REKLAMA

Prokuratoria Generalna: wpłynęły dwa pozwy o odszkodowanie za lockdown

2021-02-02 17:58
publikacja
2021-02-02 17:58

Wpłynęły dwa pozwy z żądaniami odszkodowawczymi wz. z lockdownem: jeden na ok. 215 tys. zł od właściciela galerii handlowej, a drugi na ok. 458 tys. zł od właściciela sieci siłowni - poinformowała PAP Prokuratoria Generalna, która reprezentuje Skarb Państwa przed sądami.

Prokuratoria Generalna: wpłynęły dwa pozwy o odszkodowanie za lockdown
Prokuratoria Generalna: wpłynęły dwa pozwy o odszkodowanie za lockdown
fot. Zolnierek / / Shutterstock

Ograniczenia w działalności części branż, tzw. lockdown zostały wprowadzone wiosną zeszłego roku po wybuchu pandemii koronowirusa. Częściowy, lub całkowity zakaz działalności obejmował od tego czasu m.in. branżę hotelarską, gastronomiczną, fitness, handlową, turystyczną, rozrywkową, usługową, targową czy eventową.

O pozwach, które wpłynęły do Prokuratorii w tej sprawie, jako pierwszy poinformował Business Insider.

Jak poinformowała PAP Prokuratoria Generalna, która reprezentuje Skarb Państwa przed sądami, do tej pory wpłynęły dwa pozwy z żądaniami odszkodowawczymi, związanymi z lockdownem. Jeden z nich opiewa na kwotę ok. 215 tys. zł i został złożony przez właściciela galerii handlowej, a drugi na kwotę ok. 458 tys. zł został złożony przez właściciela sieci siłowni. Według rzecznika Prokuratorii Bartosza Swatka, odpowiedzi na te pozwy nie zostały jeszcze przygotowane i na tym etapie Prokuratoria nie zdradza szczegółów spraw.

Rzecznik dodał, że trzeba uwzględniać fakt, że mierzymy się z sytuacją bezprecedensową. "Pandemia nie została wywołana działaniami Państwa, a przyjmowane w Polsce rozwiązania nie odbiegały od przyjętych w Unii Europejskiej. Państwo działało w interesie obywateli kierując się ochroną ich życia i zdrowia. Oprócz tego zostały uruchomione środki ograniczające negatywne skutki ekonomiczne i finansowe pandemii. To wszystko powinno ograniczać zakres kompensacji Państwa nawet w przypadku ewentualnego wystąpienia innych przesłanek odpowiedzialności" - wskazał.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Wprowadzane od marca 2020 r. okresowe obostrzenia obejmowały m.in. zawieszenie międzynarodowych pasażerskich połączeń lotniczych i kolejowych i ograniczenia w działalności firm transportowych, m.in. dotyczącej dopuszczalnej liczby pasażerów, zawieszenie działalności instytucji kultury: teatrów, filharmonii, muzeów, kin i innych wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności, w tym koncertów, spektakli, wernisaży, odwołanie imprez masowych, w tym wydarzeń sportowych czy targów oraz imprez wystawienniczych i kongresów, ograniczenia działalności galerii handlowych, ograniczenie liczby klientów w sklepach, zamknięcie dla gości barów, restauracji, pubów, kasyn, zamknięcie hoteli i innych miejsc noclegowych (działających na zasadzie wynajmu krótkoterminowego), zamknięcie punktów kosmetyczno-usługowych, fryzjerskich, gabinetów tatuażu, siłowni, klubów fitness, zawieszenie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży.

Wraz z ograniczeniami związanymi z pandemią rząd wprowadził także działania pomocowe, przede wszystkim tzw. Tarcze, w tym Tarczę Finansową 2.0 dedykowaną specjalnie najbardziej dotkniętymi przez ograniczenia branżom. Tarcza Finansowa 2.0. ma umożliwić mikro, małym i średnim firmom przyznanie subwencji, które będą mogły być w 100-proc. umarzane. Wartość pomocy dla przedsiębiorców w ramach Tarczy Finansowej 2.0 to 13 mld zł: 6,5 mld zł dla mikrofirm i kolejne 6,5 mld zł dla spółek zatrudniających od 10 do 249 pracowników.

We wtorek rząd zdecydował, że lista kilkudziesięciu branż, które obejmie pomoc, zostanie rozszerzona o kolejne rodzaje działalności: sprzedaż hurtową odzieży i obuwia, działalność klubów sportowych, naukę języków obcych; sprzedaż detaliczną obuwia i wyrobów skórzanych prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach, pranie i czyszczenie wyrobów włókienniczych i futrzarskich, produkcję filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych, postprodukcję związaną z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi, dystrybucję filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych, nagrania dźwiękowe i muzyczne.(PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (6)

dodaj komentarz
lipsk
Zakładając że restauracje i hotele powinny być otwarte bo przebywanie w tych miejscach jest bezpieczne dla ich klientów i nie dojdzie do zakażenia się wirusem to się oprze w sądzie na biegłych którzy będą przedstawiali ekspertyzy. Czyli tymi ekspertami będą lekarze z tytułami profesorskimi pewnie wirusolodzy i spec chorób zakaźnych Zakładając że restauracje i hotele powinny być otwarte bo przebywanie w tych miejscach jest bezpieczne dla ich klientów i nie dojdzie do zakażenia się wirusem to się oprze w sądzie na biegłych którzy będą przedstawiali ekspertyzy. Czyli tymi ekspertami będą lekarze z tytułami profesorskimi pewnie wirusolodzy i spec chorób zakaźnych wpisani na listę biegłych sądowych. A ich stanowisko jest jednoznaczne i poparte badaniami międzynarodowymi że te miejsca nie są bezpieczne epidemiologicznie w czasie zarazy. Ale jakby padły wyroki że są to jednak miejsca bezpieczne i powinny być otwarte to klienci w razie zarażenia się w takich miejscach będą wytaczać pozwy o odszkodowanie od właścicieli lokali. Tak że ten kto mieczem wojuje od miecza ginie. A mecenasy tak czy owak swoje zarobią.
niedorzeczny
Idąc twoją logiką (o ile można to tak nazwać), należy zakazać poruszania się po ulicach, jeśli jest tam ryzyko zakażenia. A jeśli nie ma zakazu i ktoś się zakazi, to powinien dostać odszkodowanie.
twojmistrz
Elegancko! Kościoły otwarte dla moherów, a gospodarka zamknięta - PIS.
demeryt_69
Na dodatek POkurczony paranoik to przechrzta :)
mario7821
W woli sprostowania kościoły to domy modlitwy w których jest sam Bóg i jeśli cię to parzy to twój problem, dla mnie są bardzo ważne i zawsze pozostaną takie do kad stąpam po tej ziemi - Jasne Synku!. One pomocy nie dostawały a gospodarka tak tylko gdzie te pieniądze poszły to nikt tego nie wie i dlatego takich pozwów winno być dużo W woli sprostowania kościoły to domy modlitwy w których jest sam Bóg i jeśli cię to parzy to twój problem, dla mnie są bardzo ważne i zawsze pozostaną takie do kad stąpam po tej ziemi - Jasne Synku!. One pomocy nie dostawały a gospodarka tak tylko gdzie te pieniądze poszły to nikt tego nie wie i dlatego takich pozwów winno być dużo więcej bo pandemia jest tylko w chorym umyśle a nie w rzeczywistości i te wszystkie obostrzenia są nielegalne !!!
mario7821
W woli dodanie Nigdy nie byłem Pisowcem ale od kościoła to Wara!!!

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki