Produkcyjne piekło Tesli trwa. Kolejne złamane obietnice Muska

Tesla rozczarowała inwestorów. Amerykańskie przedsiębiorstwo pod wodzą Elona Muska kolejny kwartał będzie zmagało się z dużymi zatorami na liniach produkcyjnych i złamanymi obietnicami. Zamiast do końca marca, to dopiero do połowy 2018 roku z taśm ma zjeżdżać 5000 sztuk tesli model 3 tygodniowo – podano w oficjalnym komunikacie spółki.

(fot. STAFF / FORUM)

Model 3 dzięki cenie i możliwościom miał zrewolucjonizować rynek samochodów elektrycznych, ale wygląda na to, że nastąpi to dużo później, niż obiecywał Elon Musk. W ostatnim kwartale 2017 roku na rynek trafiło zaledwie 1550 sztuk tego auta, a realizacja zapowiadanych wzrostów produkcji oddala się kolejny raz.

1550 to wynik niemal o połowę gorszy od szacunków analityków (2900 szt.) zebranych w badaniu ankietowym Bloomberga. To niewiele ponad 5 proc. z 29 870 dostarczonych przez Teslę w IV kw. samochodów ogółem. Większość wciąż stanowi model S (15 200 szt.) i model X (13 120 szt.), których udało się dostarczyć najwięcej od czasu jednoczesnej produkcji.

Inwestorów to jednak nie zadowala, bo to model 3 miał być tym, co upowszechni samochody elektryczne wśród odbiorców dzięki niskiej cenie (ok. 30 000 dolarów). To być może pozwoliłoby Tesli (w połączeniu z efektem skali) zbliżyć się do granicy progu rentowności produkcji. Póki co walory Tesli staniały w handlu posesyjnym o 2 proc. – wciąż jednak kapitalizacja rynkowa spółki jest większa niż takich gigantów branży jak Ford czy General Motors.

Póki co Muskowi zostaje tylko zadowolić się wynikami testów modelu 3. Jeden z amerykańskich serwisów osiągnął rekordowy czas przejazdu tanim elektrykiem z Los Angeles do Nowego Jorku przy trudnych warunkach atmosferycznych (rekordowe mrozy). Wszyscy chętni na nowy model 3 będą jednak musieli jeszcze długo poczekać, aż dostaną swój zamówiony egzemplarz i sami będą mogli przetestować auto.

MG

Źródło:
Firmy:
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 49 mjwhite

szkoda że nie ma ani słowa o tym z czego wynikają te opóźnienia.

! Odpowiedz
9 42 ajwaj

Pewnie Pan Musk pojechal (jak obiecywal) na Marsa na ferie.
A "jak kota w domu nie ma > to myszy harcuja"

! Odpowiedz
30 52 ajwaj

Jak na forum bylo od dawna - lipa..
Spadla maska z Muska.
Wydmuszka z dziesiatkami JUZ zniszczonymi miliardami w spalarni kasy pt. TESLA, jesli nie bedzie zlikwidowana - pochlonie nowe mld. $

! Odpowiedz
10 41 kimdzongtusk

nie tylko tesla to wydmuszka, cały NASDQ to balon

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 17 gajowy1

TESLA spala prawie wyłącznie PRYWATNE pieniądze, więc nic ci do tego. A taki np. AUTOVAZ co roku spala setki miliardów rubli PAŃSTWOWEJ kasy z dotacji, czyli spala m. in. twoją kasę. Pomyśl o tym czasem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia