REKLAMA

RPO: Przejęcie Idea Banku narusza prawa kilkudziesięciu tysięcy konsumentów

2021-01-26 15:36
publikacja
2021-01-26 15:36
fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Decyzja BFG o przejęciu Idea Banku narusza prawa kilkudziesięciu tysięcy konsumentów i faktycznie eliminuje możliwość efektywnego dochodzenia przez nich roszczeń wobec banku, dotyczących obligacji GetBacku - ocenia zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Maciej Taborowski.

W liście do prezesa BFG Tabarowski poinformował, że zastrzeżenia RPO budzi zastosowana przez BFG metoda, polegająca na przejęciu wybranych praw majątkowych i zobowiązań, z wyłączeniem roszczeń osób, które za pośrednictwem Idea Banku nabyły obligacje GetBacku, czy inne "problematyczne produkty finansowe".

"Zarówno BFG, jak i sami poszkodowani mają świadomość, na podstawie podanych do publicznej wiadomości wyjaśnień (...), iż od strony formalno-prawnej działania Funduszu związane z wszczęciem przymusowej restrukturyzacji wobec Idea Banku nie stoją na przeszkodzie kontynuacji działań, mających na celu dochodzenie roszczeń od spółki GetBack S.A. będącej emitentem obligacji, jak i od Idea Banku, który oferował je do sprzedaży. Możliwości te jednak są całkowicie teoretyczne i nie pozwalają mieć nadziei na odzyskanie utraconych środków (...)" - napisano w liście.

Według RPO ustawodawca przewidział możliwość wydania przez BFG, za zgodą podmiotu przejmującego, decyzji o zwrotnym przeniesieniu przedsiębiorstwa, wybranych praw majątkowych, wybranych zobowiązań lub praw udziałowych przejętych przez podmiot przejmujący do podmiotu w restrukturyzacji.

"Wobec powyższego powstaje pytanie - czy BFG, kierując się naczelną zasadą pogłębiania zaufania do instytucji finansowych, rozważał bądź rozważa skorzystanie z tej możliwości, by chronić interesy obligatariuszy spółki GetBack S.A (...)" - napisano w liście.

W ocenie RPO po zakończeniu procesu sądowego i wydaniu korzystnego dla poszkodowanego obligatariusza przez sąd wyroku nie można wszcząć egzekucji wobec podmiotu znajdującego się w stanie przymusowej restrukturyzacji, a egzekucja wszczęta może na wniosek BFG zostać zawieszona.

"Decyzja BFG uniemożliwia obligatariuszom GetBack również uzyskanie w postępowaniu sądowym prowadzonym przeciwko Idea Bank S.A. zabezpieczenia swoich roszczeń, polegających na zajęciu wierzytelności na rachunku bankowym Idea Bank, skoro art. 135 ustawy o BFG wyłącza możliwość wytaczania i prowadzenia postępowań zabezpieczających w stosunku do podmiotu w restrukturyzacji, którym od 1 stycznia 2021 r. jest Idea Bank" - napisano w liście.

BFG informował wcześniej, że przymusowa restrukturyzacja Idea Banku nie stoi na przeszkodzie dotychczas podejmowanym działaniom mającym na celu dochodzenie roszczeń od GetBacku, jak i od Idea Banku, który oferował obligacje tej spółki.

Z końcem 2020 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny poddał przymusowej restrukturyzacji Idea Bank, który został przejęty przez Bank Pekao.

W wyniku procesu doszło do przejęcia wybranych zobowiązań Idea Banku przez Pekao z wyłączeniem zobowiązań m.in. z tytułu obligacji GetBack, które Idea Bank oferował swoim klientom do sprzedaży.

Zgodnie z zasadą pokrywania przez właścicieli strat zagrożonego upadłością banku, akcje banku, podobnie jak obligacje podporządkowane, zostały umorzone.

Pekao jako jedyny złożył ofertę przejęcia Idea Banku. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (11)

dodaj komentarz
pozhoga
Moment: od ochrony konsumentów jest UOKiK, RPO jest od ochrony obywateli. On się nie ma zajmować tym, czy się człowiekowi kasa zgadza, tylko czy prawa człowieka są respektowane przez władzę. Z prawem do życia, KAŻDEGO ŻYCIA, na czele.
prawdziwynierobot
a to nie o to właśnie chodziło?
jarekzbyszek
Idea Bank oferował obligacje przedsiębiorstw. Kilka razy próbowali przekonać i mnie. Ale zawsze była mowa o obligacjach przedsiębiorstw. A to zawsze jest ryzyko. A widać, że rozgarnięty Janusz z Grażyną myślał, że są tak samo bezpieczne jak obligacje skarbu państwa. Ręce opadają.
demeryt_69
Co to ma wspólnego z wałkiem Kąkolewskiego?
jarunia
z RPO prosto do "psychuszki"
to taka stresująca praca
qwertas
Czy ten RPO może już odejść? Litości, jak chce zostać politykiem to niech kandyduje do Sejmu. Dość upolityczniania każdej funkcji w tym kraju.
kimdzonk
i co w związku z tym pan Rzecznik zrobi ?????
jan-kowalski
A jeszcze bardziej właściwe byłoby pytanie, co Pan Rzecznik zrobił w tej sprawie (nie tylko wprost na rzecz tzw. frankowiczów) do momentu przejęcia Idei przez Pekao na podstawie decyzji BFG?
Czyli przed 30 grudnia 2020, w latach 2019, 2018, 2017, 2016, kiedy także był RPO (dla przypomnienia, został nim 9.09.2015).
samsza
Bank pozbawiony kapitału ma faktyczną (realną) możliwość zaspokajania roszczeń ?
bogdant
Pewnie ktos liczyl ze zabierze z idei pieniadze z lokat deponentów,
a deponentom oddadza z "gwarancji"
i wszyscy będą szczęśliwi - tyle że NBP nie nastarczył drukować.

Może to jest myśl? zwrócić się do NBP z pretensjami że jest za mało pieniędzy - bo nie każdy może mieć tyle ile che?

Powiązane: Restrukturyzacja Idea Banku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki