REKLAMA

Przełomowe odkrycie naukowców z UW. Zarobią na nim zachodnie firmy

2016-11-24 06:02
publikacja
2016-11-24 06:02

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego dokonali przełomu w poszukiwaniu szczepionek na raka. Ale to zachodnie firmy farmaceutyczne zyskają na tym miliardy. Nasze dostaną kilka milionów.

Zdjęcie ilustracyjne / YAY Foto

Chodzi o zwiększenie trwałości mRNA. To rodzaj kwasu rybonukleinowego, którego funkcją jest przenoszenie informacji genetycznej. Wprowadzenie sztucznego typu mRNA - na przykład w formie szczepionki - może stymulować i "szkolić" układ odpornościowy człowieka, co pozwoli uruchomić naturalne procesy zwalczania komórek rakowych przez ciało chorego - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Od wielu lat w różnych laboratoriach na świecie zespołu naukowe pracowały nad zwiększeniem trwałości leczniczego mRNA. Udało się tego dokonać zespołowi z Wydziału Fizyki i z Centrum Nowych Technologii UW.

Badaniami Polaków zainteresował się Uniwersytet Stanowy w Luizjanie. Do gry włączył się także Uniwersytet w Moguncji oraz należąca do niego firma biotechnologiczna BioNTech, która kupiła licencję na wynalazki.

Zgodnie z umowami licencyjnymi naukowcy z UW dostaną kilka procent z transakcji przeprowadzonych przez BioNTech.

Dlaczego polscy uczeni na wynalazkach zarobili tak mało, skoro BioNTech zarobił ponad 600 mln dolarów? Polskich uczelni i firm nie stać na wydatki związane z wdrażaniem wynalazków. Muszą je sprzedawać za granicę. (PAP)

sp/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (41)

dodaj komentarz
~kojo
ODRODZENIE NADCHODZI - im bardziej się w to zaangażujemy tym prędzej przyjdzie, chodzi przecież o nasz DOM.
~Osa
PO PSL spartoliło również i tą dziedzinę nauki. Naukowcy musieli sprzedawać za bezcen Niemiaszkom, kumplom rudego Zdrajcy Polski
~swswsws
"Polskich uczelni i firm nie stać na wydatki związane z wdrażaniem wynalazków. Muszą je sprzedawać za granicę. " - polskie uczelnie sraja kasa... maja miliardy metrow kwadratowych ogrzewanych pomieszczen, w ktorych niewiele sie dzieje (vide kampus Morasko w Poznaniu) - w sumei istnieje tylko same dla siebie, zeby "Polskich uczelni i firm nie stać na wydatki związane z wdrażaniem wynalazków. Muszą je sprzedawać za granicę. " - polskie uczelnie sraja kasa... maja miliardy metrow kwadratowych ogrzewanych pomieszczen, w ktorych niewiele sie dzieje (vide kampus Morasko w Poznaniu) - w sumei istnieje tylko same dla siebie, zeby kadra miala pensje... w czym problem, zeby zoptymalizowac ilosc miejsca, wywalic zbedna kadre, a zaoszczedzone srodki przeznaczyc na cos z sensem...
~Robert
Co na to minister Morawiecki ,mieliśmy tworzyć gospodarkę opartą na innowacji ,a tymczasem dokładamy z naszych podatków do nie rentowego górnictwa ,powstają kolejne montownie samochodów albo części do samochodów ,które częściowo też na początku są dotowane z naszych podatków ,dotujemy też Kościół który nic Co na to minister Morawiecki ,mieliśmy tworzyć gospodarkę opartą na innowacji ,a tymczasem dokładamy z naszych podatków do nie rentowego górnictwa ,powstają kolejne montownie samochodów albo części do samochodów ,które częściowo też na początku są dotowane z naszych podatków ,dotujemy też Kościół który nic nie produkuje ,oto na czym polega innowacyjna gospodarka PiS,cofamy się do XIX wieku
~zajaraj
Naukowcy wynajdują i sprzedają pomysły, a nie zajmują się ich przemysłowym wdrażaniem. Kopernikańskie odkrycie. A do tego sprzedają to temu kto da więcej, wow! To może być niezgodne tylko z paradygmatem socjalistycznej gospodarki, czyli jest "niesłuszne".
~chop
Prawda jest, że w okresie kilku ostatnich miesięcy niemiecka firma BioNTech podpisała umowę licencyjna z Genentech i Sanofi na łączna wartość ok USD 610 mln Plus dwie Umowy o nieujawnionej wartości z SIMENS i Bayer. Na stronie www tej f-my brak informacji, ze to polski wynalazek był przedmiotem tych umów. Więc spokojnie.Prawda jest, że w okresie kilku ostatnich miesięcy niemiecka firma BioNTech podpisała umowę licencyjna z Genentech i Sanofi na łączna wartość ok USD 610 mln Plus dwie Umowy o nieujawnionej wartości z SIMENS i Bayer. Na stronie www tej f-my brak informacji, ze to polski wynalazek był przedmiotem tych umów. Więc spokojnie. Jeszcze może coś z tego jeszcze będzie? Ale różnice pomiędzy rozwiniętymi krajami a Polska - przy takiej okazji widać bardzo wyraźnie! Nie mówiąc o miliardach PLN wydanych w ostatnich 8 latach na tzw badania naukowe !!!
~Ja
Pewnie powstanie komusja ktora to bedzie wyjasniala, potem ministerstwo od inwestycji w leki itd itp
~Yar-Kim-Kwak
Ale stać nas za to na dotowanie upadającego górnictwa, na dotacje dla kleru, na dodatkowe lekcję religii.
~Dżejms
Są jakieś dodatkowe lekcje religii poza tymi podstawowymi? Szkoły ukończyłem jeszcze w zeszłym tysiącleciu to nie wiem. A moja dziatwa nic takiego nie raportuje.
stefa
cala niby elita ,nakowcy,,aktorzy itp jak bardzo zaprzedani sa wizjom PO , Nowocesnej widac na co dzien to zwykli targowiczanie- sprzedadza polske by tylko miec swoje kieszenie pelne , , i nawet bronia ze to jest dla polski dobre. czy naukowcy zanim sprzedali zwrocili sie do polskich wladz- nie. pis probuje te zaprzedajne postepowania cala niby elita ,nakowcy,,aktorzy itp jak bardzo zaprzedani sa wizjom PO , Nowocesnej widac na co dzien to zwykli targowiczanie- sprzedadza polske by tylko miec swoje kieszenie pelne , , i nawet bronia ze to jest dla polski dobre. czy naukowcy zanim sprzedali zwrocili sie do polskich wladz- nie. pis probuje te zaprzedajne postepowania tych niby elit stopowac ale tez widac z jakim oporem sprzedawczykow

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki