REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Projekt bonu energetycznego gotowy. Polacy sami zdecydują, na co wydadzą pieniądze

2021-11-02 09:34
publikacja
2021-11-02 09:34
Projekt bonu energetycznego gotowy. Polacy sami zdecydują, na co wydadzą pieniądze
Projekt bonu energetycznego gotowy. Polacy sami zdecydują, na co wydadzą pieniądze
fot. Kryzhov / / Shutterstock

Projekt bonu energetycznego jest już gotowy, szczegóły wkrótce przedstawi Ministerstwo Klimatu - powiedział w Radiu Plus wiceminister finansów Piotr Patkowski. Dodał, że dopłaty obejmą 1,5-2 mln gospodarstw domowych, a koszt tego rozwiązania może sięgnąć do 3 mld zł.

"Mamy już gotowy projekt rekompensat dla ubogich energetycznie, chociaż będzie to bardzo pojemna kategoria. Chcielibyśmy, aby dotyczyło to zdecydowanie ponad miliona gospodarstw domowych w Polsce. To jest kwota 1,5 mld zł, którą chcemy przeznaczyć od 1 stycznia 2022 r. Ale też premier zapowiedział, że ta kwota wzrośnie nawet do 3 mld zł, więc pewnie ten projekt będzie rozszerzany i niedługo będzie komunikowany co do szczegółów, to jest kwestia najbliższych dni" - powiedział wiceminister.

"To będzie taki bon energetyczny, który ma amortyzować wzrastające koszty prądu, ciepła, gazu i benzyny. Na ten moment jest takie założenie, że nie będziemy tego wiązać konkretnie z rachunkami Polaków, tylko chcemy Polakom takie środki przeznaczyć i Polacy będą w ramach własnych decyzji zastanawiali się, na które swoje wydatki to przeznaczyć" - dodał.

Patkowski powiedział, że kwota bonu będzie zależna od wielkości gospodarstwa domowego i będzie wypłacana co miesiąc. Dodał, że szczegóły wkrótce przedstawi Ministerstwo Klimatu.

Wiceminister, dopytany czy bon energetyczny obejmie 1,5-2 mln gospodarstw domowych powiedział: "Myślę, że to będzie ta kwota".

pat/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
sel
Znowu rżną głupa że coś dadzą zamiast po prostu nie zabierać..
antek10
Skubanie tych co trochę lepiej zarabiają.
jan-kowalski
Tak się kończą igraszki UE z Zielonością (NS2 jest tylko ich pochodną) - niestety, jak tak dalej pójdzie, to nikt nie będzie na tyle bogaty, aby mógł sobie pozwolić na korzystanie z EE, gazu czy benzyny (np. skończy się niebawem tanie latanie po Europie i świecie, jak transport lotniczy wzorem przemysłu będzie zmuszony Tak się kończą igraszki UE z Zielonością (NS2 jest tylko ich pochodną) - niestety, jak tak dalej pójdzie, to nikt nie będzie na tyle bogaty, aby mógł sobie pozwolić na korzystanie z EE, gazu czy benzyny (np. skończy się niebawem tanie latanie po Europie i świecie, jak transport lotniczy wzorem przemysłu będzie zmuszony kupować, bodaj od 2023 r., zielone certyfikaty, które są droższe z roku na rok) w zakresie porównywalnym do dotychczasowego.
Będą to dobra dostępne dla nielicznej, wybranej (przez samą siebie) elity UE - podobnie jak leczenie w USA.

A winą Pana Premiera jest akurat to, że się na ten Zielony Ład zgodził w grudniu ub.r.

Natomiast patrząc historycznie różnica między PiS a PO/KO jest taka, że PO miałaby w totalnej d..., czy i ilu gospodarstwom w PL pomóc. Nie byłoby żadnych dopłat, bonów etc., co nie znaczy, że byłoby lepiej. Może byłoby jeszcze gorzej/drożej, bo w neofickim zapale wyłączyliby zapewne Turów i EE dostępnej w PL byłoby jeszcze mniej.
ssalsa
No cóż...kartki na benzyne już były... PIS PIS = komuna bis. Jakby im zależało na poprawie to by obnizyli akcyze.
ja3
Aha, czyli czeka mnie podwójna podwyżka za prąd. Raz dzięki podwyżce Mateusza i drugi raz w podatkach, bo wyznawcy picu sami nie dźwigną podwyżki i ktoś musi zapłacić za nich. Nie to żebym się nie spodziewał, ale gdy ktoś pyta dlaczego nie zakładam rodziny, to właśnie dlatego. Boję się, że mnie nie będzie Aha, czyli czeka mnie podwójna podwyżka za prąd. Raz dzięki podwyżce Mateusza i drugi raz w podatkach, bo wyznawcy picu sami nie dźwigną podwyżki i ktoś musi zapłacić za nich. Nie to żebym się nie spodziewał, ale gdy ktoś pyta dlaczego nie zakładam rodziny, to właśnie dlatego. Boję się, że mnie nie będzie stać. W końcu mam tylu niewdzięcznych nierobów do utrzymania i nie mogę z tego zrezygnować... Teraz to nawet wyjechać nie ma gdzie. Wszędzie epidemia kataru i kartki. Ciężko jest normalnie pracować i skromnie żyć. Motywacji żadnej, bo jak coś zarobisz, to i tak ci zabiorą i pójdzie na zasiłki dla pisaków.
samsza
Pilotaż "warunkowego" przychodu (dochodu?) podstawowego.
:)
rekin1986
Jakie firmy proponują wypłaty takie ludzie chęci mają do roboty to ,że ktoś nie pracuje oficjalnie to nie znaczy , że nie robi gdzieś na czarno i bierze żywą gotówkę w kopercie i jeszcze się nabija ze wszystkich płacących dniny publiczne

Wystarczy , że np masz parę z dziećmi jeden z rodziców chodzi
Jakie firmy proponują wypłaty takie ludzie chęci mają do roboty to ,że ktoś nie pracuje oficjalnie to nie znaczy , że nie robi gdzieś na czarno i bierze żywą gotówkę w kopercie i jeszcze się nabija ze wszystkich płacących dniny publiczne

Wystarczy , że np masz parę z dziećmi jeden z rodziców chodzi za minimialną i ma całą rodzinę zgłoszoną do ubezpieczenia zdrowotnego a drugi rodzic robi gdzieś na czarno i zarabia dwa razy tyle na lewo co ten na papierze to na wszystkie socjale i inne benefity a ten co powyżej 3 tys wypłaty na papierze netto na nich wszystkich buli

Zdziwiliby się co niektórzy jakie ludzie potrafią lewizny robić byle mieć jak najniższy dochód na papierze

W poprzedniej robocie gdzie pracowałem były 4 laski w wieku 24-27 lat i wszystkie matki samotnie wychowujące dzieci i każda w sądzie batalia o podwyżkę alimentów a wnioski sądy odrzucały bo faceci mieli dochody na poziomie wypłaty minimalnej i lipa musiały się zadowolić alimentami w kwocie 350 zł na dziecko i ani zeta więcej

I taka jedna z drugą ma podwójny koszt uzyskania przychodu , podwójną kwotę wolną od podatku , 500 plus na dzieci , wyprawkę szkolną , obiady w szkole dla dzieci z funduszu socjalnego firmy i jeszcze alimenty to jak się to wszystko pozlicza to wychodzi prawie druga wypłata

Przez to wiem bo jestem kadrowym i księgowym to jak liczyłem wypłaty to wiedziałem z jakich ulg która korzysta , Jak komuś liczysz PIT-a to wiesz jakie miał przychody z pracy podstawowej czy dodatkowych zleceń lub jakich ulg korzystał oraz ewentualnie jakie ma zajęcia komornicze gdy musisz mu odciągnąć kasę przed przelaniem na konto a ratę przeterminowanego długu wysłać do komrnika .

Najweselsze kwiat są wtedy jak ktoś ma hipotekę zaciągniętą z dofinansowaniem gdzie połowę odsetek od kredytu zwraca państwo w rocznym picie to jest dopero wyzwanie level hard jak kto ubrać gdy dostajesz pita masz umowę kredytową i rata hipoteki na 60 procent wypłaty a do tego jeszcze trzeba odjąć alimenty to dochód rozporządzalny wychodzi nierzadko 800 zł i teraz niech urząd to weźmie i stwierdzi czy da się przeżyć miesiąc za 800 zł na samo jedzenie może by stykło ale przy rachunkach to już jest minus i teraz czym pokryć deficyt
jko55
pytanie - w jakim filmie gośc rozrzuca kasę po ulicach??
i czy jokerem jest pinokio vateuszek czy car jaro???

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki