REKLAMA
PIT 2023

Trigon: Getin Noble Bank może czekać przymusowa restrukturyzacja

2021-01-04 11:00
publikacja
2021-01-04 11:00

Przejęcie Idea Banku ma neutralny wpływ na wycenę Banku Pekao, a negatywna reakcja rynku to efekt wzrostu ryzyka politycznego w oczach rynku. Przymusowa restrukturyzacja w perspektywie dwóch lat czekać może także Getin Noble Bank - uważa analityk Trigon DM Maciej Marcinowski.

Trigon: Getin Noble Bank może czekać przymusowa restrukturyzacja
Trigon: Getin Noble Bank może czekać przymusowa restrukturyzacja
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

"Sam proces przymusowej restrukturyzacji był pewnie wyczekiwany przez rynek, ale to, że Pekao przejmuje, nie było już takie oczywiste" - powiedział PAP Biznes Maciej Marcinowski z Trigon DM.

Jego zdaniem, z punktu widzenia wyceny Pekao wydaje się, że transakcja jest neutralna z uwagi na gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Fundusz udzielić ma Bankowi Pekao dotacji w wysokości 193 mln zł w celu pokrycia różnicy między wartością przejmowanych zobowiązań Idea Bank i wartością przejmowanych praw majątkowych tego banku.

"Przy okazji tego procesu nasuwają się pytania o Getin Noble Bank. Uważamy, że bank czeka podobny los w perspektywie dwóch lat, do czego niezbędne są ostateczne rozstrzygnięcia w temacie kredytów CHF i skumulowanie odpisów na ten cel. Dopiero wtedy, niezależny audytor będzie miał podstawy do oszacowania negatywnej wartości kapitałów własnych w banku. Prawdopodobnie aktywa przejmie również Pekao lub PKO z zabezpieczeniem wszystkich ryzyk ze strony BFG" - ocenił Marcinowski.

W poniedziałek akcje banków, w których akcjonariuszem jest Leszek Czarnecki, tracą po kilkanaście procent.

Akcje Pekao spadają natomiast ok. 0,3 proc. Zdaniem analityka Trigon DM, negatywna reakcja kursu Pekao może być efektem wzrostu ryzyka politycznego w oczach rynku.

Bank Pekao przejął 3 stycznia 2021 r. przedsiębiorstwo i zobowiązania Idea Banku z wyłączeniami w wyniku zastosowania przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny instrumentu przymusowej restrukturyzacji. Do Pekao trafiło ponad 14 mld zł aktywów Idea Banku.

Zgodnie z zasadą pokrywania przez właścicieli strat zagrożonego upadłością banku, akcje banku, podobnie jak obligacje podporządkowane, zostaną umorzone. Zarząd banku uległ rozwiązaniu, a kompetencje rady nadzorczej zostały zawieszone. Wartość obligacji, które podlegały umorzeniu wynosiła 56,1 mln zł, a akcji 156,8 mln zł.

Wszystkie depozyty klientów Idea Banku zostaną w całości przeniesione do Pekao, podobnie jak kredyty.

fot. / / Bankier.pl

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (23)

dodaj komentarz
kuciak922
Mimo trudnych czasów covidowych i zamieszania, Getin oferuje najlepsze warunki dla klientów. Spójrzcie na wspomniane już lokaty. Inne banki tego nie oferują.
fletcherznarodowego
Getim nie ma co się bać Czarneckiego. Czarnecki nie jest jego prezesem, to są jego prywatne sprawy, a nie Getinu. Zresztą Getin dobrze działa. Sam mam tam lokatę i bardzo sobie chwalę.
abcx
Wszystkie interesy pana Czarneckiego są prowadzone wzorowo - prywatyzacja zysków i uspołecznianie strat. A Idea Bank był prowadzony wzorowo kapitały własne wynoszą tylko minus 483 mln zł - chętnych do zakładania lokat na 2% rocznie nadal by się pełno znalazło. A potem to niech się martwi BFG...
demeryt_69
Skąd te 483 bańki? Chyba nie z sufitu :)
bialy_kruk
Nie bronię Czarneckiego ale sposób działania podpowiada że w każdej chwili mogą i moje aktywa zamrozić bo np chodziłem bez maseczki czy nie siedziałem w domu w sylwestra bo kamera w tramwaju zarejestrowała mnie.
demeryt_69
Podobno Pieńkowska chodziła po domu w samej masce :)
demeryt_69
ANAL-ityki wsiech stran junajties!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pstrzezek
czy ktoś usunie tego słupa z forum???
aod
Cyt. :"Przejęcie Idea Banku ma neutralny wpływ na wycenę Banku Pekao". No to mi wielki analityk, popatrzył na dzisiejszy kurs i pierdnął słowami. Trzeba było przed dzisiejszą sesją ocenić czy przejęcie jest neutralne, negatywne czy pozytywne a nie po fakcie. Po fakcie to i ja potrafię.

Powiązane: Restrukturyzacja Idea Banku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki