REKLAMA
NIE PRZEGAP

Przeżyli Holokaust, dziś żyją w ubóstwie. Historie Żydów z Nowego Jorku

2022-01-30 10:00
publikacja
2022-01-30 10:00
Przeżyli Holokaust, dziś żyją w ubóstwie. Historie Żydów z Nowego Jorku
Przeżyli Holokaust, dziś żyją w ubóstwie. Historie Żydów z Nowego Jorku
fot. tmpr / / Shutterstock

W Nowym Jorku mieszka największa społeczność Żydów ocalałych z Holokaustu. Wielu z nich żyje w ubóstwie. Niektórzy do dziś odczuwają skutki uboczne eksperymentów, jakie przeprowadzali na nich Niemcy - opisuje "The Jerusalem Post". W czasie II wojny światowej Niemcy zabili 6 milionów Żydów. 

"Jestem częścią jednej trzeciej amerykańskich ocalałych, którzy żyją w biedzie" - mówi mieszkaniec Manhattanu Sami Steigmann.

"Gdy opowiadam o wyzwaniach, z jakimi się zmierzyłem w czasie Holokaustu, mówię też o innym wyzwaniu, jakie pokonałem - o bezdomności" - kontynuuje swoją opowieść.

Steigmann urodził się w Rumunii w 1940 roku, a rok później został zesłany wraz z rodzicami do obozu pracy w Mohylowie Podolskim, który znajduje się na Ukrainie niedaleko mołdawskiej granicy. Ze względu na to, że był niemowlęciem, więc nie mógł pracować, Niemcy przeprowadzali na nim eksperymenty, których skutki uboczne odczuwa do dziś.

"W Nowym Jorku działa wiele organizacji pomagających ocalałym, jednak większość z nich zapewnia jednorazowe wsparcie" - opowiada Steigmann. Mimo że potrzebuje pomocy, "nie narzeka"; według Steigmanna pokolenie, z którego pochodzi, jest "bardzo stoickie".

Steigmann prowadzi swoją własną fundację "Sami Speaks" i pracuje jako mówca motywacyjny. Poznał innych ocalałych mieszkających w Nowym Jorku, gdy stał się członkiem drugiego największego muzeum Holokaustu w Stanach Zjednoczonych Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego, znajdującego się na Manhattanie.

Muzeum ma w swojej ofercie programy, dzięki którymi ocalali mogą opowiedzieć swoje historie. W czasie epidemii muzeum udostępnia opowieści ocalałych przez oprogramowanie do wideokonferencji Zoom. Niektóre z nich zostają nagrane i są publikowane na muzealnym kanale YouTube.

Wciąż jednak ocalali tacy jak Steigmann doświadczają trudności w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Kiedy nie było go stać na aparat słuchowy, Steigmann zwrócił się o pomoc do organizacji żydowskich. Jako szczególnie pomocną wymienia organizację Niebieska Karta. Zapewnia ona pomoc finansową ocalałym z Holokaustu.

"To ludzie, którzy tak wiele wycierpieli; dumni ludzie, którym nie zawsze jest łatwo samodzielnie podjąć ten krok i przyznać, że nie są w stanie opłacić czynszu lub rachunków za leczenie" - komentuje dyrektor wykonawczy Niebieskiej Karty Masha Pearl.

"Naszą misją jest pomoc ocalałym w zachowaniu godności i bezpiecznego i niezależnego pozostania w swoich domach tak długo, jak to tylko możliwe" - opowiada Pearl.

Niebieska Karta działa za pośrednictwem lokalnych agencji pomocy społecznej, które kierują do niej ocalałych z Holokaustu potrzebujących pomocy finansowej. Ma siedzibę w Nowym Jorku, jednak pomaga ocalałym w 28 stanach w całych Stanach Zjednoczonych.

Pearl zauważyła wzrost potrzeb podopiecznych fundacji od początku pandemii.

"W szczególności odnotowaliśmy więcej próśb o wymianę urządzeń gospodarczych, ponieważ ludzie przebywają w domu” – powiedziała. "To bardzo trudny czas, a brak socjalizacji odciska swoje piętno" - przekazała Pearl.

Dyrektor wykonawczy Niebieskiej Karty wyraziła również opinię, że więcej pomocy dla ocalałych powinno być zapewnione przez władze stanu Nowy Jork, a same organizacje, choć robią bardzo wiele, nie są w stanie pomóc każdemu.

Holokaust, nazywany również Zagładą Żydów, Shoah lub Szoa to ludobójstwo europejskich Żydów dokonane w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką. Liczba ofiar jest szacowana na prawie 6 milionów, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród zabitych przez Niemców wynosi - według różnych źródeł - 2,6-3,3 mln osób.

kjm/ kgod/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
mooooo
Według tzw, Niebieskiej karty,, Żydów ocalałych w holocaust jest w USA ,347 osób stan z 07,10,2020 i są to już ludzie w bardzo podeszłym wieku od 84--91 lat niektórzy są w stanie podróżować samochodem marki Biuck z New York na Florydę do własnego domku letniskowego nie znalazlem żadnej informacji że pobierają tzw ,, food stamps,Według tzw, Niebieskiej karty,, Żydów ocalałych w holocaust jest w USA ,347 osób stan z 07,10,2020 i są to już ludzie w bardzo podeszłym wieku od 84--91 lat niektórzy są w stanie podróżować samochodem marki Biuck z New York na Florydę do własnego domku letniskowego nie znalazlem żadnej informacji że pobierają tzw ,, food stamps, czyli kartki na żywność ,,, bardzo mało ludzi stać w USA aby w podeszłym wieku podróżować sobie ,,biuck , po USA ,więc stwierdzam że są to obledne wypociny,,
demeryt_69
Źródło: PAP. Nie mam żadnych pytań :)

techs
Większość Żydów w NYC żyje na Brooklyn na osiedlach klasy średniej. Jest to bardzo drogie do życia miasto nawet jak na standardy amerykańskie, a społeczność Żydów rozwija się tutaj bardzo dobrze oraz posiada silne lobby. Szczególnie wśród grup ortodoksyjnych które nie specjalne, z mojego doświadczenia, chcą się integrować (ta grupa Większość Żydów w NYC żyje na Brooklyn na osiedlach klasy średniej. Jest to bardzo drogie do życia miasto nawet jak na standardy amerykańskie, a społeczność Żydów rozwija się tutaj bardzo dobrze oraz posiada silne lobby. Szczególnie wśród grup ortodoksyjnych które nie specjalne, z mojego doświadczenia, chcą się integrować (ta grupa etniczna ma najwyższy współczynnik urodzin na 1tyś mieszkańców). Większość Żydów jest jednak świetnie zintegrowana i wiesz o tym, że są Żydami tylko w okresie Bożego Narodzenia, są to koledzy z pracy, pracownicy korporacji, bankierzy, programiści czy sprzedawcy w Trader Joe's. Nadal jednak traficie na billboardy przypominające o Holokauście w centrum Nowego Yorku! Po co!?
slawko9999
a kto sie troszczy o prawdziwych polakow ktorzy przeszli polski holokaust.
Zydzi dostawali przez ponad 50 lat odszkodowania od niemiec , polscy obywatele nigdy nic nie dostali
Czemu ktos pisze takie artykuly o zydach a o polakach nie mysli? i co ma na mysli, moze moj dziadek ktory byl w niewoli u niemca 5 lat ma placic zydowi albo co?
darecki787
Ci najbardziej poszkodowani, żydowscy uciekinierzy z Europy Środkowo-Wschodniej, klepią biedę, a ci Żydzi z Nowego Jorku, którzy sfinansowali rewolucję październikową w Rosji, a potem wynieśli Hitlera do władzy i wspierali go finansowo do końca IIWŚ, udając, że nic nie wiedzieli o Holokauście żyją sobie jak pączki w maśle. Chichot historii.

Powiązane: II wojna światowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki