Przedłużono śledztwo w sprawie upadłości biura podróży Alfa Star

Po raz kolejny przedłużono śledztwo dotyczące upadłości biura podróży Alfa Star. Prokuratura od kilku lat stara się ustalić, czy ze strony upadłego w 2015 r. biura nie doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów i oszustwa. Postępowanie przedłużono do 14 kwietnia 2020 r.

(fot. Marian Zubrzycki / FORUM)

Śledztwo dotyczące upadłości radomskiego biura podróży jest rozległe i wymaga przesłuchania kilku tysięcy osób. W związku z prowadzoną przez Alfa Star działalnością za granicą, prowadząca śledztwo radomska prokuratura - w ramach tzw. pomocy prawnej – zwróciła się także o wykonanie pewnych czynności śledczych do odpowiednich organów w innych krajach. Dlatego - jak wyjaśniła PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Beata Galas - śledztwo zostało przedłużone o kolejne pół roku.

Biuro podróży Alfa Star ogłosiło utratę płynności finansowej pod koniec sierpnia 2015 r. Śledczy badają, jaka była kondycja finansowa radomskiej spółki w latach poprzedzających ten fakt, czyli 2013-2015. Prokuratura stara się ustalić, czy nie doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów Alfa Star i oszustwa polegającego na tym, że biuro sprzedawało imprezy turystyczne, mimo że sytuacja firmy wskazywała na to, że w każdej chwili może dojść do ogłoszenia upadłości.

W chwili ogłoszenia upadłości ponad 1600 klientów biura przebywało w Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Egipcie, Tunezji, Bułgarii, Turcji i we Włoszech. Zgodnie z procedurą, w sytuacji upadku biura podróży, marszałek województwa uruchomił tzw. gwarancję ubezpieczeniową biura. Z tych pieniędzy opłacone zostały koszty powrotu klientów biura do Polski. Z gwarancji ubezpieczeniowej zaspokajane były także roszczenia tych osób, które zapłaciły za wycieczkę, ale nie zdążyły na nią pojechać. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ robs/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne