REKLAMA

BFG: Przypisanie BFG odpowiedzialności za sytuację majątkową obligatariuszy GetBack nietrafne

2021-02-09 18:22
publikacja
2021-02-09 18:22
BFG: Przypisanie BFG odpowiedzialności za sytuację majątkową obligatariuszy GetBack nietrafne
BFG: Przypisanie BFG odpowiedzialności za sytuację majątkową obligatariuszy GetBack nietrafne
/ BFG

Stanowisko przypisujące BFG odpowiedzialność za sytuację majątkową obligatariuszy GetBack jest nietrafne - ocenił prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Piotr Tomaszewski w odpowiedzi na pismo zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich Macieja Taborowskiego dotyczące decyzji BFG o przejęciu Idea Banku, która miała naruszać prawa konsumentów i wyeliminować możliwość dochodzenia przez nich roszczeń dot. obligacji GetBacku.

"Przedstawione w piśmie ZRPO stanowisko przypisujące Funduszowi, jako podmiotowi właściwemu do przeprowadzenia przymusowej restrukturyzacji Idea Banku, odpowiedzialność za sytuację majątkową obligatariuszy GetBack jest nietrafne. Przymusowa restrukturyzacja Idea Banku została przeprowadzona przez Fundusz w pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami prawa, w tym także prawa ochrony konsumentów" - napisano w odpowiedzi BFG na pismo RPO.

W styczniu zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich ocenił, że decyzja BFG o przejęciu Idea Banku narusza prawa kilkudziesięciu tysięcy konsumentów i faktycznie eliminuje możliwość efektywnego dochodzenia przez nich roszczeń wobec banku, dotyczących obligacji GetBacku.

W ocenie BFG, wszczęcie i przeprowadzenie przymusowej restrukturyzacji Idea Bank w sytuacji, w jakiej bank ten się znajdował, było nie tylko prawem, ale i obowiązkiem BFG, wynikającym z przepisów prawa unijnego, jak i krajowego.

BFG wskazał we wtorkowym piśmie, że alternatywą dla resolution Idea Banku było wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości, a możliwość zaspokojenia wierzytelności obligatariuszy GetBack w postępowaniu upadłościowym byłaby czysto hipotetyczna.

Jak podał Fundusz, podjęte w toku przymusowej restrukturyzacji działania nie naruszają konstytucyjnego prawa do sądu, a decyzja BFG jest przedmiotem kontroli sądowoadministracyjnej.

Z końcem 2020 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny poddał przymusowej restrukturyzacji Idea Bank, który został przejęty przez Bank Pekao.

W wyniku procesu doszło do przejęcia wybranych zobowiązań Idea Banku przez Pekao z wyłączeniem zobowiązań m.in. z tytułu obligacji GetBack, które Idea Bank oferował swoim klientom do sprzedaży.

Zgodnie z zasadą pokrywania przez właścicieli strat zagrożonego upadłością banku, akcje banku, podobnie jak obligacje podporządkowane, zostały umorzone.

Pekao jako jedyny złożył ofertę przejęcia Idea Banku. (PAP Biznes)

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Afera GetBack

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki