Przewodniczący KRRiTV: Najwyższy czas uregulować kwestię abonamentu

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski powiedział, że najwyższy czas na uzdrowienie kwestii abonamentu.

W tym miesiącu do Sejmu ma trafić nowelizacja ustawy abonamentowej autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w Europie pod względem ściągalności abonamentu. Terminowo płaci go 10 procent gospodarstw domowych, choć niemal wszystkie mają odbiorniki radiowe i telewizyjne.

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że decydentom zależy na zapewnieniu odbiorcom programów wysokiej jakości - bez zalewu uciążliwych reklam. "Przede wszystkim chodzi o bardzo dobry wartościowy produkt, który będzie dostępny nie tylko w chwili emisji na antenie, ale także w internecie. Zapewni to stały dostęp do archiwów Polskiego Radia i Telewizji Polskiej" - powiedział Witold Kołodziejski.

Gość Polskiego Radia zwrócił uwagę, że w żadnym wypadku nie należy utożsamiać opłat dla operatorów sieci kablowych z abonamentem na rzecz mediów publicznych. "Operator telewizji kablowej czy satelitarnej pobiera opłatę za udostępnienie całego pakietu programów i ani grosza z tego nie płaci telewizji publicznej. Mimo że udostępnia programy publicznej telewizji i radia, to do kasy tych spółek nie idzie ani grosz" - powiedział przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Witold Kołodziejski podkreślił, że 700 milionów złotych rocznie, zbierane w Polsce tytułem abonamentu, nie jest w stanie zapewnić finansowania telewizji i radiofonii publicznej. Dodał, że obecnie nie jest ważne, czy opłata będzie dopisywaana do rachunku za prąd, czy uzyskamy ją dzięki uszczelnieniu dotychczasowego systemu. Każdy sposób będzie dobry, jeśli tylko okaże się skuteczny - przekonywał gość Polskiego Radia.

Jutro Polskie Radio we współpracy z miastem Kraków organizuje Europejskie Forum Radiowe "DAB+, radio hybrydowe i europejskie strategie cyfryzacji". Celem konferencji jest dyskusja nad stanem cyfryzacji radia w krajach europejskich oraz nad kierunkiem jej rozwoju.

W Polsce zasięg emisji cyfrowej obejmuje ponad 50% populacji kraju, jednak słuchalność nadal jest na minimalnym poziomie. Ten problem dotyczy nie tylko Polski, lecz też wielu innych krajów europejskich. W konferencji wezmą udział przede wszystkim przedstawiciele krajów naszego regionu, ale także Niemiec, Szwajcarii i Francji - prezesi mediów i specjaliści z zakresu cyfryzacji. Planowany jest udział reprezentantów Europejskiej Unii Nadawców oraz organizacji międzynarodowych. Krakowska konferencja została objęta patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

IAR/Pr1/zr/

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~abo

Proponuje zgłosić poprawkę obywatelską:
Jeśli nie płacisz abonamentu programy masz zakodowane.

! Odpowiedz
0 5 ~Ogr

TVP powinna byc utrzymywana przez swoich wylacznych widzow, czyli czlonkow rzadzacej obecnie partii.

! Odpowiedz
0 6 ~xy

to niech kablówki i inne platformy cyfrowe odprowadzają jakiś % z tego abonamentu, który płaci przeciętny Kowalski

! Odpowiedz
1 4 ~da

a kto jeszcze ogląda publiczną, jak czasami przełączę to pokazują albo księży albo pis - aż zbiera na wymioty, nie oglądam publicznej wcale

! Odpowiedz
1 6 ~Oz

A sprzedać TVP w licytacji. Nie stać mnie na utrzymywanie tych synkur i ministerstwa propagandy.

! Odpowiedz
0 4 ~pavel

czy jako płacący abonament będę mógł podać do sądu i odwołać tych co będą chcieli. za pomocą tych środków przekazu zrobić zemnie głupiego i posłusznego obywatela co będzie mięsem armatnim aby później transmisjami z mszy i apeli poległych w imieniu wielkiego brata

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne