REKLAMA

Darmowe badania dla czterdziestolatków. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie "Profilaktyka 40 plus"

2021-06-14 12:06, akt.2021-06-14 12:30
publikacja
2021-06-14 12:06
aktualizacja
2021-06-14 12:30
Darmowe badania dla czterdziestolatków. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie "Profilaktyka 40 plus"
Darmowe badania dla czterdziestolatków. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie "Profilaktyka 40 plus"
fot. Elle Aon / / Shutterstock

Od 1 lipca każdy Polak powyżej 40. roku życia otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych - przewiduje rozporządzenie, które w poniedziałek podpisał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Program "Profilaktyka 40 plus" to jedno z rozwiązań zapowiedzianych w Polskim Ładzie. Projekt rozporządzenia w tej sprawie był skierowany do konsultacji publicznych, a w poniedziałek resort zdrowia poinformował, że dokument został podpisany przez ministra Adama Niedzielskiego.

"Społeczeństwo, które nie dba należycie o swoje zdrowie, trudniej przechodzi przez epidemię, taką jak epidemia koronawirusa, z którą obecnie mamy do czynienia. Większa liczba hospitalizacji czy poważnych komplikacji to często efekt kumulacji chorób, na które cierpi pacjent, będąc tego nieświadomym. +Profilaktyka 40 plus+ ma więc pomóc w odbudowie zdrowia po epidemii, ale też przygotować Polaków na tego typu wydarzenia w przyszłości. Dlatego zadbajmy o nasze zdrowie i skorzystajmy z zaproponowanego projektu profilaktyki" - podkreśla Niedzielski, cytowany w komunikacie resortu.

Jak skorzystać z darmowych badań dla osób 40+?

Osoby, które będą chciały skorzystać z pakietu badań, powinny wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), która pozwoli na ocenę czynników ryzyka. Dzięki temu zostanie wygenerowane zlecenie pakietu badań odpowiedniego dla płci. Dla osób, które nie skorzystają z formularza umieszczonego w IKP, przewidziane jest wsparcie przez konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej.

Każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program „Profilaktyka 40 plus”. Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym.

Jakie badania w programie „Profilaktyka 40 plus”?

"Profilaktyka 40 plus" zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Pakiet badań dla kobiet będzie zawierał: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale.

Pakiet dla mężczyzn będzie zawierał: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale oraz PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn zawiera: pomiar ciśnienia tętniczego, ocenę miarowości rytmu serca, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

"Profilaktyka 40 plus" - od kiedy?

Program "Profilaktyka 40 plus" będzie realizowany od 1 lipca do 31 grudnia 2021 r.

Resort zdrowia zwraca uwagę, że aby zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów, także od 1 lipca do końca 2021 r. zostaną zniesione limity przyjęć. Dzięki temu pacjenci będą mogli szybciej dostać się do specjalisty lub na specjalistyczne badania diagnostyczne.

autorka: Olga Zakolska

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (20)

dodaj komentarz
prawdziwynierobot
to juz teraz wiadomo, na co pójdą pieniądze z podwyższonych składek pobranych od kułaków. Wszystko się spina, ktoś pewnie na tym zarobi
taki-ktos-jak-ja
No niesamowite! Pomiar ciśnienia, cholesterol i morfologia ZA DARMO. Wow! A przypadkiem tych badań nie wykonuje lekarz rodzinny rutynowo na NFZ co pewien czas? Przecież to kilka złotych kosztuje.
prawdziwynierobot
no tak, najważniejsze, że "za darmo"
3456
nie zapominajcie przy okazji o zaszczepieniu razem z tymi badanami ,
dermanka
Co za propaganda dla ciemnego ludu.
Badania których potrzebuję należą mi się jak psu buda za moją składkę zdrowotną bez żadnej łaski ministra.
znawca_wszystkiego
Ten "pakiet wspólny" robi wrażenie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bha
A profilaktyczny Rentgen płuc,klatki piersiowej po 1,5 rocznym trwającym covidzie u tak naprawdę nie wiadomo jak dużej grupie ludzi to już jest zbyt duży wydatek ???.
wizytator
No dobrze. Zbadam się. Jakieś złe wyniki wyjdą i kto mnie będzie leczył jeżeli brak personelu medycznego?
grab
To nie społeczeństwo nie dba o zdrowie, tylko Państwo w ramach opieki zdrowotnej powinno dbać o obywatela! Chyba się ministrowi zdrowia w głowie pokręciło.

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki