REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej trafił do konsultacji

2023-12-04 22:46
publikacja
2023-12-04 22:46

Skierowałam do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej, a w nim oczekiwane zmiany dotyczące asystentów rodzin oraz dzieci z niepełnosprawnościami - poinformowała w poniedziałek wiceminister rodziny Barbara Socha.

Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej trafił do konsultacji
Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej trafił do konsultacji
fot. nito / / Shutterstock

O skierowaniu do konsultacji projektu zmian w pieczy zastępczej wiceminister rodziny poinformowała na platformie X.

Wskazała, że najważniejsze zmiany dotyczą asystentów rodzin oraz dzieci z niepełnosprawnościami w pieczy zastępczej.

Jak przekazała wiceszefowa MRiPS, główne zmiany dotyczące asystentów to: zmniejszenie do 10 liczby rodzin pod opieką jednego asystenta; asystent w każdej gminie, asystent na wniosek rodziny - możliwość, superwizja, dodatek 400 zł, zwrot kosztów przejazdu, umowa o pracę.

Socha poinformowała, że zmiany dotyczące dzieci z niepełnosprawnościami dotyczą: powołania rodzin opiekuńczych - dla osób z niepełnosprawnością powyżej 25 r.ż.; możliwość łączenia funkcji rodziny zastępczej i opiekuńczej; podniesienia wynagrodzeń dla rodzin zastępczych zawodowych specjalistycznych; stopniowe zmniejszenie liczebności z 45 do 14 placówek opiekuńczo-terapeutycznych.

Wiceminister rodziny podkreśliła, że zmiany są oczekiwane przez środowiska osób z niepełnosprawnościami.

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu poinformowano także o pracach nad projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia rządowego programu wsparcia powiatu w organizacji i tworzeniu rodzinnych form pieczy zastępczej w 2024 r.

W zamieszczonej informacji zwrócono uwagę, że wciąż malejąca liczba rodzinnych form pieczy zastępczej, a także ogromna rola społeczna, jaką realizują w systemie pieczy zastępczej, stała się powodem podejmowania zróżnicowanych działań wspierających rozwój rodzinnej pieczy zastępczej jako docelowej i preferowanej formy opieki na dziećmi.

"Jednym z takich działań było podniesienie minimalnego wynagrodzenia dla zawodowych rodzin zastępczych, osób prowadzących rodzinne domy dziecka, a także zawodowych rodzin zastępczych pełniących funkcje pogotowia rodzinnego" - wskazano w rządowej informacji.

Dodano, że podniesienie minimalnych wynagrodzeń w rodzinach zastępczych spowodowało wzrost obciążeń związanych z wyższymi kosztami finansowania zadań z obszaru pieczy zastępczej ponoszonymi przez powiaty.

"Program stanowi propozycję wsparcia jednostek samorządu terytorialnego szczebla powiatowego w realizacji zadań własnych z zakresu systemu pieczy zastępczej, w szczególności dotyczących organizacji i prowadzenia rodzinnych form pieczy zastępczej" - przekazano w wykazie prac legislacyjnych rządu.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Problemy osób z niepełnosprawnościami

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki