Punkt dla Kubicy

Kolejny wyścig Formuły 1, Grand Prix Europy wygrał Brazylijczyk Rubens Barrichello z zespołu Brawn GP. Robert Kubica zdobył 1 punkt za 8 . miejsce.

Barrichello jest rekordzistą, jeżeli chodzi o ilość startów w Formule 1 – zaliczył dotąd 282 wyścigi, a na torze ulicznym w Walencji odniósł swoje 10. zwycięstwo – pierwsze od Grand Prix Chin w 2004 roku.

Przez większa część wyścigu na pozycji lidera znajdował się obrońca tytułu mistrzowskiego Lewis Hamilton, ale nieporozumienie z zespołem McLaren podczas drugiego pit stopu (Lewis zjechał zbyt wcześnie), kosztowało go utratę pierwszej lokaty na rzecz kierowcy teamu Brown GP. Jako trzeci linię mety minął Kimi Raikkonen z zespołu Ferrari, a na 7. miejscu finiszował lider klasyfikacji mistrzostw świata Jenson Button (Brown GP).

Jego najwięksi dotychczasowi rywale w walce o tytuł z zespołu Red Bull-Renault ponieśli sromotną klęskę. Sebastian Vettel nie dojechał do mety z powodu awarii silnika, a Mark Webber był dopiero dziewiąty.

Kubica ruszał do wyścigu z 10. miejsca i przegrał start ze swoim kolegą z zespołu BMW Sauber Nickiem Heidfeldem, ale po 5 okrążeniach odzyskał pozycję, a po drugim pit stopie wyprzedził Marka Webbera, wchodząc do „punktowanej” ósemki.

Na mecie powiedzieli:

Robert Kubica:

Rozpoczynałem wyścig z bardzo złej pozycji, ponieważ znajdowałem się w środku stawki i na pierwszym zakręcie wszyscy jechaliśmy bardzo blisko siebie. Niestety, nie zyskałem miejsca po starcie, a nawet straciłem jedno na rzecz Nicka. Ale później podczas wyścigu tempo było dobre. Choć moje okresy pomiędzy tankowaniami były krótsze, po ostatnim pit stopie udało mi się wyprzedzić Marka Webbera, a to już bardzo dobrze.

Ruben Barrichello:

- To był fantastyczny weekend, którego nigdy nie zapomnę. Okazało się, że po pięciu latach jeszcze pamiętam, jak to się wygrywa! Wyścig był ciężki. Przez cały czas cisnąłem jak diabli, bo myślałem, że może się nie udać. Chciałem tego dokonać dla mnie, dla mojego kraju i mojej rodziny. Samochód był perfekcyjny i za to muszę podziękować całemu zespołowi. Chciałbym, żeby ta chwila trwała wiecznie!

Autor: Tomasz Szmandra