REKLAMA

Coraz lepsza kondycja przedsiębiorstw MŚP w Polsce

2021-10-25 12:28
publikacja
2021-10-25 12:28
Coraz lepsza kondycja przedsiębiorstw MŚP w Polsce
Coraz lepsza kondycja przedsiębiorstw MŚP w Polsce
fot. Monster Ztudio /

Przedsiębiorcy z nadzieją patrzą w przyszłość. Około 18,5 proc. osób prowadzących działalność z sektora MŚP wskazuje na polepszenie się sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa w ciągu ostatniego kwartału – wynika z raportu "Skaner MŚP 2Q2021" Instytutu Keralla Research.

Wskaźnik Kerna, czyli nastrojów w mikro, małych i średnich firmach (sektor MŚP), wyniósł - 62 pkt. w trzecim kwartale. Jest lepiej niż w poprzednim kwartale - wskaźnik wzrósł o 18,54 p.p. oraz o 21,77 p.p w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Lepsze nastroje przedsiębiorców

"Skok wskaźnika informuje, że nastroje MŚP są bliższe temu, co notowaliśmy pod koniec 2019 roku, co wcale nie znaczy, że obawy w firmach całkowicie zanikły. Na lepszy odczyt KERNA wpływ ma głównie lepsza ocena kondycji gospodarki (+18,5 p.p. kw./kw.), niż sytuacji we własnej firmie. Więcej też przedsiębiorców zakłada, że sytuacja ulegnie też stopniowej poprawie w tym kwartale" – podają autorzy raportu.

"Skaner MŚP 3Q2021" / Karella Research

Oprócz poprawy nastrojów wśród przedsiębiorców, zdecydowanie lepiej wygląda także ocena minionego kwartału. Około 18,5 proc. ankietowanych osób prowadzących działalność w sektorze MŚP wskazało, że sytuacja ekonomiczna ich przedsiębiorstwa polepszyła się w ostatnich trzech miesiącach. W porównaniu z ubiegłym kwartałem liczba pozytywnych odpowiedzi wzrosła o 10,7 p.p.

Wzrost może być chwilowy

"O zmianie „na plus” częściej mówią zwłaszcza podmioty zatrudniające 10-49 osób oraz firmy wyspecjalizowane w handlu" – podkreślają autorzy raportu. Jednocześnie zwracają uwagę na możliwość chwilowego polepszenia związanego z otwarciem branż.

"Skaner MŚP 3Q2021" / Karella Research

W raporcie przedstawiony został także poziom Indexu Zair, który obrazuje skalę zakupów dokonywanych przez firmy z sektora MŚP. Wyniósł on -53,74 pkt w trzecim kwartale. Jest 13,33 p.p. wyższy niż w poprzednim okresie. Index tworzony jest w oparciu o wskazania dotyczące decyzji o inwestycjach oraz rezygnacji z nich w danym kwartale.

"Skaner MŚP 3Q2021" / Karella Research

Badanie przeprowadzone zostało przez Instytut Karella Research na 500 przedsiębiorstwach z sektora mikro, małych i średnich, losowanych z bazy danych GUS oraz branżowych zestawień bazodanowych. W badaniu wzięły udział wyłącznie firmy prywatne, prowadzące aktywną działalność zarobkową – wyłączony z badania jest sektor publiczny, podmioty będące w stanie zawieszenia lub upadłości likwidacyjnej, fundacje, stowarzyszenia, organizacje pożytku publicznego. Badanie przeprowadzone zostało za pomocą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI).

DF

Źródło:
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
mroova
Przyjdzie ruski ład, to się jeszcze bardziej poprawi. Kartofle, walonki, i obowiązkowy uśmiech przed kamerą.
wyrwin666
Ile Wam PiS posmarował ? ... Przestaję Was czytać .
bha
W kieszeniach, portfelach i na kontach zwykłych pracownicków raczej jej nie widać.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki