Przelewy natychmiastowe na świecie - wyjątek nie reguła

Eksperci firmy doradczej Lipis Advisors1, cyklicznie opracowujący globalne analizy systemów rozliczeniowych, w swoim najnowszym raporcie wymieniają system rozliczeń płatności natychmiastowych Express Elixir wśród najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań. System obsługiwany przez KIR należy doprzełomowych rozwiązań w rozwoju usług płatniczych na rynku lokalnym i światowym.

- Przelewy natychmiastowe to usługa, która umożliwia przekazywanie środków w czasie liczonym
w sekundach, pomiędzy rachunkami klientów prowadzonymi w różnych bankach. Można z niej korzystać przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu - także w dni wolne od pracy- mówi Grzegorz Leńkowski, dyrektor Linii biznesowej płatności natychmiastowe w KIR.

Jak pokazują dane, przelewy natychmiastowe obsługiwane przez KIR cieszą się rosnącym zainteresowaniem klientów banków, coraz chętniej korzystających z tego rozwiązania. W grudniu 2014 r. Express Elixir przetworzył ich przeszło 120 tys. na kwotę ponad 523 mln zł. W stosunku do analogicznego miesiąca w 2013 r., liczba transakcji wzrosła trzykrotnie (z 38 tys.), a ich wartość ponad dwukrotnie (z 233 mln zł).

- Przelewy natychmiastowe pozwalają na uwzględnienie gwałtownie ewoluujących oczekiwań rynku. Rosnąca świadomość klientów banków wiąże się ze wzrostem zapotrzebowania na nowoczesne produkty i usługi bankowe, które mają być dostępne w każdym miejscu, o każdej porze i we wszystkich kanałach elektronicznych - komentuje G. Leńkowski.

Luksus dostępny dla nielicznych

Eksperci Lipis Advisors przeanalizowali systemy rozliczeniowe działające w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Z opublikowanego raportu wynika, że przelewy natychmiastowe nie są standardową usługą bankową nawet w najbardziej rozwiniętych państwach. Takie rozwiązanie jest w tej chwili dostępne zaledwie w 14 krajach na świecie, a w 4 kolejnych trwają prace nad jego uruchomieniem. Które kraje należą do grona liderów? Na pierwszy rzut oka grupa ta nie jest oczywista - obejmuje Meksyk, Brazylię, Chile, Indie, RPA i Nigerię.

A w Europie? - jedynie Szwecję, Wielką Brytanię, Szwajcarię i Polskę. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że rozwiązania stosowane w części tych krajów (np. w Meksyku i w Szwajcarii) to systemy klasy RTGS (Real-Time Gross Settlement), prowadzone przez banki centralne, analogiczne do systemu SORBNET2 obsługiwanego przez NBP. Dlatego też np. Szwajcarzy mają dostęp do przelewów natychmiastowych jedynie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:15.

W Meksyku w ciągu ostatnich 2 lat czas realizacji przelewów natychmiastowych został skrócony
z 20 do zaledwie 5 sekund. W Ameryce Południowej podobne rozwiązanie dostępne jest w Chile

i w Brazylii już od 2008 r. W tym drugim kraju, przelewy natychmiastowe oferowane są w ramach Sirtraf - jednego z dwóch obecnych systemów rozliczeniowych. Codziennie realizuje się tam około 700 tys. takich transakcji. Co może zaskakiwać, jeden z bardziej zaawansowanych technologicznie systemów płatniczych funkcjonuje w Nigerii.

Ogromna skala oszustw finansowych popełnianych w tym kraju zmobilizowała nigeryjski bank centralny do zainwestowania w nowoczesne technologie, utrudniające przeprowadzanie nielegalnych operacji. Na kontynencie afrykańskim oprócz Nigerii, przelewy natychmiastowe realizowane w ciągu 60 sekund są dostępne jeszcze tylko w RPA. Z kolei w Azji swoim klientom oferują je jedynie banki w Indiach i w Japonii.A w Europie? Tu standardy wyznacza Wielka Brytania, gdzie ostatnio wprowadzono system Paym, który umożliwia dokonywanie przelewów natychmiastowych za pomocą telefonu. Jedna trzecia wykonywanych tam przelewów to te realizowane w czasie rzeczywistym. Także Szwedzi wprowadzili u siebie mobilne płatności natychmiastowe - system Swish, umożliwiający realizację transakcji tylko poprzez numer telefonu, a obecnie prowadzą prace nad rozwojem tego systemu z wykorzystaniem numeru rachunku bankowego.

Z kolei w Szwajcarii mimo, że system przelewów natychmiastowych (klasy RTSG) działa już od 1980 r. i choć istnieje tam również techniczna możliwość dokonywania takich operacji za pomocą urządzeń mobilnych, żaden szwajcarski bank nie oferuje w tej chwili takiej możliwości. Z tej perspektywy, rozwój systemów rozliczeniowych w krajach ze strefy euro, czy też Kanady i Stanów Zjednoczonych, wydaje się być nieco opóźniony.

Polska w światowej awangardzie

Jak zaznacza G. Leńkowski, Polacy nie mają czego się wstydzić jeśli chodzi o lokalne systemy rozliczeniowe. - Wręcz przeciwnie, uruchomiony przez KIR w połowie 2012 r. Express Elixir
pod każdym względem dorównuje najbardziej zaawansowanym systemom na świecie. Za jego pomocą możemy zlecać przelewy o każdej porze dnia i nocy, przez cały rok, mając przy tym pewność, że przelewana przez nas kwota trafi na rachunek odbiorcy w czasie liczonym w sekundach- mówi G. Leńkowski. -System przelewów natychmiastowych Express Elixir zapewnia klientom banków komfort, który dla większości mieszkańców Europy czy choćby Stanów Zjednoczonych jest wciąż jeszcze niedostępny- podsumowuje G. Leńkowski.

C:\Users\ccg-asus\Desktop\Prędkość przelewów na świecie.jpg

Sektor bankowy w Polsce od dawna wykorzystuje zaawansowane technologicznie rozwiązania. Obok przelewów natychmiastowych Express Elixir, od ponad dwudziestu lat funkcjonuje na naszym rynku system Elixir służący rozliczeniom międzybankowym w złotych. W momencie powstania był jednym
z najszybszych systemów rozliczeniowych na świecie, a dzięki trzem sesjom przeprowadzanym każdego dnia roboczego nadal należy do najsprawniejszych systemów rozliczeniowych. Od 2005 r. mamy także system umożliwiający realizację płatności krajowych i transgranicznych w euro - Euro Elixir.

Od końca 2013 r. trwają intensywne prace nad jednolitym standardem płatności mobilnych, tworzonym przez spółkę Polski Standard Płatności we współpracy z KIR. System o nazwie Blik, w którym płatności typu P2P (pomiędzy odbiorcami indywidualnymi), będą realizowane w systemie Express Elixir z wykorzystaniem prowadzonej przez PSP bazy aliasów, ma być udostępniony w tym roku. Płatność typu P2P będzie można zlecić na numer telefonu, który - w oparciu o bazę aliasów - zostanie zamieniony na odpowiadający danemu numerowi telefonu numer rachunku bankowego (NRB) odbiorcy i następnie przetworzony w systemie Express Elixir.

1 Global Payment Systems Analysis, 2014, Lipis&Lipis GmbH

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~rzw

co to za bzdury.. w uk najtańszy badziew kontowy w nie istniejącym już Lloyds z 10 lat temu nie było tam usługi "przelew expresowy" z prostej przyczyny - każdy przelew trafiał błyskawicznie na konto odbiorcy

! Odpowiedz
0 2 ~mk

Artykuł należy rozumieć w taki sposób: dobrze, że w Polsce jest w użyciu przestarzały system KIR i popularne przelewy ELIXIR dochodzą po wielu godzinach. Dzięki temu, istnieją firmy, które bazując na słabości państwa i old-schoolowych rozwiązaniach, tworzą patchworki, za które można pobierać odpowiednio wysoką opłatę. Kupa kamieni...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~janek

artyluł sponsorowany przez kir....
"Żetelnośc dziennikarska" zabrania wspomnieć o BlueMedia ?

! Odpowiedz