Przygasa optymizm Polaków. Spodziewamy się, że przyszły rok będzie gorszy

Badania nastrojów konsumentów pokazują, że Polacy nadal oceniają swoją sytuację o wiele lepiej niż w ostatnich latach. Listopad przyniósł jednak wyraźne pogorszenie nastrojów, szczególnie dotyczących przyszłego roku.

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) to wskaźniki sporządzane co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny, które mierzą nastroje gospodarstw domowych i ich gotowość do dokonywania wydatków konsumpcyjnych obecnie i w przyszłości.

Obydwa wskaźniki ufności konsumenckiej mogą przyjmować wartości od –100 do +100. Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych optymistycznie nad konsumentami nastawionymi pesymistycznie (i odwrotnie).

Jak wynika z najnowszych danych, w listopadzie BWUK wyniósł 6,7 pkt. i był o 2,6 pkt. proc. niższy niż miesiąc wcześniej. To najsilniejszy spadek wskaźnika od końca ubiegłego roku.

Z kolei WWUK sięgnął 2,2 pkt., czyli o 1,4 mniej niż we wrześniu, czyli kształtuje się na najniższym poziomie od stycznia tego roku.

(GUS)

Na spadek ogólnego wyniku BWUK złożyło się pogorszenie w 5 na 5 badanych kategorii. Jak informuje GUS, największy spadek odnotowano dla oceny zmiany sytuacji ekonomicznej kraju w ciągu najbliższych 12 miesięcy (o 6,4 p. proc., do -3 proc.). Oznacza to, że więcej ankietowanych spodziewa się pogorszenia sytuacji aniżeli jej polepszenia. Po raz ostatni z tak wyraźną sytuacją mieliśmy do czynienia w grudniu 2018 r. (-4,8), kiedy na nastroje konsumentów oddziaływała niepewność związana z cenami prądu. Poprzedni ujemny odczyt (na poziomie jedynie -0,5) odnotowano natomiast w kwietniu.

Patrząc na listopadowe wskazania przez pryzmat dłuższego okresu, nadal można zwrócić uwagę na to, że oba wskaźniki od dłuższego czasu przyjmują niemal wyłącznie wartości dodatnie. Oznacza to przewagę liczebną konsumentów-optymistów nad pesymistami. Jest to zjawisko niespotykane we wcześniejszej historii badania.

W latach 2000-2016 nie wystąpił ani jeden dodatni wynik BWUK czy WWUK, a średnie wartości za ten okres wynosiły odpowiednio -19,9 pkt. i -21,1 pkt. Historyczne minimum BWUK odnotowane zostało w kwietniu 2002 r. (-39,7 pkt.), rok wcześniej najniższy do tej pory wynik zaliczył WWUK (-50 pkt.).

Dane do najnowszego badania nastrojów konsumentów GUS zbierał w okresie 4-14 listopada (1234 wywiady, w tym 74 wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo).

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 10 silvio_gesell

Ogłaszamy, 2020r będzie w Polsce gorszy. Kto jest optymistą, ten jest wrogiem systemu.

! Odpowiedz
16 13 jendreka

A następny jeszcze gorszy i następny jeszcze gorszy. I tak do ponownych strajków i kolejnych wyborów, reform, i........... To jest Polska.

! Odpowiedz
14 15 2kbb

Tylko frajerzy nie potrafią wykorzystać koniunktury do zarabiania kasy w Polsce... Ci którzy za zaoszczędzoną kasę kupują nowe samochody to dno...

! Odpowiedz
38 21 cowabunga

wóda zdrożeje, pochodzą dzień bez klinika to od razu otrzeźwieją i racjonalnie ocenią sytuację.

! Odpowiedz
55 43 karbinadel

Jeśli na przykład pan Duda przestanie być prezydentem, to rok 2020 będzie lepszy od pięciu poprzednich

! Odpowiedz
60 33 ajwaj

Polacy to jacys niewdzieczni :)
Ojce narodu Morawiecki, Misiewicz, Kaczynski, Kuchcinski & Co. obiecuja wszystko wszystkim+, a nawet+++
W 30 lat Magdalenki POPISPZPRSLD itd. nikt tyle ...nie obiecal

! Odpowiedz
36 38 piwic

A ja wbrew powszechnej opinii będę optymistą i powiem, że obecny rok okaże się lepszy od przyszłego.

! Odpowiedz
10 25 1as

Deprecha listopadowa.

! Odpowiedz
12 48 mjwhite

Jak się straszy podwyżkami na każdym kroku np prądu o 40% to nic dziwnego że każdemu mina zżednie...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne