REKLAMA

Przedsiębiorco, przyznaj się dobrowolnie!

Barbara Sielicka2011-01-17 11:00
publikacja
2011-01-17 11:00

Zmowy cenowe są nielegalne, jednak sam proceder jest dość popularny. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta – co roku zwiększa się liczba przedsiębiorców, którzy dobrowolnie przyznają się do zmowy cenowej.

UOKiK rozpoczął 10 stycznia br. kampanię, w której za pomocą Staszka namawia do dobrowolnego zgłoszenia się i przyznania do zmowy cenowej. Staszek to przedsiębiorca, który wspólnie z konkurentami nie przestrzega reguł prawa i ustala z nimi ceny sprzedaży produktów. W pewnym momencie postanawia przyznać się i namawia pozostałych uczestników porozumienia do tego, aby oni także się przyznali do zmowy cenowej. Wspólnicy obracają to jednak w żart.

Przypomnijmy, że zmowy cenowe to najcięższe naruszenie prawa konkurencji za które grożą dotkliwe kary. Można ich jednak uniknąć dobrowolnie przyznając się do porozumienia. UOKiK przeprowadził badania z których wynika, że na zawarcie porozumienia cenowego, nawet w sytuacji zagrożenia istnienia przedsiębiorstwa, nie zdecydowałoby się ponad 60 proc. ankietowanych, z kolei 27,9 proc. było odmiennego zdania. Niestety w rzeczywistości wyniki są zupełnie inne dlatego Urząd za pomocą Staszka po raz kolejny zachęca nieprzekonanych przedsiębiorców do dobrowolnego przyznania się do zmowy cenowej.

Jak już było wspomniane, za udział w takim porozumieniu grożą wysokie kary finansowe – sięgające 10 proc. ubiegłorocznego przychodu. Przedsiębiorca może ich uniknąć rozpoczynając współpracę z urzędem antymonopolowym  - m.in. dostarczając dowodów na istnienie kartelu. Taki stan rzeczy umożliwia wprowadzony do polskiego porządku prawnego program łagodzenia kar – leniency.

Jak informuje UOKiK, przedsiębiorca, który chciałby skorzystać z programu łagodzenia kar może złożyć formalny wniosek osobiście w siedzibie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie, pracownikowi UOKiK do protokołu, pocztą, faxem, a także emailem na adres: leniency@uokik.gov.pl.


Odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące programu, nawet anonimowe, udzielają prawnicy UOKiK pod numerem telefonu: 22 55 60 555.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

 
Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki