Tysiące protestujących w Berlinie przeciwko restrykcjom związanym z koronawirusem

2020-08-01 16:29, akt.2020-08-02 19:34
publikacja
2020-08-01 16:29
aktualizacja
2020-08-02 19:34
fot. CHRISTIAN MANG / Reuters

Tysiące osób protestowały w sobotę w Berlinie przeciwko restrykcjom, wprowadzonym w Niemczech w celu powstrzymania pandemii koronawirusa. Według manifestantów działania władz naruszają prawa i wolności ludzi.

Podczas sobotnich wielotysięcznych manifestacji w Berlinie przeciwko wprowadzonym przez władze ograniczeniom związanym z koronawirusem zatrzymano 133 osoby, 45 policjantów zostało rannych - podała w niedzielę policja. Tego dnia w stolicy Niemiec doszło do kilku mniejszych zgromadzeń.

Trzech funkcjonariuszy, którzy zostali trafieni w twarz kawałkami wybitych szyb, wymagało hospitalizcji - sprecyzowała policja.

Według jej szacunków w jednej manifestacji, która odbyła się w sobotę w centrum Berlina, wzięło udział 20 tys. osób: "wolnomyśliciele", antyszczepionkowcy, zwolennicy teorii spiskowych i sympatycy skrajnej prawicy - podaje agencja AFP.

Protestujący tańczyli i śpiewali, że "są wolnymi ludźmi" w rytm melodii utworu "We Will Rock You" zespołu Queen.

Inni maszerowali z transparentami z napisem: "Robimy hałas, ponieważ kradniecie naszą wolność!". "Pomyśl! Nie noś maski!".

Do protestów wzywał Michael Ballweg, przedsiębiorca i polityczny outsider, który organizował już podobne wiece w Stuttgarcie i chce zostać burmistrzem tego miasta na południowym zachodzie Niemiec.

"Naszym żądaniem jest powrót do demokracji" - powiedział jeden z protestujących, który nie chciał podawać nazwiska. "Maska, która nas zniewala, musi zniknąć" - dodał. On, jak i większość uczestników demonstracji nie miało maski na twarzy.

Policja wniosła skargę na organizatora zgromadzenia za "nieprzestrzeganie zasad higieny" w dobie pandemii koronawirusa.

Podczas osobnej demonstracji antyfaszystowskiej w dzielnicy Neukoelnn na południu berlińskiej aglomeracji, protestujący obrzucili policję kamieniami, odpalili sztuczne ognie i uszkodzili dwa radiowozy i biura lokalnej partii. Kilku policjantów zostało rannych, w tym trzech hospitalizowano.

Łącznie w sobotę w miejscach protestów rozmieszczono 1100 funkcjonariuszy policji.

Jak podaje AFP, w niedzielę pod Bramą Brandenburską również zebrało się kilkuset demonstrantów. Większość miała na twarzach maski i przestrzegała dystansu społecznego.

Politycy skrytykowali sobotni wiec, uznając go za nieodpowiedzialny. "Tak, protesty powinny być możliwe w czasie koronawirusa, ale nie w ten sposób" - oświadczył minister zdrowia Jens Spahn, podkreślając konieczność przestrzegania reguł dystansu społecznego i zasad higieny.

/ fot. FABRIZIO BENSCH / Reuters

Od wybuchu pandemii w RFN stwierdzono 210 697 zakażeń koronawirusem, 9154 osoby zmarły - wynika z najnowszego zestawienia Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA.

Od początku epidemii większość ludzi przestrzega restrykcji, które obejmują noszenie maseczek w sklepach, podczas gdy rząd właśnie nałożył obowiązkowe testy dla urlopowiczów powracających z obszarów wysokiego ryzyka. Ale głośna mniejszość - jak wskazuje Reuters - odrzuca ograniczenia, mówiąc, że uderzają one w różnorodność myśli i wyrządzają nieopisane szkody społeczne i ekonomiczne.

"Na całym świecie słychać tylko kilku naukowców, którzy podążają za rządem" - powiedział cytowany przez Reutera protestujący Peter Konz. Ci, którzy mają inne poglądy, "są uciszani, cenzurowani lub dyskredytowani jako obrońcy teorii spiskowych" - dodał. (PAP)

cyk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (25)

dodaj komentarz
jes
Że tak niewinnie spytam obrażonego ministra, czy respiratory już dotarły?
1984
Ministrowi zdrowia oraz pozostałym panikarzom dedykuję bajkę Ezopa o chłopcu który ciagle krzyczał "Uwaga wilk!". Te rekordowe ilości "zachorowń" w większosci dotyczą bezobjawowców czyli de facto zdrowych. Fakt, że w ich organizmie rozwinął się koronawirus jest doskonałą wiadomością! Mamy kolejną Ministrowi zdrowia oraz pozostałym panikarzom dedykuję bajkę Ezopa o chłopcu który ciagle krzyczał "Uwaga wilk!". Te rekordowe ilości "zachorowń" w większosci dotyczą bezobjawowców czyli de facto zdrowych. Fakt, że w ich organizmie rozwinął się koronawirus jest doskonałą wiadomością! Mamy kolejną osobaęktóra buduje w Polsce odporność stadną. O tym, że nic groźnego się nie dzieje wskazuje także bardzo niska śmiertelność.

Podobnie jak w bajce gdy pojawi się prawdziwy wilk nikt w to nie uwierzy. Im dłużej duszą nas maseczkami i ścigają za nieprzestrzeganie "dystansu społecznego" tym gorzej. W każdej chwili może pojawić się znacznie zjadliwszy wirus. Jednak wtedy będę miał duże problemy by w to uwierzyć skoro z powodu wyimaginowanego niebezpieczeństwa tak nas wzięli za mordy. Dosłownie czego przykładem są maseczki wprowadzone gdy już było wiadome, że nic złego w Poslce nie będzie. Ministrze Szumowski, nie krzycz "wilk" gdy go nie widzisz! A jak widzisz zgłoś sie do specjalisty bo najwyraźniej masz omamy.
and00
" przykładem są maseczki wprowadzone gdy już było wiadome, że nic złego w Poslce nie będzie"
Skąd było wiadomo że w Polsce nic nie będzie, i nie będzie jak np w Niemczech albo Włoszech, szczególnie że nasza służba zdrowia raczej nie trzyma Niemieckich standardów?
karbinadel odpowiada and00
A jakiż to dramat nastąpił w Niemczech?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tindala odpowiada (usunięty)
Po prostu kończyłem szkoły ze zrozumieniem. Do tego jeszcze studia na wydziale przyrodniczym , więc z grubsza wiem jak świat działa. Co do przedstawianych przez ciebie poglądów, jak i opinii demonstrantów, że maseczki ograniczają i ch "wolność osobistą" ( chyba do plucia na chodnik), to jest to zgubna konsekwencja Po prostu kończyłem szkoły ze zrozumieniem. Do tego jeszcze studia na wydziale przyrodniczym , więc z grubsza wiem jak świat działa. Co do przedstawianych przez ciebie poglądów, jak i opinii demonstrantów, że maseczki ograniczają i ch "wolność osobistą" ( chyba do plucia na chodnik), to jest to zgubna konsekwencja powszechnego wykształcenia, która daje każdemu idiocie przekonanie, że wszystko wie i rozumie.
chudyjakszkapa odpowiada tindala
nie masz zielonego pojęcia prawicowy oszołomie jak działa świat , nawet z grubsza , już na podstawowe pytanie czym jest życie, skąd prawa fizyczne i dlaczego takie, nie masz zielonego pojęcia poza mitami prawicowych oszołomów zaczerpniętych z mitologii żydowskiej :-) o tym czy maseczki mają sens czy nie, dyskutują ze nie masz zielonego pojęcia prawicowy oszołomie jak działa świat , nawet z grubsza , już na podstawowe pytanie czym jest życie, skąd prawa fizyczne i dlaczego takie, nie masz zielonego pojęcia poza mitami prawicowych oszołomów zaczerpniętych z mitologii żydowskiej :-) o tym czy maseczki mają sens czy nie, dyskutują ze sobą ludzie nie po wydziale przyrodniczym ale epidemiolodzy z kilkudzisięcioletnim doświadczeniem do których nie należysz. Kwestia zaś noszenia maseczek została wyśmiana przez samego ministra zdrowia na początku pandemii, to prawiczek jak ty nie lewaczek jak ci demonstranci w berlinie... i generalnie na świecie gdzie prawicowe oszołomstwo tam większy opór przed maseczkami ( patrz trump usa, patrz bolsenaro brazylii) ... o prawicowym oszołomstwie antyszczepionkowym w naszym kraju już nawet nie wspominam bo to środowisko jest ci napewno dobrze znane :-)

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki