REKLAMA

40-latkowie nie kwapią się na badania. Dla zachęty resort wydał kilka milionów na loterię

2023-02-01 06:12
publikacja
2023-02-01 06:12

Karty podarunkowe do sklepów sportowych, rowery, bieżnie elektryczne, wyciskarki do soków czy inne elektroniczne gadżety - tak Ministerstwo Zdrowia na fanty w loterii wydało 3,5 mln zł. Wszystko dlatego, że brakuje chętnych na program Profilaktyka 40 Plus.

40-latkowie nie kwapią się na badania. Dla zachęty resort wydał kilka milionów na loterię
40-latkowie nie kwapią się na badania. Dla zachęty resort wydał kilka milionów na loterię
fot. SuperOhMo / / Shutterstock

Profilaktyka 40 PLUS to program bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób powyżej 40. roku życia. Jego celem jest zwiększenie liczby Polaków wykonujących badania, wczesne wykrywanie chorób i zaburzeń oraz zapobieganie ich rozwojowi.

Ryzyko chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych, takich jak choroby nowotworowe, nadciśnienie, cukrzyca czy miażdżyca, znacząco wzrasta u osób powyżej 40. roku życia. Mogą zaostrzać się również choroby przewlekłe.

Kto może wziąć udział w loterii programu "Profilaktyka 40 Plus"?

Dlatego – jak akcentuje MZ - udział w programie Profilaktyka 40 PLUS to najlepsza inwestycja w swoje zdrowie, bowiem wczesne wykrycie schorzeń to większa szansa na skuteczne leczenie.

"Aby dodatkowo zachęcić do badań profilaktycznych uruchamiamy loterię z atrakcyjnym nagrodami. Mogą wziąć w niej udział wszystkie osoby, które skorzystały z programu Profilaktyka 40 PLUS. Obok nagrody, którą jest zdrowie, będzie można otrzymać nagrodę rzeczową" – zachęca minister zdrowia Adam Niedzielski.

Program "Profilaktyka 40 Plus" - szczegóły

Program "Profilaktyka 40 Plus" ruszył 1 lipca 2021 r. Resort, wprowadzając go, uzasadniał, że jest odpowiedzią na zaniedbania w zakresie zdrowia znaczącej części polskiego społeczeństwa. Te zaniedbania – jak oceniało MZ – uwidoczniły się ze szczególną mocą w czasie ponad dwóch lat epidemii w Polsce.

Żeby wziąć udział w programie i wykonać badania diagnozujące stan zdrowia, trzeba wypełnić internetową ankietę, system informatyczny z automatu wystawi e-skierowanie na badania. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Pakiet kilku podstawowych i prymitywnych badań, jak np. BMI, krew, mocz, które zleci pewnie każdy lekarz jeśli się poprosi. Wartość tego jakieś 100 zł.
piotr76
Przecież to od początku był pic na wodę, ilość i lokalizacja tych placówek chyba specjalnie została wybrana tak, żeby nikomu nie chciało się tam jechać. A te badania w pakiecie też niewiele wnoszą, jak ktoś naprawdę potrzebuje to mu lekarz zleci dużo bardziej ukierunkowaną diagnostykę w komercyjnym laboratorium.
taki-ktos-jak-ja
Ależ zależy systemowi by wciągnąć wszystkich do cyfrowych baz. Na zanętę - morfologia i badanie moczu. Proszęę, to są tak tanie chwyty. A nawet i nie tak tanie.
cypisek11
Darmowe i bezpłatne ? Litości. Morawiecki z własnej kieszenie opłacił te badania i lekarzy ? A może lekarze zaczęli pro publico bono pracować ?
mercadio
Zamiast dobrowolnych badań i loterii zachęcających, powinien być nakaz przeprowadzenia bilansu zdrowotnego w wieku 30,40,50,60 lat itd, tak jak to jest u dzieci. Już w wieku 30 lat mogą się rozwinąć bardzo groźne choroby, a przedwczesna śmierć takiego 30-latka to dużo większa strata dla państwa niż np. 70 latka. Poza tym dzięki Zamiast dobrowolnych badań i loterii zachęcających, powinien być nakaz przeprowadzenia bilansu zdrowotnego w wieku 30,40,50,60 lat itd, tak jak to jest u dzieci. Już w wieku 30 lat mogą się rozwinąć bardzo groźne choroby, a przedwczesna śmierć takiego 30-latka to dużo większa strata dla państwa niż np. 70 latka. Poza tym dzięki takiej profilaktyce zaoszczędzimy co najmniej kilka razy tyle na późniejszym leczeniu takich delikwentów, co doktora widzieli ostatnio w podstawówce.
zoomek
No i dla panów nakaz bzykania młodszych lasek. Taki nakaz to bym szanował!
Tylko musi być też paragraf że nie mogą odmawiać.
Wymyślisz jeszcze jakiś nakaz?
taki-ktos-jak-ja odpowiada zoomek
Niektórzy to się już tak rozszaleli z tym totalitaryzmem i zamordyzmem od czasów covida, że nie pamiętają normalnej rzeczywistości. Dorośli ludzie nie potrzebują niańki w postaci państwa. Wszystko stanęło na głowie.
piotr76
Niektórzy chyba już zapomnieli że feudalizm się skończył i obywatele nie są własnością państwa.
forfun
bo może o to właśnie chodziło
225577
Ludzie bez ubezpieczenia zdrowotnego nie mają prawa skorzystania z programu.

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki