikom dotarcie do zabronionych stron.

jm/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
Ruska wiki to będzie zbiór baśni i legend
ajwaj
Polska niezalezna od Magdalenki POPISSLDPZPR itd potrzebuje
cos takiego,
bez falszowania historii

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki