Karty podarunkowe do sklepów sportowych, rowery, bieżnie elektryczne, wyciskarki do soków czy inne elektroniczne gadżety - tak Ministerstwo Zdrowia na fanty w loterii wydało 3,5 mln zł. Wszystko dlatego, że brakuje chętnych na program Profilaktyka 40 Plus.


Profilaktyka 40 PLUS to program bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób powyżej 40. roku życia. Jego celem jest zwiększenie liczby Polaków wykonujących badania, wczesne wykrywanie chorób i zaburzeń oraz zapobieganie ich rozwojowi.
Ryzyko chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych, takich jak choroby nowotworowe, nadciśnienie, cukrzyca czy miażdżyca, znacząco wzrasta u osób powyżej 40. roku życia. Mogą zaostrzać się również choroby przewlekłe.
Kto może wziąć udział w loterii programu "Profilaktyka 40 Plus"?
Dlatego – jak akcentuje MZ - udział w programie Profilaktyka 40 PLUS to najlepsza inwestycja w swoje zdrowie, bowiem wczesne wykrycie schorzeń to większa szansa na skuteczne leczenie.
"Aby dodatkowo zachęcić do badań profilaktycznych uruchamiamy loterię z atrakcyjnym nagrodami. Mogą wziąć w niej udział wszystkie osoby, które skorzystały z programu Profilaktyka 40 PLUS. Obok nagrody, którą jest zdrowie, będzie można otrzymać nagrodę rzeczową" – zachęca minister zdrowia Adam Niedzielski.
Program "Profilaktyka 40 Plus" - szczegóły
Program "Profilaktyka 40 Plus" ruszył 1 lipca 2021 r. Resort, wprowadzając go, uzasadniał, że jest odpowiedzią na zaniedbania w zakresie zdrowia znaczącej części polskiego społeczeństwa. Te zaniedbania – jak oceniało MZ – uwidoczniły się ze szczególną mocą w czasie ponad dwóch lat epidemii w Polsce.
Żeby wziąć udział w programie i wykonać badania diagnozujące stan zdrowia, trzeba wypełnić internetową ankietę, system informatyczny z automatu wystawi e-skierowanie na badania. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ mir/